Heja vaiko fyfan?
http://www.lapinkansa.fi/lappi/boliden-ostaa-kevitsan-kaivoksen-sodankylassa/
Boliden ostaa Kevitsan kaivoksen Sodankylässä
15
332
Vastaukset
- Talvivaaran_esi-isä
Ei ole ollut oikein vakuuttavaa Bolidenin pato-osaaminen...
http://www.wise-uranium.org/mdaflf.html
http://www.pebblescience.org/pdfs/LosFrailes.pdf
http://www.wise-uranium.org/mdafai.html
...8. syyskuuta 2000 rikastushiekka pato Bolidenin Aitikin kuparikaivos lähellä Jällivaara Pohjois-Ruotsissa epäonnistui pituudelta 120 metriä. Tämä johti vuoto 2,5 miljoonaa kuutiometriä nestettä viereiseen laskeutumista lampi. Boliden luovutetaan myöhemmin 1,5 miljoonaa kuutiometriä vettä selvittämisestä lampi ympäristöön turvata vakaus selvittämisestä lampi.
...Noin 04 joulukuu 2000, Boliden vapautuu vielä 1,5 miljoonaa kuutiometriä vettä selvittämisestä lampi ympäristöön, jotta vähennetään lammen vedenkorkeus 1 metri, jotta padon vika. Boliden arvioi, että 8-10 kg kuparia vapautettiin vedellä. (Dagens Nyheter, 09 joulukuu 2000)
...19. heinäkuuta 2001 uusi halkeama 20m pituus löydettiin pato Aitikin kaivokseen. (Svenska Dagbladet 20. heinäkuuta 2001)
...Joulukuun 8. päivänä 2003 uusi vuoto tapahtui ja rajoitetun määrän vettä valunut rikastushiekka padon. (Norra Västerbottens Tidning 22 tammikuu 2003)- PATO1
MITÄ KAPULAKIELTÄ EDELLÄ OLEVA ON.
- lapsuutenimaisemaa
Onkohan tämä uutinen totta. Ei luontoon eikä kitiseen jäte-vesiä, kyläläiset ottakaa kantaa ennen kuin on myöhäistä. Toista Talvivaaraa ei missään tapauksessa tarvita.
- pahempaanmenossa
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YqaIwTLgpKI
2005-08-08
http://www.svd.se/ingen-ansvarig-for-dammhaveri
...Ympäristön Syyttäjä Luulaja esitteli maanantaina alustavan tutkimuksen kahden entisen Boliden Johtajat padon epäonnistumisen Aitik kaivoksen ulkopuolella Gällivare 2000.
Päätös merkitsee, että kukaan ei vastuuseen padon onnettomuus.
18.7.2013
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=98&artikel=5595169
...Hallinta Gällivare kunta ei ole saanut tietoa suuren määrän päästöjä, jotka ovat peräisin Bolidenin Aitikin kaivos, kun he kaksinkertaistui tuotantoa. Tänään yritys haluaa päästöjä olla 20 kertaa suurempi kuin oli silloin, kun he saivat luvan kaksinkertaistaa.
http://www.maybrittohman.com/startblog/laver-pite-alv-teknovetenskapliga-forskargruppen-pa-ny-rullande-workshop - Kesävaara
nykyisillä metallien maailmanmarkkinahinnoilla ei todennäköisesti kannata kaivaa nikkeliä ja kuparia kuin ainoastaan vain sen verran mitä omat sulatot tarvitsevat...
mene ja tiedä...?- niinmakaatkuinpetaat
Nikkeli ja kupari tuottavat reilusti tappiota, sivutuotteet koboltti, kulta, platina, palladium,... riittävät just ja just pitämään laitoksen "valaistuna".
Parin vuoden sisällä Kiina ratkaisee monen suhdannevaihtelukaivoksen ja sulatto-/valssaamokombinaatin kohtalon niin EU-alueella kuin myös USA:ssa.
Lapsille kannattaa valita kiinan kieli harrastus-/valinnaiskieleksi, jos vain mahdollista.
Aloittaa voi vaikkapa tästä:
http://www.chinese4.eu/fi/
- Sverige_78
Toivotaan että kevitsa lähtee jyrkkään nousuun ruotsalaisten omistuksessa. Ruotsalaiset saattavat osata tuottaa voittoa jopa alhaisilla hinnoillakin, vaikka muut kilpailijat tahkoaisivat raskaita tappioita.
- jeesjeesiö
Ruotsalaiset saisivat sulkea koko Kevitsan kaivoksen, pilaavat Jeesiön ilman ja vedet. Kyllä Jeesiö on niin paitsiossa.
- puhtaat_kaivokset
eihän nykyajan kaivokset enää pilaa luontoa ja vesistöjä. tietotaito ja kokemus kaivosalalla on jo ilmeisesti sillä tasolla, ettei mitään ongelmia / vaaraa pitäisi ympäristön suhteen enää olla. nukkukaa yönne huoletta.
- asgdasgasdg
Niin ja nykyajan lehmät osaavat jo lentääkin....
- Teretulemasta
Vakavarainen firma, omat sulatot iso kilpailuetu heikkojen hintojen aikana. Vällkommen!
- Könttiperseet
Ei muuta kuin lisää gouldenia suoleen, köntteinä!
- isojokitulvii
Bolidenin kaivoksilla on tapana silloin tällöin tapahtua allaspatojen vuotoja tarpeen mukaan... jokohan alkaa olla tarvetta?
http://yle.fi/uutiset/vesi_satoi_kemijoki_oyn_laariin__tuotanto_kasvoi_kesalla_viidenneksen/9103639 - Gottellernot
Miltä kevitsalaiset vaikuttaa? Onko vaihto Bolideniin hyvä juttu?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410