https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1697
Pitääkö paikkansa se, että "Uskonnolliset teurastukset ovat kokonaan kiellettyjä useissa maissa, mm. Sveitsissä, Puolassa, Islannissa, Ruotsissa, Norjassa ja nykyisin myös Tanskassa, joka hiljattain linjasi, että eläinten oikeudet tulevat ennen uskontoja."?
Rituaaliteurastuksesta kansalaisaloite
15
78
Vastaukset
- SoonMorot
Ruotsissa eläin on nukutettava/tainnutettava ennen teurastusta: "Halalslakt är tillåten om djuren är bedövade" https://www.jordbruksverket.se/amnesomraden/djur/djurskydd/slaktochannanavlivning/religiosslakt.4.37cbf7b711fa9dda7a18000220.html
Onkse sit enää uskonnolline teurastus, emmää vaan tiärä.No noinhan se on Suomessakin! "- - verenlasku eläimestä aloittaa samanaikaisesti tainnuttamisen kanssa - -", ks. http://uskonnonvapaus.fi/hakusanat/rituaaliteurastus.html
Otetaan tämäkin vielä ylös, koska rinnastuu ympärileikkaukseen.
Ja on sitäpaitsi melkeinpä mieliaiheeni: Mitä on uskonnonvapaus?Höh, ei vastauksia.
Allekirjoituksia on muuten nyt karvan alle 4000. Näillä näkymin nimiä tulee yhteensä noin 6000.jori.mantysalo kirjoitti:
Höh, ei vastauksia.
Allekirjoituksia on muuten nyt karvan alle 4000. Näillä näkymin nimiä tulee yhteensä noin 6000.Olin väärässä, koska 6000 on nyt jo selvästi ylitetty.
4 669 allekirjoitusta, mutta kummallinen piikki 8.--9.2. Mitä silloin tapahtui?
- sghg
Uskomatonta että eläinaktivistit ovatkin eläinpassivisteja tässä asiassa. Sielläkin siis uskonto ilmeisesti menee eläinten oikeuksien ohi? Tarhattu turkki eläinsuojelijoille ok, jos se liittyy uskonnonharjoittamiseen, vaikkapa saanaajan perinteiseen asuun. Jo evl. piispalla olisi juhlaasussaan "kala"suikan sijasta vaikkapa turkiskarvareuhka.
Lea Mäkipää (PS) kysyy rituaaliteurastuksista: https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/Kysymys/Sivut/KK_110 2016.aspx
"Aiotaanko valmistuvassa eläinsuojelulain uudistuksessa kieltää uskonnollisilla rituaaleilla tuotetun lihan teurastus, maahantuonti ja myynti Suomessa"- SilläSipuli
Keräyksessä on vielä reilu pari kuukautta aikaa....
Pallo pyörimään! - sierjeg
Se ei ikinä pitäis olla luvallista,!!!
Miksi eläimiä piinattais , pitääkö näille musliimille kaikki antaa periksi???
Menköön sinne mistä tulivat meillä meidän tavat musliimet ulos maasta.Ei tuo pelkästään maahanmuuttajamuslimien tapa ole, vaan juutalaisilla on samankaltainen teurastus.
Kaikkiaan näyttäisi siltä, että tällaiset aloitteet keräävät ehkä melko helposti 5000 kannattajaa, mutta jo 10000 on paljon vaikeampi. Näinhän on käynyt muissakin samankaltaisissa.
7400 allekirjoitusta koossa, vajaat kolme viikkoa jäljellä. Näyttää selvältä, ettei raja ylity.
Pitäisikö tästä yllättyä? Kuitenkin aivan ensimmäinen 50k allekirjoitusta saanut aloite oli nimenomaan eläinsuojeluun liittyvä.Nyt 7 846, viimeinen päivä menossa.
Ei nyt vallan pienikään määrä, kun suurin osa kansalaisaloitteista jää alle tuhannen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 194669
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831702Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2871566Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä741514Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2431388Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121150Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341120Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041089- 931054
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi651023