En noudata ravintosuosituksia, silti hengissä

terveysruokatukehdus

Olenko joku luonnonoikku, koska vaikka en noudata pekkapuskamaista ruokavaliota, niin edelleen käyn ja kukun?

Poltan myös tupakkaa ja nautin säännöllisesti alkoholia. Syön suolalihaa ja välttelen kasviksia.

Siitä huolimatta; hengissä.

En tällä kokemuksella jaksa enää uskoa mihinkään propagandaan, jota mediassa ihmisille syötetään koskien erilaisia dieettejä.

4

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marja-Maija

      Minkä ikäinen olet? Varsinkin tupakasta tuli mieleen, että jossain vaiheessa elämäntavat tulevat meitä vastaan jollakin tavalla. Elämänlaatuun ja eliniän pituuteen ruokavaliolla voi olla vaikutusta.

      En usko, että kovin suuri osa kansasta noudattaa ravitsemussuosituksia, koska jos noudattaisi, kansantauteja olisi paljon vähemmän. Suositusten melkein ensimmäinen lause kuuluu: syö sen verran kuin kulutat. Jos näin tehtäisiin, ylipaino olisi paljon nykyistä harvinaisempaa. Suosituksista tärkein on syödä kasviksia vähintään puoli kiloa päivässä, ja harva tekee näin.

      • fdtrd

        Entäs ne, ketkä syövät paljon energiaa sisältäviä ruokia, eivätkä liho millään?


      • että-miten-olisi

        Riippuu sittä mistä energiasta puhut joko hiilihydraateista (sokeri) tai eläinperäisestä rasvasta. Nämä ovat ainoat energia muodot alkoholia lukuunotetummatta.


    • Avauseikerrooleellista

      Jos olet 30-40-vuotias, niin toki vielä saatat porskuttaa hetken aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      199
      2280
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      2099
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      317
      1837
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      94
      1600
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      83
      1475
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1111
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      996
    Aihe