Iso edistysaskel ilmastonmuutoksen torjunnassa

"Tonneittain hiilidioksidia muuttui kiveksi – iso edistysaskel ilmastonmuutoksen torjunnassa"

Lue lisää:

http://yle.fi/uutiset/tonneittain_hiilidioksidia_muuttui_kiveksi__iso_edistysaskel_ilmastonmuutoksen_torjunnassa/8947201

Parille palstan asukille vielä erityinen maininta tuosta lauseesta:

"Ilmaston lämpeneminen johtuu pääasiassa hiilidioksimäärän kasvusta ilmakehässä."
7139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Turhaa puuhastelua koska hiilidioksidilla ei ole mitään tekemistä
ilmastonmuutoksen kanssa jota sitäkään ei ole olenassa muuten kuin luonnollisena
vaihteluna.

Ei ole mitään syytä sitouttaa CO2,hta yhtään minnekkään koska luonto on miljoonia vuosia tehnyt sen puolestamme, mm. sitomalla sitä kalsiiteiksi ts. kalkkikiveksi joita löytyykin mahtavat määrät maailmasta.

https://www.google.fi/search?q=dover white cliffs&rlz=1C1AFAB_enFI488FI488&espv=2&biw=1280&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjoyKqD_57NAhXmHJoKHT9XDbcQsAQIGw

Äänestä

Mitähän ihmettä tuolla oikein meinataan "torjua"?
Mitään lämpenemistä ei ole havaittu, ja ilmasto nyt muuttuu, niin kuin on aina muuttunut.

Äänestä

Haluaako aloittaja kertoa, mikä saa sinut uskomaan juuri tähän uutiseen?
- onko kyse siitä, että välittäjä on uskottava?
- vahvistaako uutinen aiempaa mielikuvaasi asioista?
- muut syyt?

Ja mikä saisi sinut lukemaan tätäkin uutista kriittisesti?
- lisätiedot menetelmän taloudellisesta kannattamattomuudesta?
- tiedot ilmakehän CO2:n lukuisista, osin välttämättömistä hyödyistä biosfäärille?
- muut tiedot?
- muut tunteisiin vetoavat seikat?

Ihan uteliaisuuttani kyselen, kun nyt on ilmastopsykologia tulossa muotiin.

Äänestä

No takapakiltahan tuo näyttää eikä edistykseltä kun pakkaavat vulkaaniselta kentältä vapautuvaa CO2,hta kallioon vaikkei se ole edes fossiilisten tuottamaa, palautusprosessin viedessä 1/4 osan tuotetusta energiasta.

Enemmänhän tuo näyttää ikiliikkujalta kuin edistykseltä.

http://www.wired.com/2016/06/iceland-pumped-co2-underground/

Äänestä

Nuo amerikkalaiset ruiskuttaa lentokoneista jotain kemikaalia, estääkseen muka ilmastonmuutoksen. Ne taitaa myrkyttää liiat ihmiset pois, polttamasta bensaa.

Äänestä

Sama Ylen toimittaja uutisoi viime vuonna hiilidioksidin poistuvan autoilemalla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ilmasto_lämpenee kirjoitti:

"Tonneittain hiilidioksidia muuttui kiveksi – iso edistysaskel ilmastonmuutoksen torjunnassa"

Lue lisää:

http://yle.fi/uutiset/tonneittain_hiilidioksidia_muuttui_kiveksi__iso_edistysaskel_ilmastonmuutoksen_torjunnassa/8947201

Parille palstan asukille vielä erityinen maininta tuosta lauseesta:

"Ilmaston lämpeneminen johtuu pääasiassa hiilidioksimäärän kasvusta ilmakehässä."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu