Siis se mössö siellä kotelon sisällä?
Mitä on lihapiirakan liha?
10
2053
Vastaukset
- Sambesi
Silmiä, sorkkia, mahalaukkuja, utareita - kaikkea hyvää...
- Anonyymi
älä valehtele, nolo
- eikun_leipomaan
Ainakin mulla se on kypsentämätön jauheliha-sipuli -riisi-mausteseos, sillon kun teen itse. Periaatteessa sama kun lihapullataikinaa mutta ilman kananmunaa. Kaupan lihiksissä varmaan samat, Ihan paras on se Juhlalihapiirakka tai grahamlihapiirakka.
Väliin nakkeja tai kinkkua ja juustoa ja mikroon. Kaupan piirakoissa on melko vähäsesti täytettä, kaipaa jotain lisäkettä.
Ai nyt alkoi tehdä mieli lihistä NAM ! - SilloTällö
Toki voi olla mitä mieltä tahansa mutta grahamlihapiirakka on aivan helevetin pahan makuinen eikä ole yhtään sen terveellisempi kuin muutkaan. Perus HK lihapiirakka maistuu einespiirakoista.
Ei kannata liikaa tutkia reseptiä, maku ratkaisee jos ei joka päivä ole tarkoitus syödä. HK piirakka sisältää: vehnäjauho, vesi, suomalainen liha 7,0 % (porsas 6,2 %, nauta 0,8 %), riisi, rypsiöljy, sokeri, hiiva, soijaproteiini, mausteet (mm. valkosipuli, sipuli, sinapinsiemen), kuivattu vehnähapantaikina*, glukoosi, bambukuitu, emulgointiaine (E481), hiivauute, lisätty suola 1,1 %, aromit. (*saattaa sisältää ruista). PROTEIINIPITOINEN. LAKTOOSITON.- kahdella-nakilla
Tekevätkö pienet leipomot sen itse, vai tulee lihasmassa valmiina tukusta?
- Anonyymi
Grahamjauhot ovat aina terveellisempiä koska niissä on kuori mukana, myös hyvän makuista, ainakin sämpylöissä ja korpuissa.
- Anonyymi
Vaihtelee lihan saatavuuden mukaan. Yhteen aikaan joutuivat käyttämään nutrianlihaa.
- Anonyymi
Harmi kun en tiedä oliko lapsena syömissäni nutriaa, olisi mukava maistella eroa.
- Anonyymi
Yleensä halvinta teurasjätettä johon on jauhetun akanan sekaan lisätty vettä ja suolaa antamaan makua.
- Anonyymi
Joissakin jauhelihaseoksissa käytetään jopa tomaattimössöä peittämään muut maut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.673177Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91841- 1111730
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241249- 1291048
- 98988
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6865- 84859