Paperin taittaminen yli 7 kertaa -video

kuun_despootit

6

1364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11onenemppi

      Myytinmurtajissa ovat kuulemma taivutelleet paperin 11 kertaa. Olisiko amerikkalainen paperi sitten ohuempaa?

    • Jotta_silleen

      Mikä olikaan aloituksesi kysymys tai tarkoitus, vai saatko jotain bonuksia näiden klippien levittämisestä, ne kun näkyy olevan oikein useilla palstoilla.

    • Ajatus on siitä, että maailmassa luku viisi on suhteellisuusraja, jonka jälkeen useat asiat eivät onnistu tai niitä ei yksinkertaisesti pysty määrittämään. Ota A4 -paperi ja koeta taivuttaa sitä käsin ilman työkaluja. Näin se on määritetty alun alkujaan. Saat aikaiseksi viisi lähes virheetöntä taivutusta, mutta et kunnollista kuudetta.

      Tuossa videossa lopputulos on epämääräinen paperimassa. Ajatus taitoksissa on, ettet riko ja voit myöhemmin kirjoittaa taitetuille sivuille. Videon paperille se ei ollut enää mahdollista, mössöksi menneen materiaalin vuoksi.

      Tulette huomaamaan, ettei esim. A3-koon paperi muuta tilannetta. Video osoitti ainoastaan tekijänsä ominaisuudet. Olisihan hän voinut jättää sormensa puristimen väliin ja väittää lopputuloksena sormensa mahtuvan kirjahyllyssä olevan kirjan sivujen väliin. Jälkimmäistä esitystä moni olisi arvostanut.

      Videon tekijä vitsailee, joten tiedesivuille näillä ei ole asiaa. Seeuraavaksi otatte viisi perunaa ja yritätte pitää ne ilmassa heittelemällä. Suhteellisuusraja tulee äkkiä tutuksi. Nolaako tekijä ulkopuolisia ihmisiä videolla? Kattilassa taisi olla muusia, joten käyttäköön puristinta perunoidensa survomiseen.

    • mf3i
      • Jos katsoi kuvaa, niin vessapaperirullan paperi oli taitettu 11 kertaa, ei 12 kertaa. Samalla huomaatte, että poikittaistaittamista paperissa ei ole. Kyse on aina ollut arkin taittamisesta, joka edelleenkään ei taitu siististi kuutta kertaa käsin.

        Yliopisto ei mennyt hukkaan tytöllä, todisteena kädessä oleva kakkapaperi.


    • ei-tuo-vielä-mitään

      Minäpä olen nähnyt päällekkäisiä papereita joita on ollut yli 5000 eikä ole taivuteltu lainkaan.
      Repikää siitä paremmaksi ja kertokaa sitten ihan omin sanoin kuinka tää liittyy fysiikkaan, eikö näille ole ihan omat fooruminsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      185
      6671
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1905
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1628
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      50
      1101
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      1011
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      982
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      917
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      901
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      859
    Aihe