Miten sen sanot että sen jokainen näkisi

alex.kasi

Raamatussa lukee vaikka kuinka monesti että syntinen on kuoleman oma ja tuhoutuu syntiensä seurauksena .. jos ei Jumala häntä pelasta.

Nyt kuitenkin monet Raamattua lukevat sanovat että syntinen ei tuhoudu vaan joutuu ikuisesti kidutettavaksi helvetin tulessa.

Kaikkialla Raamatussa lukee, että ihminen on kuoleman oma ja tuhoutuu syntiensä seurauksena. Missään ei sanota, että ihmisellä olisi kuolemattomuus itsessään .. siis ilman Jumalaa ja lunastusta ..

Tämän lisäksi Raamatussa ei ole sanaakaan kirkon helvetti-opista. Koko helvetti-oppi ja kiirastuli on katolisen kirkon tekele.. ja väkisin jälkeenpäin pantu Jeesuksen puhumaksi .. ei Jeesus sanonut sanaakaan mistään ikuisesta piinasta .. tai helvetistä.

Nyt minä kysyn :
"KUINKA SE PITÄISI Raamattuun kirjoittaa, että SYNNIN PALKKA ON KUOLEMA - jotta nämäkin sen tajuaisivat? Jos se ei riitä, että se kirjoitetaan sanoilla "synnin palkka on kuolema" tai monella muulla yhtä selvällä tavalla.

Siis tämä on minun kysymykseni ja ketjun aihe.

alex

10

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulle on alex moneen kertaan selitetty ja osoitettu,mettä raamattu on satukirja.

      Tällä perusteella se on ihan sama mitä siinä lukee. Vaihda kirjaa välillä, lue vaikka Harry Pottereita, mieluummin alkukielellä, niin saat enemmän irti.

    • lumilinkoja

      Puhuuko raamattu ettei kidutusta ja rangaistusta ole pahantekijöille? Mitä on oikeudenmukaisuus jos ei synnistä pahanteosta tule rangaistusta? Mitä väliä sitten on millään? Luuletko , että hävittämiseen/tuhoamiseen ei liity kipua ja rangaistusta? Helvetti ei ole mikään pelkkä poks( helpotus). Taidat olla jehovantodistaja ja sen kannattaja.

      • lumilinkoja kirjoitti: «Mitä on oikeudenmukaisuus jos ei synnistä pahanteosta tule rangaistusta? Mitä väliä sitten on millään? Luuletko , että hävittämiseen/tuhoamiseen ei liity kipua ja rangaistusta? Helvetti ei ole mikään pelkkä poks( helpotus).»

        Mitä pahaa alkaisit heti tehdä, jos lakkaisit uskomasta päättymättömään helvettiin?

        Minusta ihmiset, jotka ovat ihmisiksi vain ikuisen kärsimyshelvetin pelossa, ovat suorastaan pelottavia. Milloin tahansa he saattavat hoksata, että koko tarina on vain keksitty ja perätön. Ja heti lähdetään tappamaan, varastamaan ja huorin tekemään, ja siinä mennessä jupistaan turhaan Jumalan nimeä.


    • helvetti.on.ikuinen

      Tässä alexille tyhjentävä vastaus ihan Raamatulla perusteltuna, olkoon hän itse mitä mieltä tahansa, helvetti on kuitenkin ikuinen:
      "Kautta koko Raamatun kuvataan jumalattomien kuolleiden rangaistusta helvetissä "ikuiseksi tuleksi” (Matt. 25:41), “sammumattomaksi tuleksi” (Matt. 3:12), “häpeäksi ja ikuiseksi kauhuksi” (Daniel 12:2), paikaksi jossa "tuli ei sammu” (Mark. 9:44-49), "kauheaksi" ja "liekkien" paikaksi (Luuk. 16:23-24), “ikuiseksi kadotukseksi” (2. Tess. 1:9), paikaksi jossa on "ikuinen kiduttava tuli" (Ilm. 14:10-11), ja "rikinkatkuiseksi tuliseksi järveksi”, jossa jumalattomia "kidutetaan yötä päivää, aina ja iankaikkisesti” (Ilm. 20:10).
      Jumalattomien rangaistus helvetissä on yhtä iankaikkinen kuin vanhurskaitten autuus taivaassa. Jeesuksen itsensä mukaan rangaistus helvetissä on yhtä pitkä kuin elämä taivaassa (Matt. 25:46). Jumalattomat ovat ikuisesti Jumalan vihan ja suuttumuksen alla. Helvetissä olevat myöntävät Jumalan tuomion täydellisen oikeutuksen (Ps. 76:10). Helvetissä olevat tietävät rangaistuksensa olevan oikean ja ainoastaan heidän oman syynsä (5. Moos. 32:3-5). Aivan, helvetti on totta. Se on kärsimyksen ja rangaistuksen paikka, joka kestää aina ja iankaikkisesti eikä se koskaan pääty. Kiitä Herraa siitä, että Jeesuksen kautta me voimme päästä tästä iankaikkisesta kohtalosta (Joh. 3:16, 18, 36)."

      • äkkikuolema

        Alex luulee pääsevänsä pakoon Jumalan rangaistusta. Ei kuolema ole rangaistus, vaan helpotus sen kohteeksi joutuneelle. Ikuinen helvetin kärsimys on vasta rangaistus.


      • oljenkorsiavain

        Mutta Raamattu kun ei tue ikuista rangaistusta, vaan sen että jumalattomat ovat kuin oljenkorsia ja palavat poroksi, kuinka kauan aikaa siinä luulisit menevän kun oljenkorsi palaa.


      • sokaistuja.ovat
        oljenkorsiavain kirjoitti:

        Mutta Raamattu kun ei tue ikuista rangaistusta, vaan sen että jumalattomat ovat kuin oljenkorsia ja palavat poroksi, kuinka kauan aikaa siinä luulisit menevän kun oljenkorsi palaa.

        Ruumis sellaisena kuin me sen käsitämme, verta ja lihaa olevana, luonnollisesti palaa poroksi tai maatuu, mutta sielu ja henki eivät, vaan ne joutuvat ikuiseen vaivaan tai ikuiseen autuuteen.
        Ylösnousemuksessa jokainen ihminen nousee HENKIOLENTONA, niin jumalattomat kuin Jumalan omatkin. Tätä eivät adventistit ymmärrä ja ovat siksi sokaistut tässäkin helvetti kysymyksessä.


      • selvyyttä.asiaan
        sokaistuja.ovat kirjoitti:

        Ruumis sellaisena kuin me sen käsitämme, verta ja lihaa olevana, luonnollisesti palaa poroksi tai maatuu, mutta sielu ja henki eivät, vaan ne joutuvat ikuiseen vaivaan tai ikuiseen autuuteen.
        Ylösnousemuksessa jokainen ihminen nousee HENKIOLENTONA, niin jumalattomat kuin Jumalan omatkin. Tätä eivät adventistit ymmärrä ja ovat siksi sokaistut tässäkin helvetti kysymyksessä.

        Sen nyt ymmärtää lapsikin, että jos ihminen viskataan tuleen, niin eihän siinä elä kuin korkeintaan sekuntteja. Siis ihmisen täytyy olla henkiolento silloin, kun hän joutuu kärsimään helvetin tuskaa määrättömän ajan, samoin kuin pelstetut ovat kuin enkelit taivaassa. Heillä ei siis ole fyysistä ruumista. Raamattu käyttää ilmaisua "kirkastettu ruumis", joka ei suinkaan tarkoita sitä, että ihminen koostuisi lihasta ja verestä ja olisi jotenkin vain kirkastunut.


      • wfgb
        sokaistuja.ovat kirjoitti:

        Ruumis sellaisena kuin me sen käsitämme, verta ja lihaa olevana, luonnollisesti palaa poroksi tai maatuu, mutta sielu ja henki eivät, vaan ne joutuvat ikuiseen vaivaan tai ikuiseen autuuteen.
        Ylösnousemuksessa jokainen ihminen nousee HENKIOLENTONA, niin jumalattomat kuin Jumalan omatkin. Tätä eivät adventistit ymmärrä ja ovat siksi sokaistut tässäkin helvetti kysymyksessä.

        ja tämä henkiolentoteoria perustuu mihin? mietitäänpäs, ylösnoussut Jeesus ilmestyi fyysisesti, niin että häntä voitiin koskea, hän söi ja joi. Sitten nousi taivaaseen ja sanoi, että menee pois, tulee myöhemmin takaisin, mutta lähettää sillä välin Henkensä maanpäälle. Tässä vähän ulottuvuuksia ylösnousemuksen todellisuuteen. Selvästi on olemassa ylösnousemusruumis, mutta toiminta ei ole sidottu tuntemiimme fysiikan lakeihin?


    • PaaviOnOikeassa

      Helvetti on varmasti ikuinen ja samoin on ikuinen se jumalattomien piina, johon Herra heidät on tuomitseva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      65
      1633
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1622
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1221
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1114
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      406
      624
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe