Oma suosikkini Mövenpick suklaa (0,9l) on ollut loppu kaupoista jo kolmisen viikkoa. Syy tähän on se, että nuo 0,9l jäätelöt poistuivat valikoimista ja tilalle tulee 0,5l pakkaukset.
Tämä on harmi, koska 0,9l oli paras purkkikoko meidän talouteen. Maailman paras jäätelö on Mövenpick suklaa, ettäs tiedätte. Kallista mutta hyvää.
Mövenpick jäätelö
10
3274
Vastaukset
- teen_jäden_itse
Ihan kauheeta, nyt joudut sitten ostamaan 2 x 0,5l pakkaukset. Miten selviät ?
- NimNam
No kalliimmaksihan tuo tulee. Ennen 0,9l purkki maksoi 8,20€. Nyt hinta on kuulemma 5-6€ puolelta litralta. Vuositasolla puhutaan jo 100-200€ lisäkulusta, jos perheelle ostan kaksi 0,5l purkkia viikossa. Tätäkin jäätelöä saisi olla myynnissä perhepakkauksissa.
- Movenpickpick
Oho, vieläkö noita saa. Muistan joskus lapsena, että meille ostettiin Mövenpickiä, taisi olla äitini lempijäätelö ja siksi hän halusi tuoda sitä kotiin. Siinä oli silloin ehkä jotain erikoisen hyviä makuja, pähkinää, vaahterasiirappia tms? No, luulin että niitä ei ole saanut enää ainakaan 30 vuoteen. Pitäisi käydä verestämässä muistoja. Mitähän makuvivahteita nykyään on, suklaasta en pidä.
- Kannattaakysyä
Lähikaupassa ei ollut, niin pyysin kauppiasta tilaamaan. Nyt siellä on 0,5l purkeissa suklaata, saksanpähkinää, vaniliaa ja vadelma/mansikkaa. Oma suosikkini on just tuo suklaa.
- Nojustjoopajoo
Ennen 0,9l Mövenpick-jäätelö maksoi Prismassa 8,20 ja K-kaupassa 9,80€ (litrahinta 9,11-10,89€).
Nyt uusi purkkikoko 0,5l maksoi K-kaupassa 6,69€, jolloin litrahinnaksi muodostuu 13,38€.
Aikamoinen hinnankorotus.- Vertailukannattaa
S-marketissa hinta oli 5,55€. Selvästi halvempi kuin tuo K-kaupan hinta.
- Yesssssss
Tuo suklaa on kyllä parasta jäätelöä maailmassa. Onneksi löytyy lähikaupasta.
- jokasarilta
Mövenpick Maple Walnut eli vaahterasiirappi-saksanpähkinä ehdottomasti parasta. Suklaa on liian "suklainen".
- Anonyymi
Mites on tänään, sveitsiläinen syötävä on hinnoissaan muutenkin...
- Anonyymi
Suomalainen maahantuoja on päättänyt valita pienemmän pakkauskoon. 0,9L:n jäätelöitä on myynnissä muualla Euroopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei81528- 891155
Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1081088Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51953Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk62827Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli184749Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253726- 81725
- 35679
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?42633