Maito jalosteineen

Hukkaanmennyttäkö

Luulin piimää rasvattomana varianttina erinomaiseksi, ravitsevaksi ja epäterveellisyyttä sisältämättömäksi.
Nyt kuulin, että maito, sen kalsium imee "mitä tahansa " itseensä, sitten se ulostuu.

Erityisesti on vanhastaan puhuttu raudan imeytymisestä ja että penisilliiniä ottavan ei tulisi ottaa maitotuotteita.
ja nyt sitten että kalsiumille "kelpaa kaikki". Uskotteko / tiedättekö että antioksidantit / vitamiinit tms menevät hukkaan maitotuotteiden kanssa

4

317

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saattoi_mennäkkin

      No sehän on vanha totuus. Maitotuotteet estää raudan ,vitamiinien ja penisilliinin imeytymisen. Ei koskaan lääkkeitä maidolla, jota aikuinen ei muutenkaan tarvitse juomana.
      Raudan imeytymiseen taas auttaa c- vitamiini, elikkä vaikka ruisleipä appelsiini.

      Maitotuoteet erikseen, ja jos on vaikka vitamiinit/lääkket niin väliä 3-4 tuntia. Elimistö tarvitsee myös kalsiumia, jota saa esim mainitsemastasi piimästä ja samalla hyviä maitohappobakteereita. Maito liha = ei ongelmaa, tämähän on vaan kemiaa.. rasvattomuudella taas ei ole merkitystä.

      En käytä maitoa kun kahviin, kalsiumia saa paremmin juustoista.

    • kar_tonki

      Valio kefiiri kyljessä lukee välipala juoma, ei siis ruoan jne yhteydessä.

    • oikeinsyönti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1319
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1226
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      599
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      478
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe