Olipa trilleri Kaurialassa. Hyvää ja yleisöön menevää viihdettä luotiin koko rahalla hyökkäyskilpailua myöden. Alku oli täysin Huskies hallintaa, Bedwell teki itse maalin, jota pohjusti Ajuwon juosten sekä Mäntymäki kopaten. Seuraava vuoro lähes samoin, joka päättyi kuitenkin intteriin steelers maalialueella.
.
Seuraavaa maalia tuli lähinnä heittäen Heinisalo, Mäntymäki, Leskinen ja Alakoski viimeisteli TD:n. Steelers lähinnä kävi näyttäytymässä hyökkäyspuolella, mutta ei saanut mitään aikaan ja tilanne näytti huonolta Kuopiolaisittain katsottuna.
.
Steelers kuitenkin sisuuntui ja linja raivasi tilaa, Räsäsen hienoilla juoksuilla polki tahtomaalin ja kavennuksen tauluun. Heti perään Bedwell heitti karmean intterin ja Lappalainen juoksi läheltä goallinea maaliin numeroiksi 14-14. Huskies näytti surkealta tässä vaiheessa ja heti perään taas surkea heitto ja pakottaminen, josta steelers napsi helposti intterin. Tässä oli ehkä pelin ensimmäinen momentum, mutta Väisänen heitti interin paikkaan, jossa ei kyllä wr ollut lähelläkään vapaana (se oli sellainen toivotaan toivotaan pitkä, jonka Niemi nappasi ja pallo taas Huskyille). No Bedwell ei halunut olla yhtään huonompi ja heitti myös interin ja tauolle siis tasanumeroissa.
.
Toinen jakso lähti steelers hyökkäyksellä ja pallo saatiin pois, mutta 4-1 mentävää, huskies 44:llä päätetään pelata ja sehän epäonnistuu (siis täysin järjetöntä ja ylimielistä!!!!!!!!!!!). Steelers pääsee lähinnä juosten jo maalialueen lähelle, mutta potku menee ohi.
.
Seuraavalla pitkällä downilla lähinnä Ajuwon ja Mäntymäen voimin ollaan jo maalialueen kalkeilla ja siihen kalkeille jää, kun ei käytetä hyvää potkaisijaa Jokista vaan mennään aivan järjettömillä kutsuilla.
.
Seuraavalla drivella Vilpponen koppaa pitkän siivun ja ollaan Huskies 35, mutta 18 y säkki pilaa kuopiolaisten haaveet lisäpisteistä. No seuraavaan driveen tulee tämä täysin järjetönvuoro, jossa 4-2 omalla 13 ja yritetään jotain ihme kikkaa vai oliko tarkoitus vaan saada paitsio aikaan, mutta pallo snäpätään ja steelers lähtee kahden y päästä maaliviivasta ja Lappalainen tekee maali. Täysin ala-arvoisen järjetöntä, hei haloo nyt. No Barnes pelastaa ja juoksee seuraavassa kick offissa pallon läpi kentän maaliin, taisi olla jo ainakin toinen momentum lyödä luu kurkkuun noihin hölmöilyihin.
.
Molemmat pääsevät vielä kerran yrittämään maalin tekoa ja Huskies oli lähempänä, mutta Jokisen potkumaali n. 42y menee ohi (tässäkin oltiin jo lähempänä, mutta kiinnipito siirsi paikkaa kauemmas ja en sano tähän nyt enää mitään kutsun onnistuvuudesta).
.
Hyökkäyskilpailussa Steelers ei päässyt mihinkään ja Huskiesia vietiin ensin taaksepäin, mutta Bedwell paikkasi monia mokiaan juoksemalla pitkän siivun, jonka Jaakonsaari päätti maaliin.
.
Mitäs tästä nyt jäi jälkipolville;
.
Drenit ei ollut centterinä ja Reinikaisen snäpit epäonnistuivat lähes järjestäen, joka osaltaan selittää hieman vaisua huskies hyökkäystä. Koko illan oli vaikeuksia lähinnä linjan keskeltä vasemmalle puolelle, kun steelers tuli kovaa (Reinikainen ja Rantanen otti kyllä varmaan yhteen peliin ennätyksen holdeja). Kun steelers sai juoksun kulkemaan, se kulki kunnes toisella jaksolla huskies tajusi vaihtaa 3-4 4-3 seen ja sai puhtia juoksupuolustukseen. Heittopuolustus oli melko solid tänäänkin. Ei tarvitse olla kovin suuri oraakkeli nähdäkseen kuinka steelersillä on nuori ja todella urheilullinen joukkue ja jos ehkä ei tänä vuonna kuitenkaan niin tulevaisuudessa muutamalla importilla vahvistettuna voisi olla pitelemätön divariin.
.
Sitten haluaisin kysyä Mr Bedwell are you with the team or what???This was one of the biggest individual disaster that I have seen long time, what are you doing out of there. Give some respect to your team mates and opponents. Players will give everything for the game and for the win and they expect same from everybody. There is good spirit in the team and it shall be strengthen to be solid as a rock when the championship is in stake .
Ottelun onnistujia oli steelers leiristä mm. Räsänen ja hyökkäyksen linja sekä puolustuksesta erityisen kova oli Lindqvist ja tukimiesosasto. Huskies onnistujia oli Mäntymäki ja Haantaus.
Onnea myös Porvooseen U19 mestareille, olitte kovia!
Täältä tähän
Huskies - Steelers 24.7
JVM_
1
199
Vastaukset 1
- StepWell
I'm not with the team, I'm in the bar. Also other imports here are not happy with the team, they have been looking new team. Sorry about spirit here, it's not good.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa741670- 231172
Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as321073Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu134906Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.189816- 64694
Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo192609On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit79598- 49561
- 69530
Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,32518- 55507
- 57485
Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?
Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.25457Kai sä mies ymmärrät..
..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast28432- 34424
- 33423
- 40417
- 16409
- 82398