Kerropas Vastakarva:
Olet oman kertomasi mukaan jo yli 70-vuotias mies. Onko sinun mielestäsi kaltaisesi varttuneemman aikuisen miehen arvolle sopivaa spämmätä keskustelupalstalle sen aiheeseen kuulumatonta roskaa loputtomasti?
Onko sinulla lapsia/lapsenlapsia? Jos on, niin kai he joskus käyvät moikkaamassa sinua? Kerrotko heille tuosta häiriköintiharrastuksestasi?
Lapsi/lapsenlapsi: Moi iskä/pappa, mitäs olet touhuillut?
Vastakarva: Noo, viime vuosina olen pääasiassa spämmännyt Suoli24:n tiede-/ilmastonmuutospalstalle sen aiheeseen täysin kuulumatonta propagandaroskaa.
Oletko Vastakarva ihan oikeasti ylpeä touhustasi?
Kerropas Vastakarva
9
92
Vastaukset
”Oletko Vastakarva ihan oikeasti ylpeä touhustasi?”
En. Minua hävettää olla suomalainen koska maanpetturit ovat myyneet suomen.- PierreReview
Täydet pisteet Vastakarvalle siitä, että osaa käyttäytyä eikä keskity muiden keskustelijoiden solvaamiseen suu vaahdossa kuten hohheli.
Olen Vastakarvan kanssa monesta asiasta eri mieltä, joistakin samaa mieltä (kuten suvakeista ja mamuista), mutta ei tulisi mieleenkään ryhtyä häntä varta vasten solvaamaan.
Hohhelilla näyttää olevan menossa maaninen vaihe (olisiko hiihtoloma loppumassa?). Käytössä olevien nikkienkin määrä kasvaa jopa kiihtyvästi ... - olet_hihhuli_pierre
PierreReview kirjoitti:
Täydet pisteet Vastakarvalle siitä, että osaa käyttäytyä eikä keskity muiden keskustelijoiden solvaamiseen suu vaahdossa kuten hohheli.
Olen Vastakarvan kanssa monesta asiasta eri mieltä, joistakin samaa mieltä (kuten suvakeista ja mamuista), mutta ei tulisi mieleenkään ryhtyä häntä varta vasten solvaamaan.
Hohhelilla näyttää olevan menossa maaninen vaihe (olisiko hiihtoloma loppumassa?). Käytössä olevien nikkienkin määrä kasvaa jopa kiihtyvästi ...Näytät olevan myös eri mieltä tieteen kanssa siitä, että ilmasto lämpenee koko ajan ihmiskunnan hiilidioksiditupruttelujen takia, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne.
http://climate.nasa.gov/vital-signs/global-temperature/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/land-ice/
http://climate.nasa.gov/vital-signs/sea-level/
http://climate.nasa.gov/causes/
Mutta eipä sinun mielipiteesi ja uskomuksesi ja lapsellisuutesi muuta kuitenkaan millään tavalla niitä tieteelisiä faktoja. Eikä sinun mielipiteesi ja uskomuksesi ja lapsellisuutesi kuulu tälle palstalle, kuten ei myöskään Vastakarvan roskaspämmit. - huooohhhhhhhhhhhhh
Minun tietääkseni Suomea ei ole myyty yhtään mihinkään.
Suoli24 taidettiin myydä jossain vaiheessa Ruotsiin, ja aprillijutun perustella myös Venäjälle, mutta se on aivan eri asia.
Meillä Suomessa on tällä hetkellä vallassa hallitus, jonka me suomalaiset olemme demokraattisesti ihan itse valinneet viimeisissä vaaleissa. Siis me suomalaiset, joista noin puolet on keskimääräistä tyhmempiä.
Mutta eipä se ole tämän palstan aihe. Tämän palstan aihe on:
"Miten ilmastonmuutos näkyy jo? Keskustele ilmastonmuutoksen vaikutuksista."
Ja lämpenemisenähän se näkyy jo. Ihan riippumatta häiriköiden loputtomista häiriköinneistä. - Kylmenee
Näkyy kylmenemisenä aivan noista lämpenemisreppanoiden lapsellisuuksista huolimatta
Huooohhhhhhhhhhhhh kirjoitti: ” Minun tietääkseni Suomea ei ole myyty yhtään mihinkään.”
Siinäpä se onkin. Sinä et tiedä, et vaikka tosiasiat on nokan alla ja viimekädessä Netistä löytyy kaikki mitä tarvitsee tietää.
---
olet_hihhuli_pierre kirjoitti: ”Näytät olevan myös eri mieltä tieteen kanssa siitä, että ilmasto lämpenee koko ajan…”
Selvästä asiasta on turha keskustella loputtomiin jos samalla ei pähkäillä mistä se johtuu ja mitä sille voitaisiin tehdä. Minä yritin, mutta siitä ei tullut mitään koska noinniinkuin yleisesti ottaen ihmiset eivät halua puhua ”oikeesti”. Siinä olisi mentävä yleisesti hyväksyttyjä uskomuksia vastaan ja siihen vain harvojen rohkeus riittää. Vaikein uskomus, melkeinpä uskonto, on ikuinen talouskasvu vaikka lapsikin ymmärtää, ettei se ole mahdollista.
Talouskasvupakkouskontoa kun lähdetään purkamaan niin siinä sitä riittääkin pähkäilemistä että mitä tilalle. Valitettavasti väki mieluummin juupaseipästää, se ei vaadi aivoja eikä mitään, ja siitä saa niiiiiiiin hyvän mielen että ”kylläpäs minä olen hyvä kun olen aina oikeassa”.
Se, että planeetan toimintakyky on hiipumassa, tukehtumassa talouskasvun päästöihin, ei aiheuta mitään ahaa-elämystä juupaseipästäjissä koska juupasiepästäminen on niin kivaa.- valoa_tunnelin_päässä
Suomihan on ihan hyvillä raiteilla tuossa ikuisen talouskasvun torjunnassa, ikuista taantumaa ja alentuvaa talouskasvua on tiedossa pitkiksi ajoiksi eteenpäin.
Kun yhteiskunta on rakennettu ikuista talouskasvua silmälläpitäen, niin alentuva talouskasvu on juna joka tulee vastaan tunnelissa.
Kasvu on myös energian käytön kasvua, tarkemmin hiilen ja öljyn käytön kasvua. Muut energialajit ovat aika tavalla marginaalisia. Niin hiili kuin öljykin ovat rajallisia luonnonvaroja, ne loppuvat aikanaan. Oireita siitä on jo nähty. Taloustiedemiehillä alkaa olla kiire kehittää sellainen talousmalli joka ei edellytä ikuista talouskasvua. Tähän mennessä taloustiedemiehiä on palkattu oikeuttamaan roistojen kähminnät ja nehän oikeuttaa, mutta nyt ei raharikkaitten perseitten nuoleminen enää auta, on käärittävä hihat ja alettava oikeisiin töihin tosiasioihin perustuvan talousmallin luomiseksi.
Oikein suunniteltu talous tulee toimeen sillä energialla mitä on käytettävissä ilman fossiilipolttoaineita ja varsinkin ilman ”pietarinkirkon” tapaisia katastrofeja, eli ydinenergiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1322853SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän561865Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava901820Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3011780Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --201634Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291332Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291299Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1161205Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411102RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041052