Lapin perukoilla. Vieläpä toukokuussa! On se nyt jo tunnustettava, tiedät kyllä.
Jahas, helleraja rikki Muoniolla
voi_reppanaa
21211
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mitä hittiä, onko hellerajaa muutettu jotta saataisiin helle-ennätys?
http://ilmatieteenlaitos.fi/suomen-havainnot/asema?parameter=4&station=101983
Ei tietenkään. Havaintoasemalla Muonio Ala-Muonio oli helle! Niitä helle-ennätyksiä tulee muutenkin niin paljon ettei tarvita mitään muutoksia.
Kerrotko Eelis vielä lämpimiksesi vuoden 2015 helle-ennätyksistä?
Tokihan niitä oli, jos kerran vuosi 2015 oli mittaushistorian kaikkien aikojen ennätyslämpimin vuosi?
Tarkoitatko Pierre nyt sitä, että vuosi 2015 oli oikeasti Suomen mittaushistorian lämpimin, vaikka hellepäivistä oli pula?
Puhutko nyt tämän ketjun aiheesta? Siitähän kyllä pidät huolen huomauttamalla muille useinkin.
"Niitä helle-ennätyksiä tulee muutenkin niin paljon ..." Etkö siis tarkoita, mitä sanot? Jos nyt vaikkapa olisi tullut yksi paikallinen helle-ennätys Lapissa, niin missä ovat ne muut, koska sanot "Niitä helle-ennätyksiä tulee muutenkin NIIN PALJON ettei tarvita mitään muutoksia." NÄYTÄ lämpimiksesi ne muut helle-ennätykset vaikkapa viimeisen n. 20 kuukauden ajalta.
Vai 20 kuukautta. Heh. Tiedän kyllä miksi. Eikö oteta 24 kuukautta. Tai koko kuluva vuosikymmen?
Kiemurtelu alkoi jälleen. Onko vastauksesi siis, ettei viimeisen n. 20 kuukauden aikana ole tehty ensimmäistäkään helle-ennätystä?
Väitteesi "niitä [helle-ennätyksiä] tulee muutenkin niin paljon" paljastui perättömäksi.
En puhunut ihan noin lyhyestä aikajänteestä vaan yleisemmin 2000-luvusta. "tulee muutenkin niin paljon" kerro ihmeessä missä tuossa mainittiin ajasta että koska niitä tulee? Niinpä, ei oltu mainittu. 2000-luvulla on lyöty erittäin useat helle-ennätykset Suomenmaassa. Vastaavana ajanjaksona ei taas ole huippukylmyysennätyksiä kovinkaan paljon. Tämähän on fakta, joten tuskin kiistät..?
Se sinun ajanjaksosi 20 kk on lähinnä huvittava tässä kontekstissa. Se alkaa syyskuusta ja sitä seuraa hyvin pitkä ajanjakso jolloin helteitä ei ole ikinä mitattu Suomessa. Eikä meidän elinaikanamme tulla loka-maaliskuussa mittaamaankaan. Joten mitä halusit osoittaa jaksovalinnalla, ettei talvella ole Suomessa hellettä? Se taas ettei viime kesä ollut kovinkaan helteinen on fakta. Vuosi oli muuten huippulämmin kuten tiedetään... Ja ethän toki vedä yhden kesän vähähelteisyyden mukaan mitään trendiä?
Nyt on kuuma.
Eikö eeliksellä ole muuta tekemistä, kuin varastella nikkejä ja kirjoitella sääasioita väärälle palstalle?
Onko sinulla yksinoikeus muiden nimimerkkien varasteluun?
Jahas, taas väärennös helletiedoissa. Ilmasto viilenee, ei lämpene.
Ja taas faktat esiin:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Ilmasto-opas, herra kiesus sentään, se ei ole tieteellinen julkaisu ja sen päätoimittajakin on valemetereologi Reija Ruuhela.
Ilmasto-opas on tarkotettu apukoululaisten CAGW aivopesuun.
Ilmasto-oppaan lähteet näet tuossa (ai ai Sähkistä näyttää vahvasti tieteelliseltä):
Mikkonen, S., Laine, M., Mäkelä, H. M., Gregow, H., Tuomenvirta, H., Lahtinen, M. & Laaksonen, A. 2015. Trends in the average temperature in Finland, 1847–2013. Stochastic Environmental Research and Risk Assessment. http://dx.doi.org/10.1007/s00477-014-0992-2
2. Tietäväinen, H., Tuomenvirta, H. & Venäläinen, A. 2010. Annual and seasonal mean temperatures in Finland during the last 160 years based on gridded temperature data. International Journal of Climatology, Volume 30, Number 15: 2247–2256. http://dx.doi.org/10.1002/joc.2046
3. Räisänen, J. & Ruokolainen, L. 2008. Estimating present climate in a warming world: a model-based approach. Climate Dynamics, Volume 31: 573–585. http://dx.doi.org/10.1007/s00382-007-0361-7
4. Räisänen, J., 2010. Ilmastonmuutos ja heinäkuun helteet. Ilmastokatsaus 8/2010: 4–6. http://ilmatieteenlaitos.fi/c/document_library/get_file?uuid=7f17b4f7-7ad2-4dc2-bd04-f9f88256e439&groupId=30106
5. Jylhä, K., Ruosteenoja, K., Räisänen, J., Venäläinen, A., Ruokolainen, L., Saku, S. & Seitola, T. 2009. Arvioita Suomen muuttuvasta ilmastosta sopeutumistutkimuksia varten. ACCLIM-hankkeen raportti 2009. Ilmatieteen laitos raportteja 2009:4. 102 s. http://hdl.handle.net/10138/15711
6. Ilmatieteen laitos. 2011. ACCLIM II – Ilmastonmuutosarviot ja asiantuntijapalvelu sopeutumistutkimuksia varten. Lyhyt loppuraportti. 23 s. http://ilmatieteenlaitos.fi/c/document_library/get_file?uuid=f72ce783-0bae-4468-b67e-8e280bec1452&groupId=30106
7. Hohenthal, J. 2009. Meteorologisen kuivuuden esiintyminen Pohjois-Euroopassa. Pro Gradu, Turun yliopiston maantieteen laitos. 78 s. liitteet. http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/Pro_gradu_Johanna_Hohenthal.pdf
8. Suvilampi, E. 2009. Voimakkaiden geostrofisten tuulten alueellisuus ja muutokset Suomessa vuosina 1884–2100. Pro Gradu-tutkielma. Turun yliopisto, maantieteen laitos, 68 s. liitteet. http://cdn.fmi.fi/legacy-fmi-fi-content/documents/Pro_gradu_elina_suvilampi.pdf
9. Lindfors, A.V., Arola, A., Kaurola, J., Taalas, P. & Svenøe, T. 2003. Long-term erythemal UV doses at Sodankylä estimated using total ozone, sunshine duration, and snow depth. Journal of Geophysical Research, Volume 108, Issue D16. 11 p. http://dx.doi.org/10.1029/2002JD003325
10. Lindfors, A.V., Holmgren, B. & Hansen, G. 2006. Long-term erythemal UV at Abisko and Helsinki estimated using total ozone, sunshine duration, and snow depth. SPIE Proceedings Volume 6362, Remote Sensing of Clouds and the Atmosphere XI, Volume 636217. http://dx.doi.org/10.1117/12.689742
Aiheesta muualla
•Vuosi 2014 oli Suomen mittaushistorian toiseksi lämpimin - Ilmatieteen laitoksen tiedote 2.1.2015
•Vuosi 2013 harvinaisen lämmin – Ilmatieteen laitoksen tiedote 30.12.2013
•Tietäväinen, H., Saku, S.,& Venäläinen, A. 2011. Mitä havainnot kertovat Suomen tähänastisesta ilmastosta? ACCLIM ilmastoseminaari 8.3.2011. Kalvoesitys. 12 s.
•Ilmatieteen laitos: ACCLIM-hanke
•Tietäväinen, H. 2010. Havaintoasemien lämpötilat hilaruutuihin – ja pitkiksi aikasarjoiksi. Ilmastokatsaus 1/2010: 4 - 5.
•Geology.com: Novarupta - The most Powerful Volcanic Eruption of the 20th Century
Ohhoh! Kyllä nysä sähköteurastaja varsinaisen aivopierun päästit, kun aloit lähdekriittiseksi. Jokainen kynäniekka on aikaisemmin kelvannut sulle tietolähteeksi, mutta ei tässä tapauksessa. Kaivattaisiin Sähköteurastaja perusteluja kettutyttömäiseen yhden näkökulman kriittiseen tarkisteluun.
Juuri näin pitää vastata tyypille, jonka mielestä tieteestä sopii poimia vain omaan korvasyyhyyn sopivat tulokset. Tiede on sitä mitä asiaan koulutetut tutkijat tekevät. Osa tutkijoista on keskinkertaisia, toiset hyviä, jotkut erittäin hyviä, mutta jokainen joutuu kuitenkin tekemään tiedettä yhteisön valvovien silmien alla. Tätä denialisti-ideologit eivät tule koskaan elämässään ymmärtämään.
Taitaaa suurin osa "ilmastotutkijoista" olla pelkästään yksinkertaisia. Varmaan ovat käyneet "Haluatko ilmastotutkijaksi" kurssin.
Sinä reppana et ole käynyt edes sitä. Etkä ymmärrä palstan aiheesta yhtään mitään. Miksi silti asut palstalla raapustelemassa lapsellisuuksiasi loputtomasti?