Valkoihoisten puolue, miksi Soini ei tunnusta?

Yksittäistapausko

Romanitausta oli monelle liikaa - rasistiset solvaukset ajoivat ulos PS:stä

Perussuomalaisten paikallisvaikuttaja Rikard Blomerus sai tarpeekseen itseensä ja perheeseensä kohdistuneesta rasismista.
- Romanitaustani on monelle punainen vaate, sanoo Rikhard Blomerus.
-
Puolueensa Etelä-Savon aluetoimikunnan puheenjohtajana ja perussuomalaisten nuorten edustajistossa toiminut Rikhard Blomerus, 26, ilmoitti erostaan viikonvaihteessa julkaistussa Uuden Suomen blogikirjoituksessaan.

- Se, että on romani ja perussuomalainen, tuntui useiden mielestä olevan aivan mahdoton yhtälö. Eräiden mielipiteiden mukaan koko puolue on nyt tahrittu..., Blomerus kirjoitti.

Hän kertoi kohdanneensa paitsi nimittelyä myös suoranaista uhkaa.

- Minua saa haukkua niin paljon kuin halutaan... mutta yksikin kerta on liikaa jos se kohdistuu perheeseeni tai lähipiiriini. Aatteiden, arvojen ja mielipiteen hinta on silloin liian suuri, hän perusteli ratkaisuaan.

Blomerus kuvailee Iltalehdelle, että nimittely on ollut "mannittelusta" suoranaisiin solvauksiin.

- Romanitaustani on monelle punainen vaate. Parissa erittäin uhkaavassa tilanteessa perheeni oli mukana, hän sanoo.

- Haukkujat ovat kaikesta päätellen olleet yksittäisiä äänestäjiä, joita elämä ei ole kohdellut kaikkein parhaiten, hän muotoilee.

Vaikka puolueen nuoriso-osasto on Blomeruksen mukaan ottanut hänet hyvin vastaan, painetta ja "haastetta" on tullut myös puolueen sisältä.

- Tietyltä taholta on tullut haastetta, joka on hankaloittanut työtäni, hän muotoilee.

Rikhard Blomerus kertoo saaneensa runsaasti palautetta eroilmoituksestaan. Valtaosa on hänen mukaansa ollut rohkaisevaa.

- Olen antanut ilmiölle kasvot. Olen saanut yhteydenottoja romaneilta, joilla on täysin samanlaisia kokemuksia muista puolueista.

2

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksiovi

      Kaksituhatta vuotta ja moniko tekee työtä?

      • Ois kyl iha mielenkiintoista tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1107
    2. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      103
      855
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      276
      667
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      71
      617
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      73
      593
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      562
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      536
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      33
      493
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe