Montako kertaa kuukaudessa voi hakea?
Missä kemissä on se vähävaraisten
Ruokajakelu
16281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olisko tuolla http://www.pohjolansanomat.fi/lappi/kemin-ruoka-apu-siirtyy-huvikumpuun/
http://www.hs.fi/kotimaa/a1471411046942
Listalla olisi myös karvaita keinoja, kuten ansiosidonnaisen työttömyysturvan lyhentäminen sen tasoa porrastamalla esimerkiksi 150 päivän jälkeen.
Syy on se, että pitkäkestoinen työttömyysturva pitkittää tutkimusten mukaan työttömyyttä.
Niin ikään ryhmä ehdottaa työehtosopimuksen alittavaa palkkatasoa pitkäaikaistyöttömälle.
Se tarkoittaisi työllistämistä harjoittelijapalkalla, joka olisi 60–80 prosenttia tes-palkkatasosta. Loppuosa paikattaisiin palkkatuella.
vähärasvaisten jakelu on kylymätiskissä
Mitä ???? , missä Kemissä on vähävaraisia . Autokantaa katselleena ei köyhyttä esiinny . Jokaiselle kadulle on parkkeerattu kallimmanluokan menopelejä molemmille puolin katua kilometrien jonoina . Lisäksi liikkuvia menopelejä on niin paljon , että on työlästä katuja ylittää . Tämä kaikki keskellä parhainta työpäivää . Kyllä hämmästystä herattää kun verotiedoissa on punaiset ristit , jotka näitä luxusautoja seisottaa pizzerioiden edessä .
Kemin asunnot ovat halpoja, täällä on varaa ostaa vähän parempi auto.
Toisaalta, karuissa pohjoisen oloissa tarvitaan jämäkämpi auto kuin E-Suomessa.
Kuitenkin,tuossakin autoilevassa porukassa on semmosia jotka käyvät hakemassa varattomammille tarkoitettuja ruokakasseja. Jää enempi itelle hynää autoiluun ja muuhun kivaan. Köyhemmistä viis.
Onko siis käynyt niin, että joku todellisessa avun tarpeessa oleva on jäänyt ilman apua sen takia, että rikkaampi on ottanut avun?
Kuka tutkii tarviiko hakija ruoka-apua vai ei. Huijareita löytyy joka oksalta.
Maanantaina oli turvapaikanhakijoita hakemassa ruokaa
Hakevatkohan omaan tarpeeseen? Onhan niitä Suomessa paljon sellaisiakin jotka ovat häipyneet jonnekin,mahdollisesti asuvat tuttujensa luona eivätkä itse halua näyttäytyä julkisella paikalla.
Varmaan olivat maahanmuuttajat oikealla asialla.
Parempi että ruoka käytetään ravinnoksi kuin että se hävitettäisiin.
Ruokaa voi hakea niin usein kuin on tarvis. Vain itselle voi hakea ja vain sen verran, kuin on todellinen tarve.
Yksinäinen henkilö saa ruoka-apua kaksi kertaa kuukaudessa
Pitäishän tässäkin jokin kontrolli olla.
Kyllä ne varmaan pitää kirjaa kuinka monta kertaa saa hakea kuukaudessa