Joku ravitsemuksesta selvillä oleva. Onko totta että käyttämätön proteiini muuttuu rasvaksi, kuten yleensä väitetään? Eli jos syön vaikkapa puoli kiloa rahkaa, josta saan 50 g proteiinia, siitä hyödynnetään puolet ja loput muutetaan rasvaksi?
Proteiini muuttuu rasvaksi?
8
1264
Vastaukset
- 1Taija
Kyllä suurelta osalta muuttuu, jos syömiesi ruokien kalorimäärä on suurempi kuin kulutuksesi päivän mittaan. Voi myös metaboloitua hiilihydraateiksi tuottamaan elimistösi tarvitsemaa glukoosia ja täyttämään glykogeenivarastoja, jos syöt ylimäärin proteiinia ja niukasti hiilihydraatteja päivän mittaan.
Tässä kaksi selventävää artikkelia:
http://healthyeating.sfgate.com/can-body-produce-carbohydrates-protein-intake-8861.html
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2015/12/21/excessive-protein-intake.aspx
Siis hyvin runsaasta proteiinista elimistö ei asiantuntijoiden mukaan hyödy, päinvastoin tulee lisärasitus munuaisille.- koskio
Olen kuitenkin ymmärtänyt, että jos kerran proteiinia ei voida hyödyntää kuin se 25 g/krt, niin sitä ei myöskään imeytyisi ohutsuolesta kovinkaan paljon enempää, vaan ylimäärä tulisi virtsan mukana pihalle.
- koskio
Onko siinä siis mitään perää?
- Anonyymi
Höpö, höpö
- sopivassa_suhteessa
Kaikki ylimääräinen mitä syöt varastoituu elimistöön rasvaksi. Olipa se sitten vaikka 50 kg omenoita.
Kun elimistö on täyttänyt omat varastot se varastoi loput. Mikä sinusta tulee ulos on kuona-ainetta, kuituja ja ureaa.
Virtsan mukana tulee ulos vain ylimääräinen vesiliukoinen vitamiini.
Jos syöt liikaa protskua, koita varastoida se mielummin lihakseen kun läskiin, eli lisää liikuntaa vaan. - koskio
Okei. Jos ajatellaan että joku nyt nauttii tuon puoli kiloa rahkaa, josta saa sen 50 g proteiinia, imeytyykö koko 50 g 100 prosenttisesti vai onko imeytyminen huonompaa?
Onko eroa että nautitaanko 50 proteiinigramman edestä lihaa, maitorahkaa, kaurapuuroa vai herneitä?- Koskio
Okei, otetaan esimerkki. Syön 750 g kasslerpihvin, josta saan 165 g rasvaa ja 200 g proteiinia. Mitä niille tapahtuu seuraavan 12 tunnin aikana. Imeytyykö niistä vain 30 g ja loppu muutetaan rasvaksi? Muistetaan nyt se, että aineen muuttaminen toiseksi vaatii energiaa.
- Anonyymi
Stressihormoni kortisoli muuttaa aineenvaihduntaa sokeria tuottavaksi, ja jotkut altistuvat diabetekselle. Luin yhdestä vanhasta anatomian oppikirjasta: Niensstedt, Hänninen, Arstila; Ihmisen fysiolgia ja anatomia.
Ylimääräisen sokerin, jota ei ehdi itse käyttää, insuliini varastoi läskiksi. Kaikesta liiasta syömisestä syntyy läskiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista997770- 1075587
- 2754851
- 494773
- 743527
- 502818
- 582497
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222448Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292392- 412264