Nyt sitä sitten kierrellään ties miksi.
Miksi kuuta kiertämään ei ole laitettu yhtäkään? Luulisi siellä olevan myös mielenkiintoista penkomista. Voisi aloittaa vaikka kaivostoiminnan koska sinne on niiiin helppoa mennä.
Miksi kuuta kiertämään ei ole laitettu yhtäkään? Luulisi siellä olevan myös mielenkiintoista penkomista. Voisi aloittaa vaikka kaivostoiminnan koska sinne on niiiin helppoa mennä.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Kuuta kiertämään on laitettu lukuisia luotaimia. Parhaillaankin kuuta kuvataan sen kiertoradalta.
Tynnyrissäkö olet kasvanut?
Miksi niihin väitettyihin luotaimiin ei laiteta sellaista kameraa että näkyisi ne väitetyt laskeutumis paikat?
On kuvattu, mutta eihän kuusalkkari niihin usko. Parempien kuvien saamiseen pitäisi Kuun kiertoradalle lähettää vakoilusatelliitti.
Keräisivätköhän kuusalkkarit keskuudestaan tämän hankkeen kustannukset, arviolta vähän vajaat kaksi miljardia dollaria? Eihän niistä kuukuvista keillekään muille mitään tieteellistä hyötyä olisi.
Niin eli kiertelyä ja kaartelua. Voitais muka lähettää mutta ei sitten kuiteskaan. Jää taaskin kuussa käynti todistamatta!
Laskeutumispaikoista on julkaistu paljonkin kuvia, mutta kuusalkkarien mielestä ne olivat väärenöksiä. Kuinka ollakaan?
Missä sellaisia kunnollisia kuvia on?
LRO-luotaimen ottamia kuvia lasketumispaikoista:
http://www.tiedetuubi.fi/avaruus/kuulentojen-epailijoille-nieltavaa-kaikki-apollo-laskeutumispaikat-kuvattu
"... Jää taaskin kuussa käynti todistamatta!" Ei selkeitä faktoja tarvitse todistaa. Hurahtaneen ja pöljähtäneen netti-aikakauden vinoutuma, että tosiasiat muuttuisivat niistä keskustelemalla. Ei ne muutu. Oma valinta sitten uskooko tosiasioihin vaiko omiin harhakuvitelmiin.
HAHA mitä tuhruja! Ei kunnon selkeitä kuvia ole! Nuohan on voitutehdää potoshopilla.
Eikös kaikkia kuvia voi tehdä photoshopilla? Joten mitä todisteita ne valokuvat sinulle antaisivat?
"Nyt sitä sitten kierrellään ties miksi.
Miksi kuuta kiertämään ei ole laitettu yhtäkään? Luulisi siellä olevan myös mielenkiintoista penkomista. Voisi aloittaa vaikka kaivostoiminnan koska sinne on niiiin helppoa mennä." kirjoitti nimimerkki UlvooKuuta.
Meno on helppoa (vaikkakin kallista), mutta turvallinen poistulo jo astetta hankalampaa. Kaivostoiminta aloitetaan todennäköisesti vähin erin vasta, kun se käy varmuudella kannattavammaksi kuin Maanpäällinen kaivosteollisuus.
Käytännöllisillä ja kaupasta kiinnostuneilla kiinalaisillakin on kuuohjelma päällä. Kaivostoiminta on eräs hyvinkin varteenotettava syy kiinnostukseen.
Mitä Jupiteriin tulee, siellä (jopa sen kuissa) on materiaalia pengottavaksi enemmän kuin Kuussa. Sen käyttöön saaminen vain on erinäisiä kertaluokkia kalliimpaa. Timantit ovat syvällä suurten planeettojen uumenissa ja niiden koukkiminen sieltä vähintäänkin riskialtista. Tiede on ennenkin käynyt bisneksen edellä ja avannut sille mahdollisuuksia. Miksei sitten tälläkin kertaa?
Jäin vain miettimään, mihin timantteja oikeastaan tarvitaan. Ai niin, saahan niistä hyvää hiomatahnaa.
Timanteilla on käyttöä mm. laakereissa (vrt. klassiset kellot) ja lasereissa. Niiden paineen ja kulutuksen kestävyys on erinomainen ja ne johtavat lämpöä tehokkaasti. On niitä ollut koruissakin, mutta poranteriin, leikkureihin ja hiomavehkeisiin ne on tosiaan omiaan. Serkkulikka keksi raapia talvella jäätä tuulilasista hienolla vihkisormuksellaan, johon aviomies oli kustantanut kalliit timantit. Tuli lisää hintaa sormukselle, kun meni tuulilasikin uusiksi.
Nyt sitä sitten kierrellään ties miksi.
- kannattaisi ottaa selvää..on todennäköiatä ettet ymmärrä kuitenkaan
Miksi kuuta kiertämään ei ole laitettu yhtäkään?
- tossa kuussa käyneet lennot https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_missions_to_the_Moon
tiedoksi ei ollut ekakerta jupiterissa
https://en.wikipedia.org/wiki/Exploration_of_Jupiter
todennäköisesti kuun aj asteroidien kaupallinen hyödyntäminen on alkaa ennen vuotta 2050
Kuuta voisi kiertää ihan samalla vaivalla vaikka 10 km korkeudella ja satelliitissa voisi olla kunnollinen kamera, jolla saisi oikeita kuvia apolloromuista, jos siellä sellaisia olisi.
Jupiterissa kuulema pyörii metallinen vetydynamo, joka aiheuttaa 15 kertaisen magneettikentän verrattuna Maahan. Kysyisinkin S24 tiedemiehiltä, että onko luotaimeen mahdollisesti asennettu kamera. Sehän sitten sukeltaa lopuksi päin planeettaa. Ottaako se kuvia loppuun asti, vai estääkö magneettikentät kuvien lähettämisen Maahan?
Kyllä siellä Kuussa on niitä apolloromuja.
Ja kyllä siinä uudessa Jupiter-luotaimessa on kamera.
Ne Apollo romut oli paljon helpompi kuvata maassa ennen lähtöä.. kuin mennä kuuhun niitä tutkimaan :D
Mitä tulee tuohon lentokorkeuteen. kokeile kuvata tarkka ilmakuva talostasi kuvaamalla makrokuvia ja liittämällä ne yhteen huippu tarkaksi ilmakuvaksi. ja kuvien tieteellinen anti oli??? Sama juttu kuussa.
Lisäksi lähellä lentävä satellitti liikkuu nopeasti jolloin valotusajat olisi turkasen lyhyitä ja kuvissa olisi vain pienipala kuuta kerrallaan.
Otettuna kuvat tavalla kuten "keksit".. sanoisit niiden olevan photosopattuja.. mikä olisi siis kuvien tieteellinen arvo sinulle?
Junossa on kameroita. mutta lähestymisvaiheessa niitä ei käytetty, että kaikki resurssit on lähestymisproseduureihin käytössä. Lisäksi luotaimen sähköteho on vain 400w, joten kuvia lähetetään pitkään ja hartaasti vuoden periodilla. kuten pluto luotain teki. Siinä syynä oli valtaisi etäisyys, tässä teho ja onhan toki etäisyyttäkin. Vertaus että soittaisit toisella puolen suomea yhdella milliwatilla.
"...estääkö magneettikentät kuvien lähettämisen Maahan?"
Ei taida kokonaan estää, mutta ei ne varmaan paljoa autakaan. Jupiterilla on omat radiolähetyksensä käynnissä kaiken aikaa, joten pitää ainakin valita käytetyt taajuudet ja lähetyksen muutkin yksityiskohdat aika tarkkaan, kun kuvia Maahan lähetellään. Voivat muuten pienet signaalit hukkua häiriöihin.
Vrt. esim: https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetosphere_of_Jupiter
Joo, tuon linkkisi perusteella jo pelkästään revontulet Jupiterin pinnalla räpsii 100 terawatin teholla ja muitakin pihinöitä piisaa. Pioneerin kuvista näkyy kadonneen aikoinaan osa kohinoihin. Aiheesta kysyi cent.ti tuota juttua.
galileo luotaimen mukana ollut pienempi luotain laskeutui 140 km syvyteen jupiterin ilmakehään ennen murskautumista ja lähtti mittaus dataa.siihen asti..eli noin 60 minuutin ajan
en tiedä miten hyvin loppupeliessä jupiterin ilmakehässä nähdään ..ja millaisia kuvia sietä saataisiin
JUPITERIN KAASUKEHÄN ALLA ON ELÄMÄÄ!!!
Valokuva tai ei uskota. Saa olla photoshopattu, ei sillä ole täällä väliä.
(Kokeile, muuten, joskus sitä 'shift'-nappulaa. Moni tälläkin palstalla on saanut sillä pienet kirjaimet käyttöön.)