Onko anassäilykkeitä lasipurkissa?

Herkullinen.ananas

Ostaisin säilöttyjä ananaksia, mutta arveluttaa ne peltipurkkiin säilötyt. Ennen puhuttiin että peltipurkeista irtoaa lyijyä, nyt, että siitä peltipurkin sisäpinnoitteesta irtoaisi jotain haitallisia aineita. Mietin että lasipurkista ei irtoaisi mitään, mutta mahtaako mistään saada lasipurkkiin säilöttyjä anananaksia?

4

336

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jakelukuski58

      Miksi sen pitää olla säilötty??
      Nythan on konsulentteja jotka vetää kuoret ja sisälmykset pois ja niitä myydään myös muovirasoissa konsulentin jälkeenkin.Siis ihan koko ananas ilman kuoria ja ruotoa.

      Osaa säilykehedelmiä myydään pienissä muovirasioissa, mutta kilohinta lienee melkoinen.

      Itse aamuyön jakelukuski, otan vaivaisen aamupalan lisäksi autoon aina säilykehedelmiä.
      Suurin osa noita peltitölkkijuttuja, mutta toki sitten voin silpoa päärynää, ananasrta pakasterasiaan, josta konsulentin käyttämillä maistiaishaarukalla syön ihan tuoretta pitkin päivää.

      • Herkullinen.ananas

        Teen ruokaostokseni pääasiassa lähikaupasta eli S-marketista ja Lidlistä. En ole niissä koskaan nähnyt kuorittuja ananaksia muovirasioissa. Täytyy alkaa katsoa kun käyn kaupungilla kaupoissa, jos löytyis jotain tuollaista. Useinhan ananakset on säilötty omaan liemeensä. Sokeriin säilötyt ei innosta.
        Kokonaisia tuoreita ananaksia ilmestyy kyllä kauppoihin johonkin aikaan vuodesta mutta kätevämpää on säilötty. Taidan pistäytyä oriental-kaupoissa katsomassa jos löytyisi lasipurkissa. Onhan kurkkuja ja peperoneja, punajuuria ym. lasipurkeissa niin miksei ananaksia? Ananas kiihdyttää aineenvaihduntaa ja poistaa nestettä ja on sitäpaitsi hyvän makuista:)


      • Herkullinen.ananas

      • dole_dole

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      228
      3945
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      139
      1418
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      126
      925
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      909
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      288
      759
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      757
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      736
    Aihe