Mikä vegaaninen juusto sopii lasagneen?
Lasagneen juustoa.
13
260
Vastaukset
- ei_yllätä
lasagneen tulee myös tuhti maustettu jauheliha-tomaattikastike, niin et se pekkkä juusto... hahahhaaa. pinnalta vegaani, sisältä tavallinen. Ihan tyypillistä.
- Lolleroxdxdxd
hahahhaaa itsellesi
- valkeaa
Ja sulle kanssa. ei ole olemassa vegaanista juustoa. Juusto tehdään maidosta. pitääkö laittaa tavuviivat vai ymmärrätykö ilman. Jotain kasvistahnaa varmaankin, väriltään valkeaa ja leikitään et se on juusto. Voi teitä raukkoja. Mistähän sen keksis.. no nyt ainakin noi tuomet kukkii, voikukana haituvat on valkoisia, kieloja kasvaa, entäs niistä. Juusto. veteen tietenki ettei mene öljyyn.
Lasagneja voi kylläkin tehdä montaa erisorttia eikä vain yhtä tietynlaista. Lasagnessa kuitenkin oleellisin on se levymäinen pasta ja tomaattisoosi.
- Ywri
valkeaa kirjoitti:
Ja sulle kanssa. ei ole olemassa vegaanista juustoa. Juusto tehdään maidosta. pitääkö laittaa tavuviivat vai ymmärrätykö ilman. Jotain kasvistahnaa varmaankin, väriltään valkeaa ja leikitään et se on juusto. Voi teitä raukkoja. Mistähän sen keksis.. no nyt ainakin noi tuomet kukkii, voikukana haituvat on valkoisia, kieloja kasvaa, entäs niistä. Juusto. veteen tietenki ettei mene öljyyn.
Monien muidenkin kohdalla käytetään vastaavia, esim. "yrttitee" nimetään usein näin, vaikka se ei sisältäisi teetä.
Pääasiassa, että ymmärretään mistä kysymys. Tuo yrttitee-nimitys saattaa joitakin hämätä ja kannattaisi puhua ennemminkin yrttijuomasta, mutta "vegaanisesta juustosta" on helppo ymmärtää mitä sillä tarkoitetaan. Ei tarvi lisätä aina sanaa korvike tai käyttää pidempää ilmausta. Normaali puhekieli on usein erilaista kuin kirjakieli ja asiat ilmaistaan rennommin, kuin vaikka ainekirjoituksessa. Tärkeintä, että asia tulee ymmärrettävästi ilmi.
Turhanpäiväinen pilkunviilaus ei taas anna mitenkään järkevää kuvaa ihmisestä.
- lasakne
Ite laitan Violifen savun makuista juustoa, tykkään! Korvaan siis perinteisen juustokastikkeen pinaatti"juusto"kastikkeella, eli pakastepinaattia, kaurajuomaa ja tuota savujuustoa:) Tykkään muutenkin noiden Violifen juustojen rakenteesta, näin ex-juustofanaatikkona! Ja savuinen maku sopii mun mielestä hyvin sinne lasagnen väliin, suosittelen...
Violifen juustot käy parhaiten. Oman maun mukaan tietty :)
- Haisuvarvas
Varpaanvälistä löytyvä juusto on parasta.
- en_söis
Millonkahan työ dorkat opitte ymmärtämään että juusto tehdään maidosta ja se ei ole vegaaninen tuote.
Se mitä kasivs-sotkuja teette keksenänne ei ole juustoa.
Juustoon tule myös vasikan juoksutusmahaa. No onko vegaanista.
On se vaan perin juurin vaikea tajuta ja ymmärtää että teidän sörsseleillä ei ole
mitään tekemistä meiän normaalien ruokien kanssa.
Ne vaan pitää nimetä : KORVIKE.
Voisiko lopulta joku lahkolainen selventää että miksi. Eikö se oma mielikuvitus nyt keksi niille teiän jauheille ihan omia nimiä. SÄÄLITTÄVÄÄ PLAGIOINTIA.
Tuo vois olla vaikka kasvistahna.. tai jotain. Kasvistahnalasagne. Kun sitähän se on.Sinulla ei taida olla kovinkaan tylsä elämä, kun joidenkin ruokien ja ruoka-aineiden nimet vaivaavat päätä. Mitäpä, jos seuraavaksi menisit vaatimaan, että pesukarhun nimitys tulee vaihtaa, koska kyseessä ei ole karhu. Samoin voisit vaatia monien muiden asioiden ja olentojen nimienvaihdosta. Kuten tiikerililja, ritariperhonen, silmälasikarhu ja mitä näitä nyt on.
- valmisaine
Onko tietoa onko Maggin Lasagne-jauheessa eläinperäisiä ainesosia? Siihen ei tarvitsisi lisätä juustoa lainkaan.
- vegaanimies
On olemassa vegaanituotteet.net-sivusto. Siellä on listattuna vegaanisia tuotteita. Löysin sieltä listattuna tutteen Maggi Mix Lasagne ateria-ainekset. Eli ei ole eläinperäisiä tuotteita.
- vegaanimies
Edellisellä kertaa en laittanut lasagneen juustoa. Tällä kertaa laitoin violifen pizzaan tarkoitettua juustoa, jonka raastoin jo aamulla valmiiksi. Kohta otan uunista, ja pääsen maistamaan, että miten onnistui lasagne.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1094275Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv572458Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?781650Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko61113- 66854
- 21823
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu118813- 39792
Olisin valmis tutustumaan uudelleen
En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.50779- 62768