ruoan määrä

kokemusvain

Kun on nuori niin ruokaa kuluu suhteessa enemmän kuin vanhemmalla ihmisellä. Nuorena huomasin että Vaasan ruispala pussi saattoi olla miltei lopussa kun edellisen päivän aamuna olin sen aloittanut. Koira, pystykorva, söi noin neljä palaa ja minä nähtävästi loput, kun iltapäivällä seuraavana päivänä piti aloittaa uusi paketti tai sitä seuraavana aamuna. Nykyisin ruisleipä kuluu edelleen ja koira syö sitä paljon mutta huomasin että kun paistan isoja mallasruisleipiä kaksi ja lohkon ne kahdeksaan osaan eli neljänneksen paloiksi, niin leipä riittää minulla kahdeksan päivää noin. Eli; vanhemmiten ruoan kulutus pienenee ja ruokaa kuluu vähemmän. Elimistö kai, uskoisin, ei tarvitse hirveästi ruokaa, vaan pienemmät annokset oikeaa ruokaa täyttää vatsan. Kun ihminen vanhentuu, niin sitä huomaa, että tarve syödä jatkuvasti jää pois ja tilalle tulee jotain muuta. Mitä kenellekin. Uskoisin, että tämä ruoan tarpeen väheneminen johtuu iästä, sillä en sanottavammin ole laihtunut. Ruokaa vaan kuluu vähemmän ja rahat riittää pitempään.

4

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viiskytä_ja_risat

      Tottakai sitä kuluu kasvuiässä enempi- luonnollista.
      Yläasteen keittiössä työskennelleenä, jotkut 8-9 lk pojat vetäisi ihan järkyttäviä annoksia ennen kun oli pakko rajoittaa että kaikille riittää ruoka.

      Ei me vanhukset kasveta enää kun leveys suuntaan.

      Itse syön nyt suurinpiirtein saman päivässä mikä nuorena aamiaisella, tosin aktiiviliikunta lisäsi vielä määrää.

    • koiraparka

      Koiraparka. Minäkin pidän ruisleivästä, mutta mitään koiranruokaa se ei ole. Pieninä annoksina ok, mutta koira tarvitsee kyllä aivan toisenlaisen ruokavalion.

      • hoit_su

        Mietin samaa, tuskin vaarallista mutta saattaa lihottaa koiraa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      106
      2679
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      111
      1968
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      69
      1586
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      28
      1294
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      25
      1129
    6. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      53
      1042
    7. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      85
      1034
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      127
      1022
    9. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      95
      1008
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      345
      867
    Aihe