Muistan, että junnuna neuvottiin, että fillari on hyvä jättää jollekin tietylle vaihteelle ajon jälkeen, jotta vaijerit ei veny.
Pitääkö paikkansa?
Mille vaihteelle fillari pitää jättää?
4
201
Vastaukset
- 59k3rah02
En ole koskaan ainakaan itse kuullut tuollaisesta. Nykyään vaihdevaijereina käytetään esivenytettyjä vaijereita.
Tiedän muutaman pidemmän linjan pyöräilijän jotka ottavat ketjun eturattaalta pois jotta takavaihtajan jousi ei kuoleennu. Tämä voisi siis olla toinen syy vaijerin venymisen lisäksi.
- Anttiiiiii
Takavaihtajassa on kaksi jousta, yksi pitää ketjun kireällä ja toinen liikuttaa vaihtajaa aina kun vaijeria löysennetään. Yleinen neuvo on päästää vaijerit kahvasta mahdollisimman löysälle, jolloin vaihtajan jousi on lepoasennossa. Jousi ei tällöin väsy eikä vaijerissa ole jännitystä. Jos aina pyörää säilyttäessä vaihtaa sekä edestä että takaa pienimmille rattaille niin etuvaihtajan ja takavaihtajan kaikki jouset ovat mahdollisimman pienessä jännityksessä.
En usko, että millään näillä on mitään käytännön merkitystä väsymisen tai vaijerin venymisen kannalta, teoriassa kuitenkin. Kiitos vastaajille. Etenkin Velogille. On kiva saada asiallista tietoa.
Mun eka 10-vaihteinen oli seiskytluvulla ja silloin tällaista neuvottiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4863842Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152886Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2792178Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4502028Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841374- 1561291
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631158- 811065
- 561029
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä411028