Muistan, että junnuna neuvottiin, että fillari on hyvä jättää jollekin tietylle vaihteelle ajon jälkeen, jotta vaijerit ei veny.
Pitääkö paikkansa?
Mille vaihteelle fillari pitää jättää?
4
213
Vastaukset
- 59k3rah02
En ole koskaan ainakaan itse kuullut tuollaisesta. Nykyään vaihdevaijereina käytetään esivenytettyjä vaijereita.
Tiedän muutaman pidemmän linjan pyöräilijän jotka ottavat ketjun eturattaalta pois jotta takavaihtajan jousi ei kuoleennu. Tämä voisi siis olla toinen syy vaijerin venymisen lisäksi.
- Anttiiiiii
Takavaihtajassa on kaksi jousta, yksi pitää ketjun kireällä ja toinen liikuttaa vaihtajaa aina kun vaijeria löysennetään. Yleinen neuvo on päästää vaijerit kahvasta mahdollisimman löysälle, jolloin vaihtajan jousi on lepoasennossa. Jousi ei tällöin väsy eikä vaijerissa ole jännitystä. Jos aina pyörää säilyttäessä vaihtaa sekä edestä että takaa pienimmille rattaille niin etuvaihtajan ja takavaihtajan kaikki jouset ovat mahdollisimman pienessä jännityksessä.
En usko, että millään näillä on mitään käytännön merkitystä väsymisen tai vaijerin venymisen kannalta, teoriassa kuitenkin. Kiitos vastaajille. Etenkin Velogille. On kiva saada asiallista tietoa.
Mun eka 10-vaihteinen oli seiskytluvulla ja silloin tällaista neuvottiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh402304Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422931904- 201730
- 241555
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘231384- 1001289
- 411262
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391225- 35972
- 9918