Iguanan suolisto pitenee - mutaatioitako?

Kun iguanan suolisto pitenee 17%, on syy tietysti mutaatioissa, eikö niin. Ja muutoksiin kuluu aikaa miljoonia vuosia?

Totuus on tarua ihmeellisempi. Iguana vaihtoi ravintotyyppiä kasviperäiseksi ja tämä muutos johti siihen, että sen suolisto piteni 17%. Kuinkahan kauan tähän kului aikaa?

40 PÄIVÄÄ. Luit oikein. 40 vuorokautta. Löytyykö halukkaita selittäjiä? No tuskin tältä palstalta löytyy. Jos kauniisti pyydätte, voin kertoa, mihin mekanismeihin ko. ilmiö perustuu.

http://www.sciencemag.org/news/2016/06/how-does-lizard-go-vegetarian-growing-its-gut

Evoluutioteoria on herkkäuskoisten toiveunta.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aha. Lihasten kasvaminen niitä tehokkaasti harjoitettaessa oikealla ruokavaliolla on sitten sekin GDI?

      Hassuja nuo hihhulit.

    • onnetun.ressukka

      Et taida ymmärtää, miten naiivi olet väitteinesi.

    • RaamattuOnSatua

      Miksi Jumalalla meni 40 vuorokautta tuon ominaisuuden luomiseen, kun se loi maailmankin 6 vuorokaudessa???

    • totuus_on_kova

      Totuus on tarua ihmeellisempi. Iguanan suoliston pituus kasvaa, mutta evoluutiouskovan älli (äly) ei vaan jatkuvaa kasvua?

      • Et_ehkä_ymmärrä

        Kretuliineilla se älli näyttää ajan myötä surkastuvan kiihtyvällä nopeudella.

        PS. Voisitko kirjoittaa suomeksi? Vai onko tarkoituksena, että tekstiäsi tulkitaan kuten Raamattua (jokainen tulkitsee sitä eri tavalla)?


      • oliko_vaikea_teksti
        Et_ehkä_ymmärrä kirjoitti:

        Kretuliineilla se älli näyttää ajan myötä surkastuvan kiihtyvällä nopeudella.

        PS. Voisitko kirjoittaa suomeksi? Vai onko tarkoituksena, että tekstiäsi tulkitaan kuten Raamattua (jokainen tulkitsee sitä eri tavalla)?

        Luetun tekstin tulkinta on aina riippuvainen lukijan kyvystä ymmärtää lukemaansa tekstiä.
        Onko tuo riittävän selvästi sanottu suomen kielellä?


      • Häpätihäpäti
        oliko_vaikea_teksti kirjoitti:

        Luetun tekstin tulkinta on aina riippuvainen lukijan kyvystä ymmärtää lukemaansa tekstiä.
        Onko tuo riittävän selvästi sanottu suomen kielellä?

        Paskanjauhantaahan se oli, olipa millä kielellä hyvänsä kirjoitettu tai kuinkakin selvästi. Kretut ovat paskanjauhajia, vaikka osa heistä ei sitä itse tiedäkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe