Perunoiden keitto mikroaaltouunilla

ilmanvettä

Kuinka monta minuuttia mikroa pitää pitää käynnissä? Mikron teho on 700 wattia ja perunoita lautasella 4 kpl.

9

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oliko.vaikee

      Niin monta että ne on kypsiä.

    • potunkeittoko

      Siis mikä keitto

    • ykdtsyrj

      Pidä vaikka 4 minuuttia ensin , kokeile sitten kypsyyttä , itse laittaisin perunat kulhossa mikroon tilkka vettä ja kansi päälle .

    • kädetön.kulkija

      Paloittele tai viipaloi ensin. Voit kokeilla kypsyyttä tulitikulla tai terävällä veitsellä.

      • piikittäjä

    • välillävaikeeta

      Perunoiden kypsyminen on aina hieman mysteeristä - välillä kypsyvät nopeasti ja välillä taas eivät, joten tarkkaa aikaa on mahdoton sanoa - ovat kypsiä kun veitsen kärki läpäisee potun pehmeästi.

      Itselläni pottujen kypsennys on vaihdellu 10 minsasta aina 40 minsaan ja tämä toki liedellä keittäen.

      Laita pestyt potut mikroaalto-kestävään astiaan, vähän vettä pohjalle, kansi päälle ja posota täydellä teholla pari minsaa ensin, tsekkaa veitsenkärjellä ovatko vielä liian kiinteitä, lisä aikaa taas pari minsaa ja kokeile kypsyys ja näin jatkaen kunnes potut ovat sisältäkin pehmeitä eli kypsiä.

      Sitten ei muuta kuin nautit hyvän lisukkeen kera.

    • 700w

      Itse teen ùuniperunoita´siten, että pistelen haarukalla pestyjä perunoita ja kiedon ne märkään talouspaperiin, pari arkkia päällitysten. Täydellä teholla 4 minuuttia ja sen jälkeen perunoiden kääntö ylösalaisin ja toinen pää keskustaa kohden ja jälleen 4 minuuttia. Riippuu perunan koosta tämä kypsennys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe