Omenia vai omenoita? Porkkania vai porkkanoita? Viikunia vai viikunoita?
Ilmiselvästi omenoita.
omenia
5
393
Vastaukset
- Malus
Suomeksihan tuo latinankielinen lentävä lause kuuluu: "Kukaan mies ei ole omena."
En tiedä, miten iäkäs äitini partitiivit KIRJOITTAISI, mutta hänen ruokapöydässään KUULUU olevan 'perunata' ja 'porkkanata'! 'Viikunata' en ole siellä isommin nähnyt.
Exceptio confirmat regulam = Poikkeuksellisen rajut rippiäisjuhlat. kielikorva (joka pettää harvoin, mutta joskus kuitenkin :)) suosisi -oita -pääteisiä muotoja.
- VirCotto
Eiköhän se riipu murteesta. Itse sanon omenoita. Mitä mieltä olette sanan kaali taivutuksesta? Vaimoni kotiseudulla ei sanota kaalia vaan kaalta ja ei kaalin vaan kaalen, mutta kaali on ainoa sana, joka siellä taipuu näin. Maalaamiseen ei kuulemma käytetä maalta vaan maalia, eikä paali taivu paalta / paalen vaan ihan normaalisti paalia / paalin.
- Juomanlatkija
Viintähän ne ovat yrittäneet suomeksi latkia ainakin muutaman vuosikymmenen ajan...
Minkähän viinen arvoisa raati valitsisi kaalen kumppaniksi?
Kuten esimerkiksi Suomen kielen perussanakirjasta tai Nykysuomen sanakirjasta on helppo tarkistaa, "omenia" ja "omenoita" ovat kumpikin mahdollisia ja käytössä olevia muotoja. Ne ovat käytännössä suunnilleen yhtä yleisiä.
Sisäinen äidinkielenopettajamme ei aina hyväksy, että useat eri vaihtoehdot ovat käypiä, mutta niin kuitenkin usein on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2004115Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572914Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181286Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121244Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71053Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221052- 471003
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234982- 49946