Mieli tekee tiedottaa eräästä seikasta, kun omaan naapurustoon on tullut uusi etninen kauppa:
Itse tykkään kovasti ostaa näistä liikkeista erilaisia ruokia. Kumminkin "tietyistä kulttuureista" tulevilla kauppiailla on oma tyylinsä vetää nenästä suomalaisia.
Hyllyillä on sellaisia tavaroita, joille ei ole merkitty hintaa. Suomalainen tietysti olettaa, että hinta on aina sama, ja ostoskoriin menee sitten näitäkin tavaroita. Itse kysyin hintaa omistajan vaimolta kerran, ja hinta oli kiva. Sitten kun omistaja laskutti itse, olikin hinta moninkertainen.
Näiden tavaroiden ideana on siis se, että hinta voi olla mitä vaan. Myyjä/omistaja tietenkin huomaa, ketä ja missä tilanteessa on hyvä laskuttaa enemmän. Ja myöhemmin valittaminenhan ei onnistu, koska mitään hintaa ei ole määritelty hyllyllä.
Tällainen pikku "kulttuuriero" :) -sitten on tietenkin ne liikkeet joissa tällaista ei tarvitse pelätä... itse en vaikkapa Tokiokanissa olisi ollenkaan huolissani.
Pikku varoitus
3
160
Vastaukset
- ei_nynnytteluauta
Hinnat esille, myös etnokaupoissa
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2013/20130553
http://www.kkv.fi/ratkaisut-ja-julkaisut/julkaisut/kuluttaja-asiamiehen-linjaukset/aihekohtaiset/tavaroiden-ja-palveluiden-hinnan-ilmoittaminen/
Pieni vinkki tuonne, niin alkaa tapahtua !
http://www.hel.fi/www/ymk/fi/Ymparistokeskus palvelee/Neuvontapalvelut- etnohintaa
Ihan hinnoille pääse näin
http://www.thaikauppa24h.fi/
http://www.maailmankaupat.fi/tuotteet/index.html#1
http://www.indonesianmarket.fi/index.php/fi/
http://www.viivoan.fi/
https://kimchifinland.wordpress.com/tag/etninen-ruokakauppa/
http://www.tokyokan.fi/
http://www.aseanic.fi/
http://www.indonesianmarket.fi/index.php/fi/
http://www.711kioski.com/index.php?route=common/home
Käsipeli-ostola
http://www.haulerorientalmarket.fi/
http://annagaram.vuodatus.net/lue/2009/01/intialaisten-tuotteiden-saatavuus-helsingissa
jälkijunassa
http://www.lintulaakso.net/kallionbasaari/luettelo.php - a-asiaa
käsipeli-mutta löytö :Verkkosaari ; Vanha Talvitie 11-13
liki Wotkins, Lihakonttori ja Roslund Teurastamo tukkutori
http://www.ararat-bazaar-shop.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1393306Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk792914Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro402287Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1122202Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1412077Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva472021Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121416Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville241294Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 1261007