Olen aina ollut siinä uskossa, että hinnat ovat suurin pirtein samat kaupassa kuin kaupassa, jokunen kymmenen senttiä sinne tänne. Mutta ei: hinnoissahan on jopa 33% vaihteluja.
En juurikaan syö juustoja, joten siksi tuli vertailtuja Arlan Mustaleiman hintoja. Satuin nimittäin Stockan Hullulta Päiviltä ostamaan paketin Mustaleimaa hintaan 2.50. En ollut varma, oliko tämä halpa vai kohtuuhintainen, joten vertailin sitten hintoja.
K-supermarket Kampissa sama paketti maksoi 5.80.
Sitten menin S-market Sokokseen. Siellä paketti oli 4.60.
Miten voi olla mahdollista?
Toinen tuote, joka on minulle vieras, ja jonka hintoja jouduin tarkistamaan, oli hummus.
Lähikaupassani K-marketissa hummus maksoi 3.90.
Mutta Citymarket Ruoholahdessa vain 2.99.
Kallein hinta oli jälleen K-supermarketissa (Postitalo): 4.49.
Kalleimmassa kaupassa tuote oli siis KOLMANNEKSEN kalliimpaa.
Tästä lähtien en osta K-supermarket Kamppi ja K-supermatket Postitalo -kaupoista mitään muuta kuin Pirkka-tuotteita ja punaisella tarralla merkittyjä tuotteita.
Stadissa valtavat hintaerot eri kaupoissa
4
147
Vastaukset
- kaikkitietää
Jokainen aikaansa seuraava ja valistunut kuluttaja tietää, että k-ryhmän kaupat ovat kalliita. Vielä kalliimpia ovat Valintatalot, Siwat, Alepat.
Lidlin hinnta ovat edulliset ja samat jokaisessa myymälässä. S-ryhmän hinnat on laskeneet, mutta niissäkin kaikkein edullisimpia ovat Prismat.
Stockan hullujen päivien hintoja ei kannata verrata mihinkään, kannattaa käydä katsomassa stockan normaalihinnat, oli ihan siellä kalleimpien joukossa jossakin viimeaikaisessa vertailussa. - 4hy44hy
K-kaupoissa on jokus jotain hyviä tajouksia mihin hintaan muista kaupoista ei saa ikinä, mutta sitten taas normaali tuotteiset hinnat ovat k-kaupassa kalliimpia kuin muissa kaupoissa prisma lidil
- sairaankallista
kyllä niitä hintaeroja on muuallakin suomessa, esim naantalissa ihan perusjutut (esim kurkku ja tomaatti) k-superissa vaivaiset 89% kalliimpia kuin lidlissä.
- markkomarkku
Niinpä. Pomarkun-K-Marketissa oli laitettu uuden perunan ajaksi Ahti-sillipurkin hinnaksi 3,79, yleensä ollut noin 3,10. Pitäkööt ruokansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2772519Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001354- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831231Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971168- 441032
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71936Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22880- 33787