Miten todistetaan

Miten nämää tehtävät ratkeavat?

Todista, että
a) 2a=a*2
b) a a=2a
c) (-2)*(-a)=2a
4106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ei nuita tarvi enää todistaa...

Äänestä

Pitäisi kuulemman aksiomaattisessti osoittaa todeksi.

Äänestä

Et nyt sanonut mistä luvuista on kyse. Kokonaisluvuista,rationaaliluvuista,reaaliluvuista?

Oletan nyt että reaaliluvuista.

Reaaliluvut ovat täydellinen järjestetty kunta.

xy = yx eli kertolaskun vaihdantalaki on aksiooma joten 2 a = a*2 ei kaipaa sen kummempaa todistusta.

a a = a*1 a*1 = a*(1 1) = a*2 . Ensin käytin kertolaskun identiteettilakia x*1 = x ja sitten distribuutiolakia (liitännäisyys) jotka molemmat ovat aksioomeja.

(-2)(-a) = 2a.

Todistan ensin että 0*a = 0.On aksiooma, että x 0 = x (yhteenlaskun identiteettilaki).Siis 0 0 = 0 ja siis a*(0 0) = a*0 ja liitäntälaista seuraa, että a*0 a*0 = a*0.Tästä,yhteenlaskun identiteettilaista ja yhteenlaskun vaihdantalaista seuraa, että a*0 a*0 = 0 a*0.

Nyt tarvitaan yhteenlaskun seuraava laki: Jos a c = b c niin a = b.

Oletetaan siis että a c = b c jolloin (a c) (-c) = (b c) (-c). Yhteenlaskun liitäntälaista seuraa, että a (c (-c)) = b (c (-c)) ja aksiooman x (-x) = 0 avulla tästä seuraa, että a 0 = b 0 ja yhteenlaskun identiteettilaista (aksiooma) x 0 = x seuraa sitten että
a = b.
Jatketaan todistusta. Tuosta äskeisestä seuraa että kun a*0 a*0 = 0 a*0 niin a*0 = 0. Kertolaskun vaihdantalaista (aksiooma) seuraa edelleen että 0*a = 0.

Kertolaskun identiteettilaista,liitäntälaista, aksioomasta x (-x) = 0 ja edellä todistamastani seuraa että a a*(-1) = a*1 a*(-1) = a*(1 (-1))
= a*0 = 0.

Nyt pitää todistaa että jos a b = 0 niin b = -a.Tämä seuraa siitä, että
(a b) -b= 0 (-b) joten a (b (-b)) = -b ja a 0 = -b ja a = -b.

Koska siis a a*(-1) = 0 on a*(-1) = -a = (-1)*a .

Nyt (-a)*b = ((-1)*a) *b = (-1)*(a*b) = -(a*b) ja samoin a*(-b) = -(a*b)

(-2) (-a) = 2*(-(-a)) = 2*a. Puuttuu vielä todistus -(-a) = a.Nyt a (-a) = 0 (aksiooma) . Mutta a (-a) = (-a) a = 0 . Edellä näytin että jos a b= 0 niin b = -a. Näin ollen a = -(-a).

MOT

Ohman

Äänestä
  • Kiitos paljon avusta, esitys oli selkeä ja oivaltava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Filosofi2a kirjoitti:

Miten nämää tehtävät ratkeavat?

Todista, että
a) 2a=a*2
b) a a=2a
c) (-2)*(-a)=2a

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu