Luulin piimää rasvattomana varianttina erinomaiseksi, ravitsevaksi ja epäterveellisyyttä sisältämättömäksi.
Nyt kuulin, että maito, sen kalsium imee "mitä tahansa " itseensä, sitten se ulostuu.
Erityisesti on vanhastaan puhuttu raudan imeytymisestä ja että penisilliiniä ottavan ei tulisi ottaa maitotuotteita.
ja nyt sitten että kalsiumille "kelpaa kaikki". Uskotteko / tiedättekö että antioksidantit / vitamiinit tms menevät hukkaan maitotuotteiden kanssa
Maito jalosteineen
4
301
Vastaukset
- saattoi_mennäkkin
No sehän on vanha totuus. Maitotuotteet estää raudan ,vitamiinien ja penisilliinin imeytymisen. Ei koskaan lääkkeitä maidolla, jota aikuinen ei muutenkaan tarvitse juomana.
Raudan imeytymiseen taas auttaa c- vitamiini, elikkä vaikka ruisleipä appelsiini.
Maitotuoteet erikseen, ja jos on vaikka vitamiinit/lääkket niin väliä 3-4 tuntia. Elimistö tarvitsee myös kalsiumia, jota saa esim mainitsemastasi piimästä ja samalla hyviä maitohappobakteereita. Maito liha = ei ongelmaa, tämähän on vaan kemiaa.. rasvattomuudella taas ei ole merkitystä.
En käytä maitoa kun kahviin, kalsiumia saa paremmin juustoista. - kar_tonki
Valio kefiiri kyljessä lukee välipala juoma, ei siis ruoan jne yhteydessä.
- mai_doksi
http://www.yths.fi/terveystieto_ja_tutkimus/terveystietopankki/106/laktoosi-intoleranssi
http://www.avainapteekit.fi/oma-terveys/tietoa-laakkeista/valta-naiden-laakkeiden-ja-juomien-yhteisvaikutuksia
Maito imeväisten juoma. Aikuisille kahviin. Puuroon jos ei kasvimaitoja
Aamu välipaloiksi nuo jalosteet; kefiiri jne piimä, jogurtit, viilit jne . Saanti 0.5 lt /vrk
- oikeinsyönti
Unohda Ayurveda, mutta jutussa muuten ajatuksen pohjaa.
http://blog.flowayurveda.fi/ruoka-aineiden-oikea-yhdistely/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1094275Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572458Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768