Nyt mää olen keksinyt sen ikiliikkujan. Ja toimii.

HenriKorpikoskiOulu

moi.

nyt olen keksinyt sen ikiliikkujan.
kyse on akku/laturi elementistä joka on täydellinen aurinkokenno järjestelmä ja tuottaa sähköä rajattomasti vain kuluttamalla mitättömän määrän energiaa ja täten tuottaa rajattomasti, riippuen siitä kuinka suuren energiamäärän haluaa saada tuotettua, mutta tuottaa kuitenkin ja vieläpä ymmärrykseni mukaan toimii enemmänkin kuin täydellisesti.

aurinkokennossa on se ongelma että siinä kenno ottaa valoa vain pinnallisesti ja vaatii neliömetrejä tuottaakseen edes jotain.
ajatukseni siis olisikin tämän aurinko kennon pii materiaalin jauhottaminen atomi-partikkeleiksi.
tämä jauho sekoitetaan sisälle prismaan joka on sähköä johtava sekoitus oikeaa materiaalia.
sitten se prisman pitää olla itsensä peilaava jotta kun sinne syötetään sisälle pieni valomäärä ja saadaan prisman ja peilien takia valoteho laseroitua, niin meillä on prisma elektroninen kiven möhkäle joka on sisältä täytetty sopivalla kertoimella eli määrällä pii atomi partikkeleita.
eli siis laser putki jonka sisällä on prisma eli siis vaikka joku lasinen prisma kykyinen peilaava ja laseria myös aiheuttava lasi tai muu materiaalinen prisma elementti joka on sekoite asinesta siten että se on myös sähköä johtava, ja sen sisusta sopivasti täytettynä tätä aurinkokennon energiaa tuottavaa materiaalia hiukkas partikkeleina.

Kyse on siis 3D mallisesta aurinkokennosta joka tuottaa energiaa valotehosta laser ja on 3D, kuten tavallinen kiven möykky.

Ajattelin että tämä saattaisi olla toimiva koska yleesä aurinkokennot ovat tuottokapasiteetiltaan vain pinnallisia ja vaativat jo pieneen tuottoon neliökilometrejä.
tässäkin tapauksessa kyse on pinnallisesta mutta 3D johdannaisesta taikinasta jossa jokainen atomi on tuottokykyinen, ei vain neliönä pintaa vaan kivenmöhkäle jonka esim 10 cm halkaisijan sisällä voikin olla satoja neliökilometrejä energiaatuottavaa materiaalia.

aluksi tämä vain tarvitsee pienen ledin valon jotta siitä tulee laser tehostuessaan ja sitten ei muuta tarvitse kuin ottaa tuleva energia talteen.

3

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kknjknjkxnjkxj

      En ymmärrä kyllä ajatusta. Jos siinä on piiatomi edessä, ei valo mene sen läpi, seuraavat piiatomit on pimeässä. Läpinäkyvää kennoa ei ole vielä jostakin syystä keksitty.

      • Itse asiassa on läpinäkyvä aurinkokenno keksitty. Ymmärrettävistä syistä sen hyötysuhde on perin kehno, mutta se onkin ajateltu toimivan rakennuksissa ikkunalasien tilalla suuripinta-alaisena aurinkoenergian keräysjärjestelmänä.

        Hinta lie ongelma käyttöönotolle, ainakin vielä.


    • kaikenlaisiaajatuksia

      Aloittajan idea laittaa ledi josta valokenno vahvistaa valon pikkuhiljaa laseriksi :D
      Kuin tekisi 6 HP-Brigg& Strattonilla vaihteiden välityksella 350t kiviauton moottorin
      "aluksi tämä vain tarvitsee pienen ledin valon jotta siitä tulee laser tehostuessaan ja sitten ei muuta tarvitse kuin ottaa tuleva energia talteen."

      Miten aloittaja arvelee tehon kasvavan kennossa. Siellä kennon sisällä poukkoilee vain se ledin valoteho. Mistä se loppu tulee?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5247
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      28
      3498
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2854
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      18
      2031
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1830
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1596
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1382
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1115
    Aihe