Todennäkisyys ruuvin pystyyn jäämiselle

Kaverini potkaisi autohallin lattialla ollutta ruuvia (kipsiruuvi 30mm), se jäi pystyyn kannalleen. Montako kertaa pitäisi kokeilla, että sama toistuu?
697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä noin lyhyt ruuvi voi hyvinkin jäädä pystyyn. Heitäpä kokeeksi laatikollinen lattialle. Enemmän ihmetyttää miten niitä pitempiä ruuveja ja nauloja päätyy pystyyn autojen renkaisiin.

Äänestä

Todennäköisyyttä voisi arvioida mittaamalla, mistä kulmasta pystyasennosta kallistettu ruuvi palaa pystyasentoon. Olkoon tämä kulma α. Nyt todennäköisyys on 2α/π. Tämä on varmaan todennäköisyyden yläraja.

Äänestä
  • Eikös tuo pitäisi laskea pikemminkin avaruuskulmana. Siis π*(1-cosα)

    Äänestä

  • Noinkohan kirjoitti:

    Eikös tuo pitäisi laskea pikemminkin avaruuskulmana. Siis π*(1-cosα)

    Tuo edellyttäisi että pyörivän tai muuten liikkuvan kappaleen momentti olisi sama kaikkiin asentoihin, mutta taitaa pystyssä oleva kaatua herkemmin kuin pitkällään oleva pyörähtäisi pystyyn.

    Äänestä

  • Nikki Luulen_vain totesi että on varmaan todennäköisyyden yläraja. Tuo laskelma perustuu kimmottoman alustan oletukseen. Todellisuudessa ruuvit muuttavat alustan osumisen jälkeen asentoaan kimpoilemalla ja silloin pienemmän potentiaalienergian omaava eli makaava asento on todennäköisempi. Toisaalta ilmanvastuksen takia raskas pää edellä putoaminen on todennäköisempää.
    Oma huomautukseni koski avaruuskulmana laskemista mikä pienentää todennäköisyyttä verrattuna tasogeometriaoletukseen.

    Äänestä

Samaa voi kokeilla tyhjällä maitopurkilla, kerran jäi pystyyn, kun heitin sen vain pois parin metrin päähän . Mahikset lienee samanmoiset kuin ruuvilla.

Auton rengas esimerkissä takarengas saanee enemmän osumia, jos eturenkaan ansiosta naula nousee maasta polkeutuakseen takarenkaan alle.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


käveli kirjoitti:

Kaverini potkaisi autohallin lattialla ollutta ruuvia (kipsiruuvi 30mm), se jäi pystyyn kannalleen. Montako kertaa pitäisi kokeilla, että sama toistuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu