- Tuomarinvala on poistumassa. Perustuslakivaliokunnan lausunto on vuorossa seuraavana.
- Virkavala. HE tullee tässä kuussa. Mahdollisesti edellisen kohdan PeV lausuu jotain.
- KKO ja (poikien) ympärileikkaukset, asia noussee taas keskusteluun. http://keskustelu.suomi24.fi/t/14212515/ymparileikkaukset-ja-kko
- Alkoholilaista tulee hallituksen esitys. Ehtoollisviinin verovapaus? Esityksen piti tulla jo maaliskuussa.
- Helatorstai ja loppiainen. Yhteiskuntasopimus?
- Ulkoministeriön ihmisoikeusohjelma. Missä mennään? Va-liitto ottanut kantaa.
- ET: Jos huhtikuussa erotaa lapsen kirkosta, ehtii hyvin ennen lomia ilmoittaa siirrosta uskonnosta ET:n puolelle. Mahdollisesti jatkuu myös keskustelu opetuksen osittaisesta yhdistämisestä.
- HE 29/2016 verotusmenettelystä ja veronkannosta. Evlut kirkko jo esitti että sen osuutta verotuskustannuksista pitää vähentää. Ottaako valiokunta kantaa asiaan?
- Yleisradiolaki? http://keskustelu.suomi24.fi/t/14196385/ylen-hartausohjelmia-jo-90-v--joko-riittaisi
- Eläinsuojelulakia valmistellaan, HE tänä vuonna.
- Kansalaisaloitteita menossa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14039740/rituaaliteurastuksesta-kansalaisaloite ja http://keskustelu.suomi24.fi/t/14039737/aitiyslaista-kansalaisaloite-lapsen-usk--asema .
- Äidin yksinoikeus vauvan kastattamiseen poistuu. Tähän tulee vielä Tasavallan presidentin allekirjoitus.
- Virkavala. HE tullee tässä kuussa. Mahdollisesti edellisen kohdan PeV lausuu jotain.
- KKO ja (poikien) ympärileikkaukset, asia noussee taas keskusteluun. http://keskustelu.suomi24.fi/t/14212515/ymparileikkaukset-ja-kko
- Alkoholilaista tulee hallituksen esitys. Ehtoollisviinin verovapaus? Esityksen piti tulla jo maaliskuussa.
- Helatorstai ja loppiainen. Yhteiskuntasopimus?
- Ulkoministeriön ihmisoikeusohjelma. Missä mennään? Va-liitto ottanut kantaa.
- ET: Jos huhtikuussa erotaa lapsen kirkosta, ehtii hyvin ennen lomia ilmoittaa siirrosta uskonnosta ET:n puolelle. Mahdollisesti jatkuu myös keskustelu opetuksen osittaisesta yhdistämisestä.
- HE 29/2016 verotusmenettelystä ja veronkannosta. Evlut kirkko jo esitti että sen osuutta verotuskustannuksista pitää vähentää. Ottaako valiokunta kantaa asiaan?
- Yleisradiolaki? http://keskustelu.suomi24.fi/t/14196385/ylen-hartausohjelmia-jo-90-v--joko-riittaisi
- Eläinsuojelulakia valmistellaan, HE tänä vuonna.
- Kansalaisaloitteita menossa http://keskustelu.suomi24.fi/t/14039740/rituaaliteurastuksesta-kansalaisaloite ja http://keskustelu.suomi24.fi/t/14039737/aitiyslaista-kansalaisaloite-lapsen-usk--asema .
- Äidin yksinoikeus vauvan kastattamiseen poistuu. Tähän tulee vielä Tasavallan presidentin allekirjoitus.
Vastaukset 91
Vanhimmat
Kaikenlaista "pientä" on siis vireillä, vaikka SSS-hallitus ei ottanutkaan ohjelmaansa Vapaa-ajattelijain liiton ja Humanistiliiton esittämiä hallitusohjelmatavoitteita. Monet näistä ovat pitkäjänteisen työn tulosta. Jos joku tavoite ei ole heti toteutunut, ei ole heitetty silti kirvestä kaivoon tai erotettu vietinviejää.
"Karavaani kulkee, koirat haukkuvat."
Riehaantuneisiin räksyttäjiin ei kannata kiinnittää huomiota vaikkä sääli kunniattoman duuninsa takia tuleekin.
Tänään saa "pyhätyölisää" likaisen työn lisän lisäksi..
Tärkeää nähdä että ei vain hakata kiveä vaan rakennetaan oikeuspalatsia.
tänään vauhdikasta menoa
Tuomarinvalasta PeV kokoustaa keskiviikkona. Silloin on asiantuntijoiden kuulemista, joten lausuntoa ei vielä tule.
Nettisivujen päivittäminen ja seuraaminen ovat ajankohtaista: http://vapaa-ajattelijat.fi/
Tallinnassaa tapahtuu, tännekin lastut lentelevät.
Vielä ehtii ilmoittautua:
http://www.rationalistconference.com/
Protu-leireillä on vielä joillakin tilaa, vaikka varaaminenkäynnistyi hyvin ja monet leirit ovat jo täynnä. Siis huhtikuussa ajankohtaista tutustua www.protu.fi ja varata leiripaikka.
Onhan tilaa nyt vielä kolmanneksella tavallisia leirejä. Ainoa aika, jolloin ei ole enää yhtään vapaita paikkoja on aivan viimeinen eli 7.8. alkavat leirit.
Toki olemalla ajossa liikkeellä saa paitsi haluamansa ajan myös haluamansa paikan.
Onhan niissa kulkuyhteyksissä eroja. Kannattaa tsekata.
Päätöspäivälle kutsutaan yleensä vanhemmat tai muut läheisimmät seuraamaan leirin ohjelmalliseen päättöjuhlaan.
"Liitto omistaa myös vähäisiä määriä muita osakkeita ja osuuksia:
Nokian osakkeita on 100 kpl (peritty Elli Koskiselta), kirja-arvo yhteensä 292,60 euroa;
Prafé-osuuskunnan osuuksia on 5 kpl, kirja-arvo yhteensä 250 euroa, arvottomia;
Prometheus-seremoniat Oy:n osakkeita, kirja-arvo yhteensä 2.354,63 euroa; lukumäärää ei mainittu, mutta se on 28;
TeliaSoneran osakkeita 502 kpl (peritty Elli Koskiselta), kirja-arvo yhteensä 2.580,28 euroa;
Kustannus Oy Vapaa Ajattelija Ab:n osakkeita, kirja-arvo yhteensä 100,00 euroa; arvottomia; lukumäärää ei mainittu, mutta se on 84. Näistä eristä löytyy siis jonkin verran silkkoa, vaikka summat ovat pieniä.
Saaduissa vuokravakuuksissa on edelleen vakuus vain kahdelta vuokralaiselta, vaikka vuokralle annettuja asunto-osakkeita on kymmenen. Miksi näin? "
Milloin sinusta kustannusyhtiön osakkeet pitäisi kirjata alas taseessa? Tampereen VA teki sen 2016 tileissä, liitto ei. Virallinen rekisteristäpoistopäivä oli tämän vuoden puolella, viimeinen kokous viime vuoden puolella.
Kovin olennaisena en kysymystä pidä. Tärkeämpää olisi miettiä esim. pitäisikö va-liikkeen kustantaa kirjoja.
Helsingin VA kirjasi alas vuoden 2015 tileissä.
Sekoilin. Siis Tampereen va myös kirjasi alas 2015 tileissä, jotka tarkastettiin 2016. Mutta tosiaan ei liene virhe myöskään merkitä alaskirjaus vuodelle 2016, siis tilinpäätökseen joka tehdään alkuvuonna 2017.
Tämä tietenkin on aina ajankohtaista: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Tämä on turha ketju!!!
Niin, mnet asiat jatkuvat toukokuussakin.
Jaa. Minusta on erinomaisen tarpeellista ylläpitää listaa ajankohtaisista asioista.
Kas näin:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/04/04/hartausohjelmavelvoite-pois-yle-laista/
tämä herätti kohtalaisesti huomiota mediassa. Ehkäpä keskustelu jatkuu vielä.
Toivotaan.
Tosin jos saisi valita yhden, niin mieluummin näkisin keskustelua ns. ympärileikkauksesta eli vauvan pippelin silpomisesta.
Täällä http://www.radiodei.fi/?sid=304&subgroup=ID138
Ylen lakisääteinen hartausvelvoite-debatti: pastori Kimmo Saares ja vapaa-ajattelija Esa Ylikoski
Pitäisikö suomalaisten varoin pyörivän Yleisradion poistaa lakisääteinen velvoite hartausohjelmien lähettämisestä? Pysyykö kirkon jalka jatkossakin Ylen oven välissä? Entä miksi kirkon pitäisi luopua saavuttamasta edustaan lähettää kristillistä ohjelmaa sekulaarilla kanavalla? Vieraina Vapaa-ajattelijain liiton pääsihteeri Esa Ylikoski ja Kirkon tiedotuskeskuksen ohjelmapäällikkö Kimmo Saares. Toimittajana Ariel Neulaniemi.
Ehtoollisviini veroapaus voi karahtaa kirkon kyyneliin...
Eläinsuojelulaista: "Ohjausryhmä linjasi, että jatkossa kaikki eläimet tulisi aina tainnuttaa ennen verenlaskun aloittamista."
Tarkemmin ks. http://uskonnonvapaus.fi/2016/rituaaliteurastus.html ja siitä linkkejä eteenpäin.
Vapaa-ajattelijain liitolta pyydetään esitystä yhdenvertaisuusasioiden neuvottelukunnan jäseneksi. Pyyntö näytti vähän siltä, että esitys hyväksytään; paikkoja on enintään 40 ja pyynnön vastaanottajia oli alle 40. Varmaa se ei tietysti ole.
Ja tähän siis on jo pari ehdokasta tarjollakin. Joteensakin taputeltua, että tuohon neuvottelukuntaan tulee paikka.
"- Helatorstai ja loppiainen. Yhteiskuntasopimus?"
Jos kirkon tove toteutuu, näistä tulee palkattomia vapaapäiviä. Sen lisäksi palkansaajille tulee vielä kolme palkatonta lisätyöpäivää, jos vuossityaikaa pidetään aiotulla/vaaditula tavalla...
Sekulaarin harkinnan mukaan sikäli JOS vuosityöaikaa päätetään pidentäää, sopivia lisäpäiviä olisivat helatorstai ja loppiainen.
Tällä viikolla keskusteluissa. Kantaa?
Noin se on, Itse valittavat työajan lyhennyspäivät (ns. Pekkas-päivät) sikäli parempia, että vapaan pitämisen ajankhdasta sovitaan...
Niin, työntekijälle. Työnantajan kannalta mm. helatorstai on tietysti sikäli kätevä, että sen ainakin tietää etukäteen, vaikka hankala yksittäinen päivä siitä tuleekin keskelle viikkoa.
Valtioneuvoston esityslista huomiselle: Eduskunnan vastaus hallituksen esitykseen eräiksi avioliittolain muutoksen edellyttämiksi lainmuutoksiksi (HE 65/2015 vp; EV 1/2016 vp)
Eli käytännössä perjantaina Tasavallan presidentti allekirjoittaa lain, joka mm. poistaa äidin yksinoikeuden kastattaa vauva vastoin isän tahtoa.
VA-liiton keskustelu-palstlta napattua:
"Joka ainoa avioliittolaista eduskunnalle jotain lausunut uskonnollinen ryhmä vastusti sitä. Kaikki tarkoittaa, että myös evlut kirkko.
Va-liitto puolestaan tuki tasa-arvoista avioliittolakia, ja jo parisuhdelain säätämisen aikoihin esitti tätä."
Tämä taustalla ja esillä huhtikuussakin: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/08/25/toiminta-tavoitteidemme-puolesta-jatkuu/
"Viimeiset taistot" kunnallisten opetussuunnitelmien käsittelyssä. Yhdenvertaisuusperiaate selväsanaisesti mukaan, kiitos,
Ajan tasalla pysyen. Vapaa-ajattelijat on uskonnottomien ihmisoikeusjärjestö, joka myös edistää sekulaaria kulttuuria ja tykkää tiedepohjaisesta maailmankuvassta ja humanistisesta etiikasta. Tästä tämän IHEU:n jäsenjärjestön jäsenyyteen: http://vapaa-ajattelijat.fi/liity-jaseneksi/
Katso myös www.iheu.org
Kyllä: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2015/08/25/toiminta-tavoitteidemme-puolesta-jatkuu/
Koulukeskustelu jatkuu huhti-toukokuussa. Uskonnonharjoituksen organisointi ja tuputtaminen rehtorien toimesta uudelleenarviointiin. Uusi Ops. Yhdenvertaisuussuunnitelmat. ET-opetuksen vahvistaminen ja avaaminen kaikkien valittavaksi.
Jäsenhankinta jatkuu. Foorumilla kampanjoivat antivapari valehtelevat Vapaa-ajattelijain liiton yhdistysten henkilöjäsenmäärästä. Syynä lienee se, että Vapaa-ajattelijat on uskonnottomien järjestöistä ylivoimaisesti suurin ja vaikuttavin. Sillä on jäseniä monikymmenkertaisesti esim. ateistiyhdistykseen verrattuna ja moninkertaisesti Humanistiliittoon verrattuna. Kuitenkin Vapaa-ajattelijain jäsenmäärä on liian pieni eli jäseniä tarvitaan lisää hyvien tavoitteiden toteuttamiseen.
Vuoden 2015 lopulla liiton jäsenyhdistysten henkilöjäseniä vapaajäsenet mukaan lukien oli yli 1530 ja liittomaksutilityksiä yhdistyksistä tuli 1475.
Hyvä tieto jäsenmääristä.
Jäsenhankinta ajankohtaista huhti-toukokuussa.
Antivaparien "robotti" nostaa viisi aloitusta yhdessä minuutissa.
Hyh
Huhtikuun kampanjointi on antivapareilla ollut ennätysmäisen kiihkoisaa.
Kai se on tämä kevät joka vähän jokaista piristää. Muistaakseni lisääntyy rikollisuuskin kun kesää kohti mennään.
Uskontovapaa maallinen kulttuuri edistyy tänäkin keväänä. Rakkautta ilmassa. Avoliittoja. Nimiäisiä. Siviilivihkimisiä. Siviilihautajaisia. Kaikkea siltä väliltä.
Nimilaki mahdollisesti uudistuu.
Varhaiskasvatussuunnitelmien perusteet uudistuvat.
Varhaiskasvatussuunnitelmien valtakunnallliset perusteet ovat sitten pohjana kunnalllisten varhaiskasvatussuunnitelmien laadinnalle.
Juuri tällä hetkellä, nyt keväällä, kunnissa on hyväksytty perusopetuksen opetussuunnitelmia.
Lasten kirkosta erottamisen palvelua olisi tarpeen parantaa.
Pitäisi olla lomake jo kirkosta aiemmin eronneille, jotka haluaisivat erottaa nyt lapsensa! Siis täällä: https://www.eroakirkosta.fi/dynamic/index.php/erolomake/tyhja
Miksiköhän muuten ei ole?
Taussta: Lapsia liitetään kirkkoon tilastojen mukaan enemmän kuin siitä erotetaan. Siis 5-14-vuotiaita. Onko syynä osin se, että vanhemmille ei ole ollut asianmukaista räätälöityä palvelua asiassa?
Vahtoehdot näyttävät tosiaan olevan vain nämä:
2Eroilmoitus postitse — erolomakkeen valinta
Lataa jokin allaolevista lomakkeista, täytä tiedot, tulosta ja allekirjoita. Kaavakkeet toimivat kaikkialla Suomessa.
Aikuiset eroajat:
Yksinään eroava aikuinen (ev. lut.)
Yksinään eroava aikuinen (ortodoksinen)
15-17-vuotiaat eroajat:
15-17-vuotias eroaja (ev. lut.)
15-17-vuotias eroaja (ortodoksinen)
Lasten kanssa eroavat:
Lapsineen eroava (ev. lut.)
Lapsineen eroava (ortodoksinen)"
Miksi vain nämä?
Onko täällä eroakirkosta.fi -tiimistä ketään? Miten olisi tämän erillisen lomakkeen kanssa? Miksi ei ole ollut?
On täällä ainakin eräs J. Mäntysalo. Mietitään.
Kun nyt ehtisi kaikkea. Muutakin elämää kun on, tv. nimim. pari viimeistä yötä metsässä.
Linkit nimilaki ja varhaiskasvatus-OPS: http://keskustelu.suomi24.fi/t/14231987/nimilaki-uudistuu ja http://keskustelu.suomi24.fi/t/14233250/varhaiskasvatuksen-ops-perusteiden-luonnos . Taas kerran paljon asiaa menossa yhtä aikaa.
Kouluasia on keväällä ajankohtainen. Kirkon toimitnatilastot antavat aihetta moneenkin erinääiseen ja erilaiseen kommenttin. Tässä yksi:
http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/04/13/jumalanpalvelukset-laskussa-koululaisjumalanpalvelusten-osuus-kummeksuttaa/
Tunne naapurisi. Viime vuodelta on julkaistu mielenkiintoisia tilastoja luterilaisesta kirkosta: http://sakasti.evl.fi/sakasti.nsf/sp3?open&cid=Content3E4639
Muutos vuodesta 2014 vuoteen 2015:
Messut, osallistujamäärä -2,0 %
Sanajumalanpalvelukset, osallistujamäärä -8,9 %
Lasten-, nuorten- ja perheiden jumalanpalvelukset, osallistujamäärä -2,8 %
Konfirmaatiomessut, osallistujamäärä -0,2 %
Koulu- ja oppilaitosjumalanpalvelukset, osallistujamäärä -1,6 %
Erityisjumalanpalvelukset, osallistujamäärä -0,2 %
Kasteet, osallistujamäärä -3,3 %
Avioliiton siunaamiset, osallistujamäärä -5,4 %
Hautaan siunaamiset, osallistujamäärä -0,1 %
Kodin siunaamiset, osallistujamäärä -8,1 %
Raamattuopetustilaisuudet, osallistujamäärä -18,8 %
Seurat, osallistujamäärä -9,5 %
Hartaushetket, osallistujamäärä -5,7 %
Alueelliset, rovastikunnalliset ja valtakunnalliset tilaisuudet, osallistujamäärä -12,3 %
Tiistaina perustuslakivaliokunnassa kaksi kuultavaa ja "Päätetään asiantuntijakuulemisen jatkamisesta tai lopettamisesta."
Eli tuomioistuinlaki voi nytkähtää vähän eteenpäin.
Armeija-asiaa voi edistää myös huhtikuun välivaiheessa:
Eräissä joukko-osasoissa kesällä 2015 sotilasvalan ja sotilasvakuutuksen antamista koskevaa juhlatilaisuutta oli niiden virallisessa tiedotuksessa mm. yksikön nettisivuilla ja muussa tiedottamisessa kutsuttu yksipuolisesti ”valajuhlaksi”. Asiasta lähettämäni kirjeen johdosta eduskunnan apulaisoikeusasiamies Maija Sakslin on todennut 9.9.2015 (Dnro 3347/4/15) seuraavaa: ”Olette sinänsä oikeassa, että yksipuolisen ja syrjivän termistön vakiinnuttamispyrkimys virallisessa tiedottamisessa olisi sopimatonta.”
Tilannehan jatkui tässä suhteessa huonona helmikuussa 2016 ainakin eräissä Ilmavoimien joukko-osastoissa.
Suomen, Ruotsin, Norjan, Tanskan, Islannin, Englannin ja Skotlannin enemmistökirkkojen asema ja sen muuttuminen sekä muuttaminen...
Aiheesta kiinnostuneille on nyt saatu ja syntymässä uutta vertailevaa tutkimustietoa.
Tanskalainen väitöskirjatutkija Sidsel Kjems, joka on toiminut myös Tanskan humanistiliiton puheenjohtajana, vierailee tutkimustyöhönsä liittyen Helsingissä huhtikuun lopulla. Hän on tarjoutunut pitämään esityksen tutkimusaiheestaan ja osallistumaan keskusteluun.
Comparing seven majority churches:
The resources and members of majority churches
in the Nordic countries, England and Scotland
Sidsel Kjems, PhD Fellow
Time: Thursday 28. April 2016 at 18.00 o’clock
Place: Office of the Freethinkers Union of Finland, Neljäs linja 1, 00530 Helsinki
Tilaisuus on englanninkielinen. Tarvittaessa osittaista tukitulkkausta.
Järjestää: Helsingin seudun vapaa-ajattelijat ry
Tervetuloa, vapaa pääsy.
Kannattaa myös osallistua keskusteluun vapaa-ajattelijain face book -sivulla.
Siellä eivät nämä tämän foorumin antivaparikampanjoijat ole jankkaamassa.
Tätä viestiä työnnettin 8 minuutissa pois etusivulta.
Ja taas vaparivastainen robotti työnsi tämän avauksen pois etusivulta 8 minuutissa.
Nyt vaparivastainen robotti työnsi tämän avauksen pois etusivulta 7 minuutissa.
Taas vaparivastainen robotti työnsi tämän avauksen pois etusivulta 7 minuutissa.
Järjetöntä.
Kv ulottuvuus www.iheu.org
"Huhtikuu on kuukausista julmin." Antivaparien touhu foorumilla on säälittävää.
On aivan selvää, että vapaa-ajattelu -palstalla oleva roisi, jopa täysin asiaton keskustelu ei ole vapaa-ajattelijain keskinäistä, vaan vapaa-ajattelijain ulkopuolelta tulevaa vapaa-ajattelijain vasaista kampanjointia.
Osassa kirjoituksista taustalla on "patti", joka on niin pieni, että ei kehtaa julkaista jäsenmäääräänsä. Sata kertaa suuremmassa Vapaa-ajattelijain liitossa on sen 23 jäsenyhdistyksessä yli 1500 jäsentä.
Vapaa-ajattelijain keskustelu-listalla tai tiedotus-listalla tai face book -sivuilla ei ole merkkiäkään mistään mylvinnnäksi luonnehtivasta maanisesta trollailusta. Liiton toiminnassa ei ole keskinäistä haukkumista ja vihanpitoa, vaan se tulee ulkopuolelta.
Osa vaparivastaisesta kampanjoinnista tulee uskonnollisilta tahoilta, jotka ovat huolestuneita kirkosta eroamisesta sekä Vapaa-ajattelijain vaatimuksesta julkisen vallan neutraliperiaatteen toteuttamisesta. Vaikka uskonnollisia tai kirkkopoliittisia motiiveja koitetaan salata, ne ovat nousseet aina välillä riittävästi ilmi.
Kyse on "amerikkalaistyylisestä" loanheitosta, joka on nyt USAssa valloillaan esim. presidenttiesivaalitaistoissa.
Tsemppiä!
Ketään ei tule valtion väestörekisterissä rekisteröidä minkään uskonnollisen yhdyskunnan mahdollisen jäsenyyden perusteella. Uskonnollinen tai muu katsomus olkoon yksilöiden ja perheiden yksityisasia.
Kun uskonnonopetuksen pakollisuus peruskoulussa ja lukiossa lopetetaan, lasten rekisteröinnillä ei ole käyttöä. Rekisteröinnin tarve poistuu myös kirkollisverojärjestelmän loppumisen myötä.
Tallinnan konferenssi on tämän viikon lopussa. Liekö siitä tarkempaa tietoa osallistujamäärästä?
Osallistujia on 20 maasta hieman alle 100. Mielenkiintoisia puheenvuoroja. Tulossa hyvää aineistoa nettiin.
Uskonnovapauteen kuuluu oikeus olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan - sekä oikeus erota siitä. Samoin oikeus olla osallistumatta uskonnonharjoitukseen, kuten rukoushetkiin, hartauksiin ja jumalanpalveluksiin. On myös oikeus olla kertomatta ja muuten tuomata esiin käsityksiään, samoin kuin poliittisesti on vaalisalaisuus.
Virkavalan HE:tä pohtivan työryhmän ajaksi on nyt merkitty toukokuun loppu.
Nimilaista on lähetetty lausunto ao. viranomaiselle. Täytyy vielä tiedottaa.
Tuomarinvalan osalta PeV on lopettanut valmistavan keskustelun.
Tässä nimilakiasiaa koskeva uutinen liiton julkaiseman tiedotteen pohjalta:
http://www.aamuset.fi/naista-puhutaan/uutiset/vapaa-ajattelijat-etu-ja-sukunimen-hyvaksyminen-viranomaisen-eika-papin-asia
Armeijan uskonnonvapauden kehittämisen rintamallakin tapahtuu:
Tällainen puolustusministeriön ohje puolustusvoimille on hyvä aikaansaannos:
"Eräissä puolustusvoimien hallintoyksiköiden tiedotteissa sotilasvala- ja sotilasvakuutustilaisuuksista käytetty yksipuolista sotilasvala-nimitystä. Vaikkei nimityksellä olekaan ollut syrjivää tarkoitusta, puolustusministeriö pyytää Pääesikuntaa ohjeistamaan puolustusvoimien hallintoyksiköitä siten, että kaikessa sotilasvala- ja sotilasvakuutustilaisuuksia koskevassa tiedottamisessa, opetuksessa ja kirjoituksissa tilaisuuksista käytetään nimitystä ”Sotilasvala ja sotilasvakuutus”.
Tässä kuvattu vaiheikas tie siihen:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14245975/vala-ja-vakuutus---pministerionohjepaaesikunnalle
Hyvä! Ihmisoikeudet ovat yksityisen ihmisen oikeuksia. Ne eivät ole yksilölle pikkuasioita. Eikä perheellekään.
Alokkaalla ja hänen perheellään on täysi oikeus olettaa ja vaatia kunnioittavaa suhtautumista puolustusvoimien taholta - alokkaan uskonnottomasta katsomuksesta riippumatta
Tästä ketjusta käy hyvin esiin vaparien arkinen aherrus.
Eräistä muista ketjuista käy ilmi eräiden muiden toisenlainen arkinen "aherrus".
Sivu alas puolessa tunnissa
HE 29/2016 verotusmenettelystä ja veronkannosta: Valtiovarainvaliokunnan verojaosto käsittelee. Kirkkohallituksen taloussuunnittelupäällikkö oli kuultavana 1.4.
Tätä veivataan luultavasti pitkään, mutta asian puolesta tämä on tekninen muutos. Evlut kirkko varmaankin haluaa valiokunnan mietintöön jonkun kohdan sen verotuksen laskennallinen osuuden laskusta, mutta eipä välttämättä saa.
Pitäisiköhän jaostolle laittaa huomautus siitä, että ort valtionkirkkohan ei korvaa verotuskustannuksista mitään?
Laitoin tästä muuten Elina Lepomäelle viestiä. Lepomäki on valtiovarainvaliokunnan verojaoston jäsen.
Kirkollisveron maksuvelvollisuuden tulisi päättyä heti kun eroaa kirkosta. Samoin maksuvelvollisuuden, jos liittyy. Niin tapahtuu myös ammattiliitoissa ja työttömyyskassoissa.
Kuuluminen ja toimiminen sekulaareissa kansalaisjärjestöissä on valinta inhimillisen, humaanin yhteiskunnan puolesta.
Vaparit edistävät ihmisoikeuksia sekulaaria kulttuuria, retinaalista ja kriittistä maailmankuvaa sekä humanistista etiikkaa.
Tuomarinvalasta: Huomenna lakivaliokunta virallisesti ottaen toteaa, että perustuslakivaliokunnan lausunto on saapunut.
Eli käytännössä va-liikkeen tavoitteet nytkähtävät taas kerran yhden pienen askeleen. Ja sekös harmittaa kriitikkoamme, joka epätoivon vimmalla nostaa ketjuja.
Tämä todettu. Perjantaina sitten jatkuu itse käsittely.
Jo tässä vaiheessa voidaan todeta ketjua selaamallla, että melko monimuotoista ja vilkasta on tämä vaparien perustyö.
Jos työvuotta pidennetään, se on helatorstai eikä vappu tai pekkaspäivä, joka tulee työpäiväksi. Asiahan on esillä tällä viikolla neuvotteluissa (joilla kai työrauha).
Tuomioistuinlaki on poistettu lakivaliokunnan tämänpäiväiseltä esityslistalta.
...Eikä ole ensi viikonkaan listalla. Tosin se voi sinne tulla yhtä nopeasti kuin kadota.
Vapaa Ajattelija 1/2022 kotiin.