Mitä vastaavat nykyisin alakoulujen opettajat kun lapsoset kysyvät heiltä:
- opettaja, onks Kuussa käyty?
- opettaja, onks Kuussa käyty?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 56
Vanhimmat
Oikea vastaus on: On käyty.
Ei alakoululaisille mielisairaiden salaliittoteoreetikkojen juttuja kannata kertoa edes vitsinä.
Ilmoitin nimimerkki cent.ti:n lapsellisen ja herjaavan viestin asiattomaksi.
Muidenkin kannattaisi tehdä aina samoin noiden häiriköiden häiriköinteihin.
Okei
Ylläpidon mielestä minua saa täällä herjata mielisairaaksi, mutta minä en saa sanoa vastaavaa apollouskovaisista(!)ok
Nerokasta
Tiedepalstalla on tarkoitus keskustella asiallisesti faktapohjalta. Ylläpito näyttäisi poistaneen lapsellisen herjauksesi. Ja sinun mielenterveysongelmasi taitaa olla ihan fakta.
Opettajan täytynee tarkoin harkita vastaustaan sillä absoluuttinen totuus tulee kuitenkin julki ja lapsoset sitten väärästä vastauksesta myöhemmin ilkkuisivat. Ehdotan diplomaattista ja ympäripyöreätä kiertelyä.
Miksi opettaja muka antaisi väärän vastauksen?
Ketjun ensimmäisessä kommentissa on jo kerrottu se oikea vastaus.
Kyllä opettajan tulee antaa totuudenmukainen vastaus kiertelemättä. Voihan hän selittää, että vieläkin on joitain niin hölmöjä ihmisiä, etteivät he usko kuussakäynteihin, mutta he ovat muutenkin hölmöjä ja tietämättömiä.
Kasvattajan vastuu lapsen eheästä maailmankuvasta on suuri, ja pienet lapset ovat vaihtelevasti herkkiä maailman ja elämän ikäville asioille.
Mielestäni alakoululaisille riittää, että kertoo, menemättä yksityiskohtiin kuusalkkareista, maailmassa olevan tyhmiä ja kouluttamattomia ihmisiä. Aivan samoin riittää, että kertoo maailmassa olevan pahoja ihmisiä, mässäilemättä pedofiiliraiskarikannibaalien tekemistä hirveyksistä.
En usko että kukaan opettaja enää uskaltaisi antaa tuota väärää vastausta.
En minäkään.
Ketjun ensimmäisessä kommentissa on jo kerrottu se oikea vastaus.
Vittu mikä ihme jankkaaja, tyhmäkin on. Kuussa EI OlE KÄYTY!
Onpas käyty!
No missä todisteet?
Ne todisteet on kannettu sinunkin nenäsi eteen varmaan kohta sata kertaa. Missä on yksikin todiste siitä, että kuussa ei oltaisi voitu tuolloin käydä?
Kuussa on käyty useita kertoja. Joku osastosi hoitajista osaa varmaan valaista asiaa tai ainakin psykiatri, kun tapaat hänet seuraavan kerran. Tietenkin asian puheeksi ottaminen voi viedä nettioikeutesi. Sairaaloinen pakkomielteesi kun ei netissä jankuttamalla parane.
Kussa ei näkynyt tähtiä koska olivat liian vaikeita väärentää. Kuussa on musta taivas ja ei ilmaa joten tädet näkyvät valtavan paljon paremmin kuin täällä.
tuokin varmaan uskoo apolloukkoihin.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016060821696137_ul.shtml
.
Kuussa ei ole käyty.Amerikka vain onnistui tekemään kaikkien aikojen suurimman huijauksen.
Sinulle on selitetty kaikki tähtien näkymättömyydestä ym. lukemattomat kerrat, mutta et ilmeisesti osaa edes lukea, vaan osaat ainoastaan kirjoittaa tuota yhtä samaa toistaen, olet papukaija
Samaa vääräksi todettua lapsellista skeidaa vuodesta toiseen. Kaverin on pakko olla henkisesti sairas. Ei kukaan tervekuuppainen tuollaiseen lähde.
Minä olen uusi täällä ja sanon että kuussa ei ole käyty.
Eipä ole käyty. Jo pelkästään valtava säteily estää. Laskelmien mukaan aluksessa tulisi olla n. viiden metrin paksuinen lyijyseinä. Lyijytonni painaa niin paljon ettei mikään raketti sitä kuuhun vie.
Minkä laskelmien mukaan, kerro se jo lopultakin?
Säteilyn suojautumiseen käytettävän suojuksen paksuuslaskelmat.
Minkään tunnetun laskelman mukaan säteilytaso ei ollut kuumatkoilla vaarallisen korkea. Kuussa on käyty ja Kiina suunnittelee uutta käyntiä. Jopa Marsin matkaa suunnitellaan. Eikö niiden suunnittelijoilla ole tiedossa se säteilytaso, johon viittaat, vai tekevätkö he avaruusaluksiinsa yli 5 m:n lyijyseinät? Vittu, mikä debiili.
" Lyijytonni painaa niin paljon ettei mikään raketti sitä kuuhun vie. "
Lyijytonni painaa ihan yhtä paljon kuin höyhentonnikin, tasan tonnin.
Taas tuli kahdessakin väitteessä osoitetuksi kuusalkkarin typeryyden koko syvyys.
Esitä laskelmat
kukaan ei tiedä mistään mitään.
http://www.msn.com/fi-fi/video/ihmettele/mysterious-force-pulling-milky-way-galaxy/vi-BBtWldH?ocid=mailsignoutmd
Ainoastaan S24 tiedemies on varma että Kuussa on käyty(!)OK
Tiedemaailma tietää että Kuussa on käyty, ja palstalla esiintyvät ilmiselvät mistään tietämättömät puupäät vain inttävät järjettömästi vastaan :-D
Olihan taas tyhjä video. Suuri atraktori on ollut pitkään tunnettu ja sen olemusta tutkitaan koko ajan.
Alan tutkijat ovat kaikki varmoja, että kuussa on käyty. Kaltaisesi ämpärityhmät pellet jaksavat silti jankuttaa vuodesta toiseen lapsellisuuksiaan. Sinkään et ole kyennyt ainuttakaan järkevää kommenttia tuottamaan palstalle lukuisista nikeistäsi huolimatta. Ihan turha hemppa.
HAHAHA! "Lyijytonni painaa ihan yhtä paljon kuin höyhentonnikin, tasan tonnin." Kyllä muuten lyijy painaa enemmän kuin esimerkiksi rauta. Siinä taas "tiedemiehen" tyhmyys.
"Kuussa on käyty ja Kiina suunnittelee uutta käyntiä." Saahan sitä suunnitella. Eivät koskaan toteudu.
Siis tonni lyijyä painaa enemmän kuin tonni rautaa? Niinkö?
Muistan kun alakoulun ensimmäisellä luokalla kysyttiin, kunpi painaa enemmän, kilo rautaa vai kilo höyheniä. Jo silloin useimmat pennut tiesivät vastauksen. Sinä imbesilli et näköjään tajua sitä aikuisenakaan.
Niin kun he raukat eivät tiedä sen vaativan viiden metrin lyijyseiniä avaruusalukseen.
Mutta hyvä kun sinä tiedät. Otahan yhteyttä kiinalaisiin, niin ties miten palkitsevat sinut, kun kerrot heille faktat, joiden avulla he säästävät valtavasti rahaa pysäyttäessään tyhmän suunnitteluprosessin.
"Siis tonni lyijyä painaa enemmän kuin tonni rautaa? Niinkö?" Missä olen sanonut noin?
Oletko oikeasti noin vitun tyhmä?
"HAHAHA! "Lyijytonni painaa ihan yhtä paljon kuin höyhentonnikin, tasan tonnin." Kyllä muuten lyijy painaa enemmän kuin esimerkiksi rauta. Siinä taas "tiedemiehen" tyhmyys. "
vai atraktori siellä puksuttaa(!)
Linnunradan lähistöllä jyllää gravitaatiomyrsky josta kohta pössähtää tyhjästä uusi galaksi, kuten kaikki muutkin galaksit ovat aikanaan syntyneet.
Taso pitää säilyttää, vaikka sitten vähän huonompikin:
"Linnunradan lähistöllä jyllää gravitaatiomyrsky josta kohta pössähtää tyhjästä uusi galaksi, kuten kaikki muutkin galaksit ovat aikanaan syntyneet."
Täyttä roskaa taas. Galaksit ovat syntyneet BB:n jälkeisistä vety- ja heliumpilvistä. Ei niitä tyhjään avaruuteen synny. Ja mikä otus on "gravitaatiomyrsky"?
Sinuun sopii Juicen kappaleen sanat: "Rima pysyy paikoillaan, kun riman alittaa". Kykenet näköjään siihen yhä uudelleen ja uudelleen.
Heh! Ilmeisesti idiootti ei tajua lainauksia.
tajuatko edes mitä typeryyksiä täällä kirjoittelet(!)
Onko sulla edes ystäviä, tuskin edes kaveria.
Aivan, et tajuakaan.
Olette puolenne valinneet. Jaetaan kiväärit.
Jälleen kerran suolen apukoulutiedemiehet osoittivat typeryytensä. Hauskinta on etteivät itse tajua miten. Hihhih.
Joo, olet niin yksinkertainen ettet sitä ymmärrä.
Sairashan se on. Jatkuvasti totaalisen väärässä kykenemättä oppimaan edes yksinkertaisimpia asioita. Jankuttaa samaa sontaa vuodesta toiseen. Kyllä sillä nupissa viiraa melkoisen pahasti. Johtuukohan liiasta pakurista?
Aateleppa ite(!)
Jos minä alkaisin täällä julistamaan, että Kuussa on käyty, niin te apollouskovaiset pitäisitte minua S24 tiedemiesten ylipappina ja kehuisitte kuorossa miten viisas olen.
Nyt teidän jeesuksenne on Kollimaattori, joka ei muuta osaa kuin vittuilla oppineesti.
Ei kuussa käynnin toteamiseen erityistä viisautta tarvita. Pitää edes vähän tuntea avaruuslentojen historiaa. Tekniikkaa ja astronomiaa ymmärtävät tietävät joka iikka, että kuussa on käyty. Siinä mitään jeesuksia tarvita tai ylipappeja tarvita. Ihan terve maalaisjärki riittää.
Olen poistanut itse tämän viestini.
Ai, oot vai?
Yritin taannoin etsiä miten kuualus telakoitui kiertoalukseen , en löytäny . Jos aatellaan nopeus 500- 5000 km/h ja tommonen foliokoppi hyppää ylös ja pitäs telakoitua siihen kiertolaiseen . Paljon oli löpöö ylösnousuun ja kiihdytykseen kun laskussa oli menovesi melkein loppu . Ei muuten kun se on pirun vaikeeta nykyäänkin kun menevät avaruusasemalle .
Tuossa vähän nousumoduulin teknisiä speksejä:
https://en.wikipedia.org/wiki/Apollo_Lunar_Module#Ascent_stage
Tässä kohtalaisen yksityiskohtainen selitys käytetyistä kiertorataelementeistä ja käytetystä nousutekniikasta:
http://history.nasa.gov/afj/loressay.htm
Kiinnostavaa luettavaa heille, joita tämä oikeasti kiinnostaa.
"We choose to go to the Moon! ... We choose to go to the Moon in this decade and do the other things, not because they are easy, but because they are hard; because that goal will serve to organize and measure the best of our energies and skills, because that challenge is one that we are willing to accept, one we are unwilling to postpone, and one we intend to win ..."
- John F. Kennedy 1962
tarvittiinko sitä ikkunaan liimattua asteikkoa myös nousussa(!)
aika erikoista että näistä ei höpistä, eikä kyseenalaisteta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luna
Apollo 11 ukot siis ohittivat Luna 15 matkalla Kuuhun:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luna_15
Nerokasta
taitaa olla vain piirrettyjä kuvia tuosta Luna 15.
http://www.b14643.de/Spacerockets/Diverse/KB-Isayev_KDUs/Luna-15.jpg
.
Minäpäs kysyin tuon aloittajan kysymyksen eräältä opelta. Se sanoi että ovat lapset häneltä tuota kysyneetkin. Oli aina vastannut että asiasta ollaan hieman kahta mieltä.
eräs apollouskovaisten todisteista kuulennoista on se, että neukut seurasivat niitä tarkasti, eivätkä kiistäneet niitä. Samoihin aikoihin neukut vain piirtelivät paperille kuvia kuualuksista ja olevinaan printtasivat neulaprintterillä valokuvia Kuun pinnalta.
Kyllä neukut tiesivät että fuulaa tuo jenkkien kuuohjelma oli. Neuvottelivat sitten itselleen kaikkea kivaa. Ovelia ovat neukut, ovelia....