Tuossakin taas todella hyvä uutinen, joka kertoo suomalaisen ilmaston lämpenemistä ja saastumista vastaan taistelevan cleantech-osaamisen menestyksestä maailmalla:
http://yle.fi/uutiset/suomalaisyritys_haistoi_rahan__teki_pekingin_saastepilvista_jattibisneksen/8923111
Pari palstan asukkia vihaa todennäköisesti tuotakin uutista, kuten kaikkia muitakin vastaavia. Aivan käsittämätöntä.
http://yle.fi/uutiset/suomalaisyritys_haistoi_rahan__teki_pekingin_saastepilvista_jattibisneksen/8923111
Pari palstan asukkia vihaa todennäköisesti tuotakin uutista, kuten kaikkia muitakin vastaavia. Aivan käsittämätöntä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pisti huvittaan kun itse otsikon aihetta ei käsitelty kuin pari riviä, loppu oli kleantek mainosta.
p.s kaikilla cleanereilla ei oikein pörssi käy.
Miksi vihaat cleantechiä ja uusiutuvaa energiaa ja tiedettä?
Missä niin sanoin?
Mitenniin vihataan, eikun nauretaan sille kuinka lämmityskattila muuttuu lämmityskattilaksi liimaamalla siihen Cleantec tarra ituhippien riemuitessa päästöjen turahtaessa pöksyihin.
Oilon, mitä se tarkoittaa?
Tässähän oli miltei se "puhtaalta pöydältä" tehty tuote, jota toisaalla kaipailin. Uutisesta ei vain käy ilmi, mikä ero Kiina viedyssä polttimessa on Suomessa jo vuosia toimineisiin polttimiin, jotka eivät olleet puhdastekniikkaa aiemmin.
Typen oksidit on se avainsana.
Oilon sai polttimoissaan puristettua alle 30mg/m3 :n aikaisemmasta 100mg tavoitetasosta.
Tietenkin puhtaan pöydän sijasta voisi myös puhua vanhasta tuotteesta, jota on säädetty, jotta siihen on saatu Cleantech-leima. Projekti vaikuttaa kuitenkin Sähköteurastajan antaman linkin pohjalta olleen sikseen iso, ettei sitä voi ihan kevyenä muunnelmanakaan pitää.
Luki Häiriö
Ei se öljypotin muutu öljypoltinta kummaksi vaikka saakin ekotarran.
Poltin mikä poltin vaiikka käytettäisiin ekovispilän varavoimana.
Ilmeisesti niitä viedään Kiinaan veronmaksajien tukiaisilla, muutenhan Kiinalaiset tekisivät itse polttimensa.
https://lehti.tek.fi/cleantech
Kiitos linkistä, Sähköteurastaja. Siitä sai paremmin selvän kuin aloituksen linkistä.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0004698183904201
Typen oksidithan ovat luonnollisia typpilannoitteita, mutta toki asustuskeskuksissa voi tulla liikaa typen oksideja ilmakehään.
Näyttää sähkömiehellä tämänkin avauksen takia lurahtaneen punaruskeat... Se kun on jättibisnes ja cleantechiä.
Kleantek yhtiöt on pörssiyhtiöitä, sanooko eeliksen päässää kilikili vai kolikoli...
Tottakai eelis ymmärtää pörssiyhtiön bisnestavan?
Edes artikkelin suurehko Oilon Oy ei ole pörssiyhtiö, saatikka sitten pienemmät Cleantech -yrittäjät...