Ottakaa ja tarkistakaa hyvin missä on valmistettu, tänään olin ostoksilla supermarketissa ja tarkoitus oli ostaa kalapuikkoja, no käteen sattu tietenkin halvin paketti, K-menu, sitä sitten kärryjä työnnellessäni tutkin paremmin, ei jumalauta virulandiassa tehty, äkkiä pois käsistä, hyi helevetti sentään, no sitten katselin hiukan kaliimpaa Pirkka puikkopakettia, ei helevetti sekin virulandissa, pakko oli tyytyä sitten kalleimpaan tuotteeseen joka ei taatusti ole eikä ollut virulandiasta.
Pirkka ja K-menu tuotteet
21
3105
Vastaukset
- hjuiko9
Vitunko väliä....luuletko että se suomalainen on yhtään sen parempaa....
- kilo.suoraan.kaatikselle
Jo vain kerran ostin Pirkka edam juustoa, kotona vasta katselin tuotetietoja, no virulaistahan se oli, eikun kaatopaikalle paketti oitis.
- luku_taito
Älä mollaa Viroa, vaan firmaa, joka sen siellä tuottaa - järki hoi -äly älä jätä.
Suosi suomalaista alkaa olla jo kulunut fraasi !
Kaik tuotetaan halvemmalla muualla ! - Inhorealisti2016
Mistähän aloittaja kuvittelee tuotteiden tulevan ylipäätään. Tonnikala, kaakao, kahvi, ananas, riisi... Suuri osa elintarvikkeista on kokonaan tai osin ulkomaalaista alkuperää. Virossa on samat EU standardit kuin Suomessa tuotteiden valmistuksessa. Kaikki Pirkat ja K-menut sentään tutkitaan Suomessa K-laboratoriossa, kun taas esim. Rainbow- tuotteet ei tutkita, vaan luotetaan valmistajan sanaan siitä mitä tuotteen pitäisi sisältää. Se on jännää jos kuha pyydetään Suomenlahdelta Suomen aluevesiltä, niin se on olevinaan parempaa kuin Viron vesillä pyydetty kala. Onkos niillä kaloilla passia?
- ei.tosiaankaan
Kyllä nuo virulaiset kulkukoiranjätökset ei meidän ruokapöytään kulkeudu.
- Simpelesti
Jaha. Taas täällä kirjoittelee "viru"-juttujaan sama peräkammarin poika, joka sai vuonna 1995 elämänsä ensimmäisellä ja ainoalla ulkomaan matkallaan Tallinnaan ikuisen trauman, kun tuli käännetyksi aamuyöstä hotelliin hoiperrellessaan. Ja nyt ne pirulaiset ovat jo kalapuikkojaankin tuoneet kirkonkylän S-markettiin. Otan osaa.
- ei.mitään.virulaista
No mutta kyllä se nyt vaan on silviissii ettei tässä mitään tekoryssien sontia osteta, joku laatu pitää olla.
Eikä muuten kirjoittele mikään peräkammarin poika, ei ole nääs matkani ikinä tekoryssien maille kulkeutunut, eikä kulkeudu.
- Anonyymi
Entäpäs sitten kun lähdet virulandiaan lomamatkalle muutamaksi viikoksi, mitäs aiot syödä vai vietkö suomesta ruuat mukanasi? Vai muuttuuko virulainen paskaruoka virulandiassa erinomaiseksi, jota sitten mäiskytät hienossa ravintolassa suu messingillä? Aika tekopyhää sanoisin..
- Anonyymi
Eihän noita Pirkka tuotteita kukaan osta jos vaan vähänkin järkeä. Nehän on ihan hirveen makuisia kaikki.
- Anonyymi
virolista tai muun maalaista. Ei väliä. kyllä pienituloisen on katsottava hintaa ei voi mitään. Esim. Suomen pensasmustikat maksaa puolet enemmän kuin Ruotsalaiset. Maussa ei eroa, eikä muussakaan. Entä meidän omenat Yli 4E kilo,Suomen hinnat aivan tolkuttomia . entä kukkakaali. ym vihannekset. Kyllä on kausituotteet meillä kalliita. syö sitten vihanneksia, elä terveellisesti, ei näillä palkoilla.Samoin kala. Ihana olisi syödä suomalaista kalaa. .Ostin tarjouksesta aivan pienen Siikafileen . 3.50€ .juuri yksi siitä söi, entä neljän hengen perhe.? Kyllä on kaikkia hienoja reseptejä niissä vaan on paljon erilaisa tuorreita maustekasveja, jos näitä kaikkia ostaa, niin ruokakori on todella kallis. Salaatti, persilja, tilli Basilika ym pelkät yrtit on jo 10€ luokkaa.
Suosisin mielelläni suomalaista, ja luomua, mutta ei vaan pysty. - Anonyymi
Ole tarkka, älä ota pirkkaa.
- Anonyymi
Tulikohan aloitus väärälle palstalle? Taitaisi kuulua ennemminkin mielenterveys-ongelmien keskusteluun.
- Anonyymi
K menu keksi van ja suklaa keksit makso 0.99 ennen ja nyt 2.39 e huh huh mikä nousu ja muillakin .
- Anonyymi
K-,menu sekä Pirkka tuotteet on mun mielestä täysin ala arvoisia tuotteita joita en ottaisi edes vaikka ilmatteeksi saisin.
- Anonyymi
Parasta tonnikalaa ainakin mitä saat
- Anonyymi
Ei kai kukaan järkevä ihminen osta Pirkka tai K-menu ruokia. Ne on niin huonoja että en syöttäisi edes sioille niitä.
- Anonyymi
Molemmat merkit täyttä paskaa. Pirkka jopa kalliimpi, kuin laatu merkit 2024-
ole mitään järkeä enään tinkiä laadusta.
K-menu tuottee täyttä paskaa ainoa mikä nyt menee on lonkerot kaikki muu halvalla tehtyä paskaa, jotka ei edes maistu sille, mitä paketissa lukee. Hyi helvetti- Anonyymi
Ole koskaan ostanut K-kaupan halpismerkkituotteita. Sinulle taitaa maistua ainoastaan halpa alkoholi.
- Anonyymi
Joo, ne on varmaan huonoimpia tuotteita mitä mikään kauppa myy.
- Anonyymi
Mää ostin paikallisesta K-supermarketin kalatiskiltä hyvää lähiruokaa, lähivesistä pyydettyä kuhafilettä. Maksoi jotain alle 25 €/kg, mutta pienelle fileelle ei jääny montaa euroa hintaa.
Mielestäni parempaa kuin antibiooteilla kasvatetut Norjan lohi tai kotim.kirjolohi.
Muikkuakin vois joskus ostaa, nyt ei näkyny olevan valikoimassa..
Vielä Pirkka -tuotteista. Eikös monet ole tosikin hyviä 🤔. Monissa tuotteissa näkyy olevan kotimainen valmistaja ja eikös Pirkka parhaat -tuotemerkin mansikkahillo menestynyt makuvertailussa tosi hyvin. Sitä en kyllä tiedä oliko suomalainen tuote. - Anonyymi
Itse en osta mitään k-kauppojen tuotteita koska ne ovat niin huonoja sekä kalliita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645160Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662347- 2622342
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362339Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191574Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191438Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai491028- 89996
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12929- 66927