Romanitausta oli monelle liikaa - rasistiset solvaukset ajoivat ulos PS:stä
Perussuomalaisten paikallisvaikuttaja Rikard Blomerus sai tarpeekseen itseensä ja perheeseensä kohdistuneesta rasismista.
- Romanitaustani on monelle punainen vaate, sanoo Rikhard Blomerus.
-
Puolueensa Etelä-Savon aluetoimikunnan puheenjohtajana ja perussuomalaisten nuorten edustajistossa toiminut Rikhard Blomerus, 26, ilmoitti erostaan viikonvaihteessa julkaistussa Uuden Suomen blogikirjoituksessaan.
- Se, että on romani ja perussuomalainen, tuntui useiden mielestä olevan aivan mahdoton yhtälö. Eräiden mielipiteiden mukaan koko puolue on nyt tahrittu..., Blomerus kirjoitti.
Hän kertoi kohdanneensa paitsi nimittelyä myös suoranaista uhkaa.
- Minua saa haukkua niin paljon kuin halutaan... mutta yksikin kerta on liikaa jos se kohdistuu perheeseeni tai lähipiiriini. Aatteiden, arvojen ja mielipiteen hinta on silloin liian suuri, hän perusteli ratkaisuaan.
Blomerus kuvailee Iltalehdelle, että nimittely on ollut "mannittelusta" suoranaisiin solvauksiin.
- Romanitaustani on monelle punainen vaate. Parissa erittäin uhkaavassa tilanteessa perheeni oli mukana, hän sanoo.
- Haukkujat ovat kaikesta päätellen olleet yksittäisiä äänestäjiä, joita elämä ei ole kohdellut kaikkein parhaiten, hän muotoilee.
Vaikka puolueen nuoriso-osasto on Blomeruksen mukaan ottanut hänet hyvin vastaan, painetta ja "haastetta" on tullut myös puolueen sisältä.
- Tietyltä taholta on tullut haastetta, joka on hankaloittanut työtäni, hän muotoilee.
Rikhard Blomerus kertoo saaneensa runsaasti palautetta eroilmoituksestaan. Valtaosa on hänen mukaansa ollut rohkaisevaa.
- Olen antanut ilmiölle kasvot. Olen saanut yhteydenottoja romaneilta, joilla on täysin samanlaisia kokemuksia muista puolueista.
Valkoihoisten puolue, miksi Soini ei tunnusta?
Yksittäistapausko
2
62
Vastaukset
- Yksiovi
Kaksituhatta vuotta ja moniko tekee työtä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103855"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483