Onko n:n ääntämättä jättäminen sanan lopussa (esim. lämmin -> lämmi, kotiin -> kotii) Helsingin murretta vai yleispuhekieltä?
N sanan lopussa
aaaaaaaaaab
560
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eteläsavolainen tuttavani lausuu sanan lämmin muodossa "lämmä". Helsingissä puolestaan sanottiin ainakin ennen "himaan", "kotiin".
Kuulostaa todella junttimaiselta puheelta tuollainen. Ja näyttää vielä junttimaisemmalta kirjoitettuna. Samat juntit kyllä lisäävät n-kirjaimen sanaan "enää".
Zetan tai äXän voi helposti lisätä änNän tilalle alkuun, välille tai loppuun.
Loppu-n:n poisjättöä taitaa kyllä esiintyä murteissa muuallakin, mutta erityisen tyypillistä se on Lounais-Suomen murteille. Jonkin (en muista mistä) lukemani selityksen mukaan sen on ainakin arveltu johtuvan viron kielen vaikutuksesta. Virossahan genetiivillä ei ole päätettä, vaan se on joko nominatiivin kaltainen tai sitten pelkkä astevaihtelu erottaa genetiivin nominatiivista. Ja samoin on usein laita suomen lounaismurteissakin.
Helsingissä puhutaan kaikkia murteita. Lisäksi vielä stadin slangia, jota tosin yhä vähenevässä määrin kuulee, koska kouluttamatonta työväen luokkaa ei paljoa esiinny nykyään.