Maksakaa itse kasviksenne

sekasyöjä

"Varhaiskasvatuslautakunta käsitteli tiistaina Leo Straniuksen (vihr.) valtuustoaloitetta vegaaniruuan saamisesta päiväkoteihin.

Varhaiskasvatusvirasto esitti, että vegaaniruokaa voidaan ryhtyä tarjoamaan yhtenä vaihtoehtona päiväkotilapsille, jos talousarviossa varaudutaan tähän.

Arvioiden mukaan Helsingissä noin 125 lasta söisi päiväkodissa vegaaniruokaa, jos se olisi vapaasti valittavissa. Lisäkustannukset vuositasolla olisivat 123 750 euroa.

Aleksi Niskanen (ps.) teki kuitenkin Abib Mukhtarin (kok.) kannattamana vastaehdotuksen, jonka mukaan helsinkiläisillä veronmaksajilla ei ole velvollisuutta kustantaa päiväkotilasten vegaaniruokavaliota. Jos vanhemmat haluavat lapselleen vegaaniruokavalion päiväkodissa, heidän tulee itse vastata vegaaniruuan tuottamisesta."

http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/381616-paivakotilasten-vegaaniruuasta-kiisteltiin-helsingilla-ei-velvollisuutta-kustantaa

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      73
      5002
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      117
      4717
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      80
      4203
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      106
      4158
    5. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      3
      3318
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      122
      3124
    7. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      2838
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      28
      2787
    9. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      40
      2773
    10. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      37
      2762
    Aihe