Neuvoja pompun ja muuten harjoitteluun salilla.

Pikkupomppu

Hei.
Olen harrastanut lentopalloa jo useamman vuoden(omatoiminen harjoittelu höntsä). Varsinaisesti valmennuksen alaista harrastamista on ollut nyt reilu vuoden verran. Näin kesän jälkeen on huomannut, että pomppu laskenut siitä huonosta surkean puolelle(keväällä päällä 250 korkeus vauhdin kanssa( mitta verkosta) , nyt laskenut ehkä 10-15 cm. Voi olla osin myös tekniikan ruostumisesta kesän aikana), ja sitä pitäisi nyt saada kehitettyä. kuntosalilla käyn(3 krt/vk) valmennuksen lisäksi, mutta ei ole määrätietoista harjoitusohjelmaa (johon taidan kysyä myös valmentajan neuvoa).

Eli jos joku kokenut voisi kertoa, miten pomppua(kuten muutakin kroppaa) kannattaa salilla treenata ja mitä kannattaa ottaa huomioon. Kuntosali ja ym treeniohjelmatkin kelpaa... lajissa haluan kehittyä, mutta fysiikka tulee vastaan.
Tarkemma tiedot jos joku niitä neuvoissa tarvitsee:
-Ikä 18 pian 19
-paino 102 kg (jonkin verran ylipainoa on, mutta sitä pyrin kuluttamaan).
- pituus 185 cm.

Tuo hyppykorkeus viime keväänä on arvio. Tarkka tulos voi olla 5-10 cm myös alempi, mutta nyt hyppy on matalampi kuin ennen.

3

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veikkaan

      Ja paino noussut?

    • Hepo33

      Etsi paikka jossa kunnon trampoliini tai hanki itse jos haluat kimmoisat
      vahvat jalat. Sali ei yksin riitä.Yläkroppaan ei kannata kerätä liikaa painoa
      vaan jalat lentopallon tärkein tekijä hyvän peliälyn lisäksi.
      Vastustajan pelaajia opittava lukemaan ja niiden heikkoudet osattava
      hyödyntää pelin aikana.

      • Valakku

        Painoo pois ettei polvet hajoo. Salilla räjähtäviä liikesarjoja pienellä toistomäärällä (siis työntö nopea). Nilkkoja voi aktivoida hyppelemällä paljain jaloin kotona. Hypyssä käsien oikea liikerata auttaa paljon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      3001
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      13
      1682
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      9
      1368
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      129
      1211
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1127
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1042
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1035
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe