Voiko käpyjä syödä

L0L04

Voiko vihreitä männyn käpyjä syödä?

8

8378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • grangulli

      Sää oot ihan hoopo! Kurret tekee käpysistä silsaa!

    • käpyä

      Itse mietin samaa samoihin aikoihin kuin sinä. Viime vuonna söin yhden jalopuun kävyn raakana maasta ja pidin siitä. Olen jo pitkään syönyt vähän pihkaa aina sillointällöin.

      Tänä vuonna on noita vihreitä käpyjä tullut syötyä toistakymmentä. Vedessä pikasesti "paistettuna" sipulin ja mausteiden kanssa johon sitten paprikat ja kesäkurpitsat jne päälle. Hyvää musta on. Jääkaapissa on kymmenen odottamassa laittoa. Mitään ei ainakaan minulle ole käynyt.

      • Linqus

        Itse laittanut painekattilassa. Pyöräytä kävyt halutessasi pekoniin ja varaa vartti kypsymisaikaa. Laita kuitenkin kattilan pohjalle foliota tai vanha lautanen, ettei kävyistä mahdollisesti irtoava pihka tahraa suotta kattilaa.


      • käpyä

        Tosiaan veitsestä jolla käpyjä pilkon ei pihka tiskiaineella ja kuumalla vedellä irtoa.

        Kiva huomata että muutkin tykkää kävyista.

        Pihkasta tuli mieleen. Joskus kaadetusta/kaatuneesta puusta voi kuori mukavasti irrota ja tuoretta pihkaa tulla. Se on myös hyvää eikä tartu kitalakeen.


    • omenansukua

      Käpyhän on tundra-alueen ananas, jota voi käyttää ananaksen tilalla esimerkiksi pizzan täytteenä.

    • Anonyymi

      Mä teen kävyistä pizzaa! jauhoa ne ihan jauhoksi!

    • Anonyymi

      Kuusen kukintoja voi hyvin käyttää ravinnoksi, ovat terveellisiä, mutta vaatti maan omistajan luvan.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      47
      4481
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      18
      4469
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      62
      3507
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3493
    5. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      89
      3338
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      3287
    7. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      166
      2876
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      2550
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2479
    10. Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....

      Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta
      Maailman menoa
      19
      2077
    Aihe