Eipä ole tiehöylää tälle talvelle näkynyt. Minä jo katsoinkin alkuviikosta kun näytti kuutta astetta lämpöä, että kun tuo puolen metrin polanne pettää niin täällä ei kuljeta kuin traktorilla ja niinhän siinä kävi. Illalla sitten tuli urakoitsija auraamaan ja simmakoimaan liittymät umpeen. Meillä lapioitiin liittymää auki kahteen pekkaan puolisen tuntia, ehkä noin 6-7 kuutiota sosetta. Liittymää ei viereisistä penkoista erottanut. Teki varmaan v*ttuillessaan.
No nyt sitten ilmesty tiehöylä ja pyöräkone kynsimään päällysteen päällä olevaa kahden sentin jäätä! Mikä ihmeen tolkku tässä on? Höylän liikkeelle lähtö katsotaan ilmeisestikin kalenterista eikä tarpeen mukaan.
Kaavateiden kunnossapito hölmöläisten hommaa
21
<50
Vastaukset
- kyllämaallaonmukavaa
Laki velvoittaa kaavateillä kiinteistön omistajaa putsaamaan liittymän. Muuta pois. Kylätiet putsataan mallikaasti ja liittymät myös kunnan piikkiin.
- oma-talo
"muuta pois" On siinä taas äänessä sosiaalielätti.
- mallia.otettu
Höylä lähtee niin kuin Neuvostoliitossa ennen. Elikkä kalenteriin merkityn päivän mukaan.
- kotkotasie
Meilläpäin on tienhoito ollut erinomaista.
- einiinkannatamitenkään
HALOSENRANNAN KOTITIET ON VEDETTY mallikelpoisesti. Vieläkö tuo posti tulisi ennen klo 14.35, kuten eilen taas kävi. On kuulemma käytäntö.
Ensi vuodeksi tai sillai esitetään 3 päivän postinkantoa pökköperille. Ainakin kirjepostin tulo harvenee, joten erokirjeitä saa odottaa kauemmin. Emme myöskään saa mainospostia ajoissa. Yrittäjien ei kannata mainostella lehdissä. Lehdet eivät kannata. Tilaajat ovat jo häipyneet siinä vaiheessa.
Miten tässä näin pääsi käymään? Vielä joku vuosi sitten HS jaettiin jopa viikonloppuisin, samana päivänä kuin etelässä. - mattsonrg
Nastamursketta on kuulemma varastossa. Ei tarvinu koko talvena. Vielä ei arvaa levittää jos vielä liukkaat tulee, mutta vapun jälkeen jo tohtii hiekoitukset aloittaa. Uutta ei ennen voi tilata. Onpa lakasukoneenkuljettajalle ja -koneelle jotain tekemistä.
- Järkevyyttäpeliin
Ongelma on työnjohdossa/töiden suunnittelussa, ei työntekijöissä.
- vammasrg
Taas meni kuorma-auto simmakin kanssa. Mitä v tun pelleilyä tämä on?
- puutaheinääkö
Jospa kertoisit alueen missä toimitaan noin? Olisi uskottavampaa!
- vammasrg
Halosentien, sairaalan ympäristö! Meinaatko, että satuja kirjoittelen?
- Kemijärviläinen
vammasrg kirjoitti:
Halosentien, sairaalan ympäristö! Meinaatko, että satuja kirjoittelen?
En, kun kerroit tarkemmin, Kemijärvi 24 on ollut monenlaista "moniosaajaa" esim musta barbaani.
- junttiapina
Taitaa sulla olla aika mennä paapimaan! Huomenna sitten taas selvinpäin kirjoottelemaan.
- skitsoja
junttiapina kirjoitti:
Taitaa sulla olla aika mennä paapimaan! Huomenna sitten taas selvinpäin kirjoottelemaan.
Musta ja bardaani OLI KUSTETÙSTA! KEMPAN SIVUILLE EI NÄÄ MULKUT KIRJOITA!
- tasavertolakivitusta
vammasrg kirjoitti:
Halosentien, sairaalan ympäristö! Meinaatko, että satuja kirjoittelen?
Halosentien asukkaat saa pitää turpansa kiini! Teillä on loistaltu katuvaloilla läpi yön!!!!
- toipilas1
junttiapina kirjoitti:
Taitaa sulla olla aika mennä paapimaan! Huomenna sitten taas selvinpäin kirjoottelemaan.
Mustabarbaani, olihase vitsi, mutta siinä lyötiin aitoja ihmisiä linssiin !
- Johtoon
Eikö tiemestarin pidä asia hoitaa?
- Kemijärviläinen
Ei käy onnenlahjat yhteen, tasapuolisesti, meillä katuvalot pimeällä, tiet ja liittymät hoidettu mallikelpoisesti.
- Hero9
Höylä käy jyrsimässä tiukan puolenmetrin palteen, kiire töihin autoa et saa pihalta, siinä on vitsit vähissä. Meillä pelaa nykyaikaisesti, ensin höylä, sitten pyöräkuormaaja pyhkäsee liittymät puhtaaksi. Näin 2016v.
- Aloittajalle_ymmärrystä
Kaduthan on tietenkin parasta höylätä suvella, niin varmaan tehdäänkin. Kemijärven kaupunki on kuitenkin pieni eikä siellä ole tiehöyliä reservissä. Elikkä lyhyen suven aikana ei höylä ehdi jokaiselle kadulle samanaikaisesti.
Sama koskee aurauksiakin silloin kuin lunta tulee reilusti aurat eivät voi samanaikaisesti olla useammassa paikassa. Kaupunkien keskustoissa kiinteistön haltia on velvollinen itse puhdistamaan liittymänsä, hyvää liikuntaahan se on.- putroel
Siinäpä kirjoittaa ihminen joka ei tiedä liittymän puhdistamisesta höläsenpölästä.
- kuules_kaveri
putroel kirjoitti:
Siinäpä kirjoittaa ihminen joka ei tiedä liittymän puhdistamisesta höläsenpölästä.
Vuonna 1980 ostin omakotitalon, ja siitä asti liittymäni olen puhtaana pitänyt ilman yhteiskunnan apua. Ymmärrän vanhukset, ja sairaat jos asuu omakotiotalossa on kaivastava kuvetta. Terveelle ihmiset pienet kuntoilut on jopa mielenterveydelle hyväksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410