Ravitsemussuositukset

Tutkimusnäyttö

2

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suositukset
    • eistressii

      Ihan hyviä neuvoja - varsinkin erilaisten kasvisten käyttö.

      Itsekin teen suurimman osan ruoasta itse tuoreista raaka-aineista eineksiä välttäen. Toki joskus tulee myös syötyä niitäkin laiskuuden iskiessä, mutta eineksien käyttö jää muutamaan vakiintuneeseen kuten Pirkan luomukasvishernariin, Apetit-pakastepinaattikeittoon tai leivitettyihin lohileikkeisiin ja niidenkin oheen tulee aina jotain hyvää, tuoretta ainesta kuten hernarin kanssa hyvää ruisleipää maukkaalla juustolla, pinaattikeiton oheen keitetty kananmuna tai lohileikkeiden kanssa luomusitruunalla maustettu kermaviilikastike runsaan tuoresalaatin kera.

      Salaatinlehtiä en vain jummarra vaan käytän mieluummin ohueksi slaissattua valkokaalia tomaattien, kurkun, makean paprikan (valkokaali ja paprika sopivat yhteen) ja marinoidun sipulin kera (marinointiliemi eli öljyä, viinietikkaa, suolaa, sokeria, peppaa on myös kastike salaatille). Joskus lisään vähän fetaa ja kivellisiä kalamata-oliiveja päälle.

      Tehdessäni esim. perunamuussia ja lihapyöryköitä teen oheen suomalaisen pyhän kolminaisuuden eli lanttua ja porkkanaa paloiteltuina ja keitettynä sopivan kiinteiksi pakasteherneiden kera, vähän voita, suolaa ja peppaa. Ja vielä lisäksi etikkaisia eli maustekurkkua, punajuurta ja kurpitsaa pikkelöitynä - maistuisi varmaan sullekin.

      Kesällä tietysti omat tuoreet yrtit mukaan kuten ruohosipuli, salvia, timjami, basilika jne.. maustavat ruokaa ja talvella taas täytyy ihan kustannus- ja makusyistä tyytyä kuivattuihin.

      Noin yleensä käytän paljon erilaisia sipuleita, tomaatteja ja kotimaisia juureksia ruokani valmistamisessa ja uskon syöväni riittävän terveellisesti joskin välillä myös nautiskelen "roskaruoalla", mutta toki se sallittakoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      91
      11896
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9020
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      109
      4907
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4125
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4124
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3906
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      69
      3556
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      27
      3543
    10. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      8
      3513
    Aihe