Mille vaihteelle fillari pitää jättää?

Muistan, että junnuna neuvottiin, että fillari on hyvä jättää jollekin tietylle vaihteelle ajon jälkeen, jotta vaijerit ei veny.

Pitääkö paikkansa?

4

276

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 59k3rah02

      En ole koskaan ainakaan itse kuullut tuollaisesta. Nykyään vaihdevaijereina käytetään esivenytettyjä vaijereita.

    • Tiedän muutaman pidemmän linjan pyöräilijän jotka ottavat ketjun eturattaalta pois jotta takavaihtajan jousi ei kuoleennu. Tämä voisi siis olla toinen syy vaijerin venymisen lisäksi.

    • Anttiiiiii

      Takavaihtajassa on kaksi jousta, yksi pitää ketjun kireällä ja toinen liikuttaa vaihtajaa aina kun vaijeria löysennetään. Yleinen neuvo on päästää vaijerit kahvasta mahdollisimman löysälle, jolloin vaihtajan jousi on lepoasennossa. Jousi ei tällöin väsy eikä vaijerissa ole jännitystä. Jos aina pyörää säilyttäessä vaihtaa sekä edestä että takaa pienimmille rattaille niin etuvaihtajan ja takavaihtajan kaikki jouset ovat mahdollisimman pienessä jännityksessä.

      En usko, että millään näillä on mitään käytännön merkitystä väsymisen tai vaijerin venymisen kannalta, teoriassa kuitenkin.

    • Kiitos vastaajille. Etenkin Velogille. On kiva saada asiallista tietoa.

      Mun eka 10-vaihteinen oli seiskytluvulla ja silloin tällaista neuvottiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe