Prisma edullisin ruokakauppa

LidlH

Meilläpäin Prisma ja S-marketkin on ollut jo pitempään edullisin ruokakauppa, nyt sitten hintavertailun mukaan muuallakin päin Suomea Prisma on edullisin ruokakauppa. Jos vielä laskee mahdolliset boonukset, niiden myötä edullisuusero vaan kasvaa jopa yyli 5 %.Haloo Lidl, miksi et vastaa hintakilpailuun?

6

158

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bonus.alle.euron.kuussa

      Montako tuhatta euroa käytät Prismasta ostamiseen kuukaudessa? Aika paljon jos saat 5 € bonuksia.

      • diipadappadaii

        "Montako tuhatta euroa käytät Prismasta ostamiseen kuukaudessa? Aika paljon jos saat 5 € bonuksia. "
        5 euroa saa kuukaudessa bonuksia aika olemattomilla ostoksilla,
        5% bonuksia saa osuuskaupastamme jo 900 euron kk-ostoista, joista kertyykin jo 45 euroa. Niitä kerryttävät koko talouden ostot, lähes kaikista S-ryhmän kaupoista, mukaan lukien ABC-asemien ostot ja erään vakuutusyhtiön vakuutukset. Helppo nakki tuo 5%.


      • perheellinenautoileva

        No meidän perhe sai vuosia aina sen 5%. Perustui ruokaan ja pojan vaatteisin etc. Prismasta. Sen lisäksi vakuutuksista, kahden auton säännöllisestä tankkauksesta. Myös työreissujeni hotelleista mikäli valitsin S-ryhmän hotellin. Emme ole niin uskollisia että emme käyttäisi muita kauppoja. 3 vuotta sitten avattiin kaksi uutta myymälää jotka tarjosi aina vuoden vaihteeseen saakka bonukset tuplana eli meillä 10%. Meillä nykyään 100 metrin matkan päässä molempien ketjujen kaupat ja alentuneiden hintojen takia olemme ruvenneet käyttämään myös K supermarkettia parempien tarjousten takia. Koskee joidenkin tuotteiden pysyvästi halvempien hinnoistakin.


    • LidlH

      Meille tulee noin 2-3 % boonusta S-ryhmästä, mutta tiedän perheitä joilla tulee jopa 5 %. Ja vielä ylijäämäpalautukset. Eilen pienet ruokaostokset tein muualta kuin S-ryhmän kaupasta tai Lidlistä.

    • että.juu

      Kymmenen paikkakunnan vertailussa 9:ssä Lidl oli halvempi kuin Prisma. Yksi Prisma oli n. prosentin halvempi.

      • Aina-ässään

        Lähde? Prisma on halpuuttanut kaikkialla hinnat alle Lidlin. Päälle tulee vielä bonukset ja Lidliä paremmat tuotteet, puhumattakaan paremmista kassoista.

        S-market on hintatasoltaan Lidlin kanssa vastaava, mutta S-marketissakin on muut puitteet Lidliä paremmalla tasolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      57
      8791
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      151
      5350
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      119
      4906
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3822
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3426
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3349
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2682
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2583
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2541
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1707
    Aihe