Onko mitään ideaa ryhtyä vegaaniksi itse olisi Kiva kokeilla peerheessäme Siskoni ja Veljeni ovat metsästys seurassa ja harrastavat metsästysstä. Ja olen miettinyt asiaa miten Äitini suhtautuisi asiaan jos kysyisin?
Vastaukset 10
- ilmanmuutatottakai
Kyllä. Ehdottomasti hienoin tapa kapinoida. Hankit vielä kaikkea ei aseille ja oikeutta eläimille materiaalia. Olet perheenne toisinajattelija ja aloitat valistustyön, sekä opettelet valmistamaan terveellisiä kasvisruokia. Äitisikin on varmasti iloinen, kun et vain ryypiskele siideriä ja hengaile nakkikioskeilla.
- Vegavai
Kiitos yritän Kai vielä hankkia tietoa että en ihan vielä ohottele etsin hyvää hetkeä kertoa sitä
- Laktovegaani
Hyvä juttu! Puolisoni alkoi kasvissyöjäksi 15 vuotiaana, ja on nyt 50 vuotiaana erittäin terve! Vegaaninen ruokavalio on vaativampi valinta.Jos pelkkä lakto-ovovegetaarisuus ei riitä sinulle, varustaudu riittävin tiedoin tarvitsemistasi B12-vitamiini, rauta, d-vitamiini tms. lisistä ennen äidille puhumista. Myös kalsiumin riittävä saanti on tärkeä juttu jo nuorena.Tietoa saat esim.Vegaaniliiton sivuilta ja facebookin vegaaniryhmistä.Voisit myös osallistua Vegaani-haasteeseen, jonka mukana saa paljon tietoa. Tämä voisi äidistäkin tuntua turvalliselta ja mukavalta tavalta.
- neljä_kasi
Kehtaat vielä yllyttää kasvuiässä oleva tietämätöntä kakaraa tuomoseen. Sitten kun menee hormoonitoiminta sekasin, jää hyvässä lykyssä lapsettomaski ootko iloinen. Vissin kai.
Mitähän muuten aiheeseen liittyy että sisko ja veli on metsästys seurassa.
Ei yhtikäs mitään. Ois vaan kiva kokeilla.... voi taivahan talikynttilät teitö ääliöitä.
Todellista aatteen paloa. neljä_kasi kirjoitti:
Kehtaat vielä yllyttää kasvuiässä oleva tietämätöntä kakaraa tuomoseen. Sitten kun menee hormoonitoiminta sekasin, jää hyvässä lykyssä lapsettomaski ootko iloinen. Vissin kai.
Mitähän muuten aiheeseen liittyy että sisko ja veli on metsästys seurassa.
Ei yhtikäs mitään. Ois vaan kiva kokeilla.... voi taivahan talikynttilät teitö ääliöitä.
Todellista aatteen paloa."Kehtaat vielä yllyttää kasvuiässä oleva tietämätöntä kakaraa...."
Ainoa tietämätön kakara taidat olla sinä. Viimeisimpien suositusten mukaan vegaaniruoka sopii kaikenikäisille vauvasta vaariin, kunhan se on hyvin toteutettu.
http://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/129744/KIDE26_FINAL_WEB.pdf?sequence=1- jay_susijosyntyessään
Vauvalle toteutettu sopiva vekaaniruoka ? Siis kaikkihan sen tietää että oot täystäukki mutta vielä idioottikin sen lisäksi.
Eikö ole pönttö haissut riittävästi kakalle viime aikoina.
Mees kysymään vaikka naapurilta jos ne antais haistella - reipas_on
Kyllä kaikille vauvoille suositellaan vegaaniravintoa, eihän ihminen toki eläin ole , vaikka ei aina uskoisi.Äidin maidon jälkeen tai lisäksi aletaan syödä kasvissoseita ja myöhemmin viljaa, siis puurot ja vellit. Sitten myöhemmin tulee ne protskut, tofut ja pavut yms. Mun oma vaavi ei ole vegaani...vielä. Imetyksen lopetettuani annoin hänelle vastiketta, joka on maitopohjaista. Annan myös muita maitotuotteita, maustamatonta jugurttia ja rahkaa. Mutta arvelen, että voin korvata nuokin vastaavilla vegaanisilla ja vaitaa maidon soijajuomaan. Aika älytöntä muutenkin, kun nykyään suositellaan antamaan rasvatonta maitoa ja ruokaöljyä. Normi maustamaton soijajuoma käy ihan hyvin.
- Entinenvege
Kyllä lisäaineettomalla luomupainotteisella sekaruokavaliollakin on 50 vuotiaana erittäin terve. Ylipäätään 50-vuotiaan kuuluukin olla terve, mutta harvat vegaanit ovat vailla mielenterveysongelmia edes parikymppisenä.
reipas-on: Vegaanisen ruuan antaminen vauvalle on edesvastuutonta, koska lihankorvikkeet ovat kyllästetty lisäaineilla.
- kasva.ensin.isoksi
Eräs kaverini alkoi vegaaniksi 8-luokkalaisena.
Murrosikä oli kesken, ja valitettavasti asialla oli kauaskantoiset seuraukset. Hän joutui loppujen lopuksi sairaalaan ravitsemustilansa takia joskus 17-vuotiaana...Alipainoa ja monta muutakin juttua.
Pituuskasvu pysähtyi liian aikaisin, ja jonkinlainen puutostaudin/väärän raitsemuksen oire oli myös se, että hänen säärensä vääntyivät ns. längille.
Nykyään hän on ihan hyväkuntoinen ja lihaksikas mies. Pituutta vain muutaman sentin päälle 160-senttiä (ihan kuin 8-luokalla) ja sääret vinossa. Ei sinänsä menoa haittaa, mutta hän ei suosittele kenellekään kasvuikäiselle vegaaniruokavaliota itsenäisesti toteuttettavaksi. Hän tietää mistä puhuu. - Onpasuskonto
Vegaaniruokavalio tappaa jos ei ota keinotekoisia lisäravinteita lisukkeeksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo1531373Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1221095Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä33872Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset216839En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58792- 64762
- 143754
- 47696
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus57632Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan
Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss63593