Ratkaisuja vai ratkaisuita?

ratkoja

Katselin kansainvälisten matematiikkaolympialaisten tehtäviä sivulta http://www.imo-official.org/problems.aspx . Tuossa vuoden 2016 suomenkielisten tehtävien joukossa huomio kiinnittyi tehtävän viisi sanamuotoon "ratkaisuita". Onko tämä oikein? Minusta "ratkaisuja" kuulostaa oikeammalta.

9

5298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfghjk.lkjhgf

      Onhan ratsastuskilpailuissakin monia ratsuita. Mitä ihmettelet?

      • Anonyymi

        loll


      • Anonyymi

        vidu hyvä


    • Herkkusuu_minäkin

      Kauppiaallani on kivoja palveluita. Lihatiskiin ilmestyy tuon tuosta palviluita, joista saa tosi makoisan keiton!

      Suurimojakin kauppiaani hyllystä löytyy. Lautatarhalta olen niitä turhaan etsiskellyt.

      Noita suurimoja voisikin yrittää tunkea ratkaisuuhusi...

    • teenteetto

      "Suurimojakin "

      hyvä:)

    • Anonyymi

      Munkin mielestä ratkaisuja kuulostaa oikeammalta. Älä kuuntele noita negatiivisia kommentteja, kaikki ei vaan ymmärrä miten se oikeasti häiritsee jos suomen kieltä käytetään väärin. Heille varmaan moni muukin asia on ihan yhdentekevä ja ymmärtävät ne vasta kun niitä ei enää ole eikä pahimmassa tapauksessa ole enää saatavillakaan. Tai vastaavaa.

      • Anonyymi

        Kielitoimiston sanakirja auttaa;
        mon. gen.
        ratkaisujen, ratkaisuiden, ratkaisuitten

        mon. part.
        ratkaisuja, ratkaisuita


    • Anonyymi

      Savossa sanotaan "ratkaisuloita".

      • Anonyymi

        Ratkaesuloeta…


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10974
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1721
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1574
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe