Muistan, että junnuna neuvottiin, että fillari on hyvä jättää jollekin tietylle vaihteelle ajon jälkeen, jotta vaijerit ei veny.
Pitääkö paikkansa?
Mille vaihteelle fillari pitää jättää?
4
308
Vastaukset 4
- 59k3rah02
En ole koskaan ainakaan itse kuullut tuollaisesta. Nykyään vaihdevaijereina käytetään esivenytettyjä vaijereita.
Tiedän muutaman pidemmän linjan pyöräilijän jotka ottavat ketjun eturattaalta pois jotta takavaihtajan jousi ei kuoleennu. Tämä voisi siis olla toinen syy vaijerin venymisen lisäksi.
- Anttiiiiii
Takavaihtajassa on kaksi jousta, yksi pitää ketjun kireällä ja toinen liikuttaa vaihtajaa aina kun vaijeria löysennetään. Yleinen neuvo on päästää vaijerit kahvasta mahdollisimman löysälle, jolloin vaihtajan jousi on lepoasennossa. Jousi ei tällöin väsy eikä vaijerissa ole jännitystä. Jos aina pyörää säilyttäessä vaihtaa sekä edestä että takaa pienimmille rattaille niin etuvaihtajan ja takavaihtajan kaikki jouset ovat mahdollisimman pienessä jännityksessä.
En usko, että millään näillä on mitään käytännön merkitystä väsymisen tai vaijerin venymisen kannalta, teoriassa kuitenkin. Kiitos vastaajille. Etenkin Velogille. On kiva saada asiallista tietoa.
Mun eka 10-vaihteinen oli seiskytluvulla ja silloin tällaista neuvottiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52990
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍106923Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust25877Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,4791- 71683
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3634Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185594- 57583
- 71568
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25557