Auttakaa! Oon jo yli vuoden ollu kauhee herkuttelija. Masennuin ja aloin syömään herkkuja kuten sipsipusseja ja tälläim ja nytkin kun siivoilin huonetta löydin monia sipsipusseja. Olen edelleen laiha mutta paino oli vuosi sitten 40kg nyt painan jo 53 kg. Vai tapahtuuko tässä iässä joku painon nousu? Olen siis 13 kohta 14. Tarvis päästä nyt herkkulakoon ja vähän treenaamaan. Haluaisin jopa parikiloa pois ehkä siihen 50kg mutta jos laihdun katoaako menkkani? Jollajin oli käynyt niin. Olisiko myös joku ruoka/juoma joka veisi pois makean himon kun se iskee? Kiitos jos joku viitsii vastata <3 Tarvin pian apua!
Herkkurtelu loppumaan
4
138
Vastaukset
- herkuttelijalleapua
Apuaaaa!! Auttakaa piaaan!!
- Bibibpk
Söit sipsipusseja?? Eiks sipsejä ;)
- kahden_tytön_äippä
Et syö tarpeeksi oikeeta ruokaa jos pitää herkkuja mättää. Koitappa syödä ekana ruoka ja kato sen jälkeen vieläkö maistuu sipsit. Kasvat vielä pituutta joten tuo paino ei oo ongelma ja sun hormmonitoiminta muuttuu myös.
Ei siis mitään hälyyttävää, vuosi siten oot ollut vielä lapsi ja nyt keho muuttuu aikuiseksi. Ihan normaalia.
Ja nuo telkkarin ja lehtien kauneusihanteet on periestä, totuus on se että pojat pitää enempi muodokkaista tytöistä kun hernekepeistä. - Suursyömäri
Eihän tuo paino miltään kamalalta vaikuta. Kun aikuistut, painokin nousee jonkun verran.
Itse olen ollut syömishäiriöinen pienen ikäni (olen nelikymppinen) ja tiedän, mitä herkkujen kanssa kamppailu on.
Terveyteni on kärsinyt syömishäiriöstäni. Ei sitä nuorena välttämättä ymmärrä, että pitäisi ensisijaisesti ajatella terveyttä, koska huono syöminen kostautuu pitkällä aikavälillä.
Minun kokemukseni mukaan voin sanoa, että nykymedian naiskuva ja -koko ovat sen verran vääristyneitä, että normaali-ihmisen ei kannata niihin pyrkiä. Tai käy niinkuin minulla; terveys menee.
Jokaisen tytön ja naisen itsetunnon tulee pohjautua siihen, että olipa kiloja sitten 40 tai 100, se ei hetkauta sinun arvoasi ihmisenä pätkääkään. (Jotkut sovinistit tietysti väittävät muuta, mutta se on pelkkää vihapuhetta ja se tulee jättää omaan arvoonsa.)
Tuossa iässä vielä kasvat ja paino saattaa heitellä; ei pidä olla huolissaan muutamista kiloista. Sitäpaitsi eivät kilot kerro sitä, paljonko elimistössäsi on rasvaa.
Ehdottaisin sellaista, että söisit "normaaliruokaa" normaalisti ja liikkuisit kohtuudella.
Sillä jos jätät ruoka-aikana syömättä tulee jossain vaiheessa niin nälkä, että ahmit herkkuja.
Herkuista ei kannata kokonaan luopua. Pidä esim. yksi karkkipäivä viikossa. Jos kieltäydyt herkuista täydellisesti, se voi johtaa äkilliseen mässäilyyn.
Kun masennut, yritä keksiä jotain muuta kivaa tekemistä, kuin syöminen.
Äläkä ole koskaan liian nälässä, sillä se johtaa helposti mässäilyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455513Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2985332Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä724577Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692465Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt481900Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu311858Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont261800Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva161792Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi811735Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y11648