Paperin taittaminen yli 7 kertaa -video

kuun_despootit

6

1498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11onenemppi

      Myytinmurtajissa ovat kuulemma taivutelleet paperin 11 kertaa. Olisiko amerikkalainen paperi sitten ohuempaa?

    • Jotta_silleen

      Mikä olikaan aloituksesi kysymys tai tarkoitus, vai saatko jotain bonuksia näiden klippien levittämisestä, ne kun näkyy olevan oikein useilla palstoilla.

    • Ajatus on siitä, että maailmassa luku viisi on suhteellisuusraja, jonka jälkeen useat asiat eivät onnistu tai niitä ei yksinkertaisesti pysty määrittämään. Ota A4 -paperi ja koeta taivuttaa sitä käsin ilman työkaluja. Näin se on määritetty alun alkujaan. Saat aikaiseksi viisi lähes virheetöntä taivutusta, mutta et kunnollista kuudetta.

      Tuossa videossa lopputulos on epämääräinen paperimassa. Ajatus taitoksissa on, ettet riko ja voit myöhemmin kirjoittaa taitetuille sivuille. Videon paperille se ei ollut enää mahdollista, mössöksi menneen materiaalin vuoksi.

      Tulette huomaamaan, ettei esim. A3-koon paperi muuta tilannetta. Video osoitti ainoastaan tekijänsä ominaisuudet. Olisihan hän voinut jättää sormensa puristimen väliin ja väittää lopputuloksena sormensa mahtuvan kirjahyllyssä olevan kirjan sivujen väliin. Jälkimmäistä esitystä moni olisi arvostanut.

      Videon tekijä vitsailee, joten tiedesivuille näillä ei ole asiaa. Seeuraavaksi otatte viisi perunaa ja yritätte pitää ne ilmassa heittelemällä. Suhteellisuusraja tulee äkkiä tutuksi. Nolaako tekijä ulkopuolisia ihmisiä videolla? Kattilassa taisi olla muusia, joten käyttäköön puristinta perunoidensa survomiseen.

    • mf3i
      • Jos katsoi kuvaa, niin vessapaperirullan paperi oli taitettu 11 kertaa, ei 12 kertaa. Samalla huomaatte, että poikittaistaittamista paperissa ei ole. Kyse on aina ollut arkin taittamisesta, joka edelleenkään ei taitu siististi kuutta kertaa käsin.

        Yliopisto ei mennyt hukkaan tytöllä, todisteena kädessä oleva kakkapaperi.


    • ei-tuo-vielä-mitään

      Minäpä olen nähnyt päällekkäisiä papereita joita on ollut yli 5000 eikä ole taivuteltu lainkaan.
      Repikää siitä paremmaksi ja kertokaa sitten ihan omin sanoin kuinka tää liittyy fysiikkaan, eikö näille ole ihan omat fooruminsa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      278
      8298
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      66
      4972
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      280
      4320
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      54
      2957
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2426
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1810
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1677
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      109
      1669
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1573
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1550
    Aihe