Kokeilin huvikseen ja löytäkseen hyvää, viidestä eri kaupoista sinistä luumua "lepotica" pienissä koe-erissä.
Siinä selvisi, että erot ulkonäössä ja maussa , ja muuten hinnoissakin, ovat huimat. Huonoin oli tällä keralla Lidlin, muttei Prismassa ostettu ollut sen parempi mutta taas erilainen, tätä rata.
Minä tässä ihmettelen, eikös kuluttajalle tärkeä lajikenimi pitäisi olla paikansa pitävä, eli tuoteiden ulko, ainakin, ja maku olla samakaltainen? Nykyisin voisi ilmoittaa "lepotican" tilalla "sininen luumu" ja se olisi yhtälailla valaiseva.
Jos sama maahantuoja ja tukkuliike toimittaa eri ketjuille näitä, mikseivät hankintamiehet välittää laadusta, kypsyydestä ja samankaltaisuudesta samalla lajikenimityksellä.
Mitä siten makuun tule, on siinä suuria eroja. Tiedän tasantarkka, että sellaiset hedelmät, joita täällä myydään kovalla hinnalla, viedään muualla kaupialle takaisin, "syö itse, rahat takaisin".
Milloin elintarvikeostaja oppii Suomessakin kurittamaan huoletonta kauppaketju?
tuontihedelmien lajikemerkkinät kauppian hihasta?
9
1363
Vastaukset
- pluotejalisää
Kaipaan niitä hyviä pluot-luumuja, niitä brontosauruksia ja mitä ne toiset olikaan, niitä ei näy.... niisk
- Ostajahyvä
Kauppiaat aika harvoin tuovat luumuja maahan. Yleensä kauppias ostaa luumut tukusta ja lajike on se mitä tukku sen sanoo olevan.
Kurittamisesta en tiedä, mutta minä äänestän jaloilla, jos hinta-laatu ei ole kohdallaan, valitsen toisen kaupan tai tuotteen.- se_sama
Se v-mainen ongelma on juuri siinä, että saman nimen alla tuodaan ja myydän täysin eri hedelmä. Se ei ole ongelma vain näiden luumujen osalta kuin myös joidenkin muidenkin. Tuonti- ja myyntiketju viis välittää laadusta, kunhan asiakas muista sen nimen ja luulee saavansa sama mitä oli viime keralla hyvä. Kaiken huippu on siinä, että ensin tuodaan n.s. hyvän erän ja siten samalla lajikenimellä paljon huonompia, jopa ovat myyntipöydällä sekaisin samoissa laatikoissa. Petos-termin käyttö tuli ihan mieleen, mutta sehän onkin kaupan toimintaperiaate.
- luu_muni
kotimaisia luumuja !
http://www.harvialataimi.fi/hla/tuotteet/hedelmapuut/luumupuut- eräs_ulkomaalainen
Tuosta valikoimasta hakkaa tämä lajike kaikki muut, vaikka se onkin makuuasia:
1543 'SINIKKA' FINE luumu
Täysin itsepölytteinen. Runsas sato kypsyy jo elokuun lopussa. Hedelmä on sininen, sisältä tummanruskea, makea ja aromikas. Se on erinomaista sekä tuoreena että säilöttynä. Hedelmä on pienehkö, mutta se ei varise eikä halkeile kovin helposti. Hillittykasvuinen puu jää matalaksi, joten sato on helppo poimia eikä puu kaipaa leikkaamistakaan. Varhain satoikään tulevaa puuta voi viljellä omajuurisena, sillä juurivesoja kasvaa niukasti. Lajike on löydetty Leivonmäeltä Keski-Suomesta.
Vyöhykkeet I–III(IV).
Tätä vastaava lajike oli minun kotipuolella ja kantoi vuodesta toiseen oksat notkollaan näitä pienehköjä tavattoman hyvänmakuusia luumuja, joiden hedelmäliha oli voimakkan keltainen, kivi irtosi helposti. Näillä oli monenlaista käyttö. Kestävä lajike-versiota olen Suomesta etsinnyt vuosia, enpä siten ennen Harvialasta kysynytkään kun 70-luvulla samanlainen paleltui vuodesta toiseen.
Kiitos "luu-muni", kokeillaan taas.
- plumus
tukusta kauppiaat ne ostaa
http://www.frutas-hortalizas.com/Fruits/Types-varieties-Plum.html
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luumu
http://www.kasvikset.fi/kasvitieto/syotavat-kasvit/kotimaiset-hedelmat/luumu
Itse kaipaan niitä keltaisia ohutkuorisia , rahtaan munakotelossa Tallinnasta- eräs_ulkomaalainen
Juu,tuklustahan en. Siinä se juuri onkin, että tukkuliikee ostavat ilman oma harkinta ihan sitä, mistä myyjä halua pästää eroon, halvalla.
Tänään kävin Prismassa luumuja hakemaan. Hyllyn kyltissä oli joku muu nimi, mutta kassakuitissa luki Lepotica, jälleen. Hedelmä oli jälleen täysin erilainen kuin "oikea" Lepotica, mutta täysin ok ja maukas. Pari päivä siten "eri" lajike Minimanista oli aivan hirveän makuinen, heitimme pois.
- Töölö_tytsä
Miun hedelmä-täti vaitsee ja hakee itse tukusta, kypsää ja makoisaa. Tykkään enempi ohutkuorisesta keltaisesta https://fi.yelp.fi/biz/elintarvike-heinonen-helsinki
- Töölö_typy
https://fi.yelp.fi/biz/elintarvike-heinonen-helsinki
Liisa hakee valikoiden tukusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle142029Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631415Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1061389Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681235Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51151Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31997En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52996- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334960Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell42927