tuontihedelmien lajikemerkkinät kauppian hihasta?

eräs_hedelmäsyöjä

Kokeilin huvikseen ja löytäkseen hyvää, viidestä eri kaupoista sinistä luumua "lepotica" pienissä koe-erissä.

Siinä selvisi, että erot ulkonäössä ja maussa , ja muuten hinnoissakin, ovat huimat. Huonoin oli tällä keralla Lidlin, muttei Prismassa ostettu ollut sen parempi mutta taas erilainen, tätä rata.

Minä tässä ihmettelen, eikös kuluttajalle tärkeä lajikenimi pitäisi olla paikansa pitävä, eli tuoteiden ulko, ainakin, ja maku olla samakaltainen? Nykyisin voisi ilmoittaa "lepotican" tilalla "sininen luumu" ja se olisi yhtälailla valaiseva.

Jos sama maahantuoja ja tukkuliike toimittaa eri ketjuille näitä, mikseivät hankintamiehet välittää laadusta, kypsyydestä ja samankaltaisuudesta samalla lajikenimityksellä.

Mitä siten makuun tule, on siinä suuria eroja. Tiedän tasantarkka, että sellaiset hedelmät, joita täällä myydään kovalla hinnalla, viedään muualla kaupialle takaisin, "syö itse, rahat takaisin".

Milloin elintarvikeostaja oppii Suomessakin kurittamaan huoletonta kauppaketju?

9

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pluotejalisää

      Kaipaan niitä hyviä pluot-luumuja, niitä brontosauruksia ja mitä ne toiset olikaan, niitä ei näy.... niisk

    • Ostajahyvä

      Kauppiaat aika harvoin tuovat luumuja maahan. Yleensä kauppias ostaa luumut tukusta ja lajike on se mitä tukku sen sanoo olevan.
      Kurittamisesta en tiedä, mutta minä äänestän jaloilla, jos hinta-laatu ei ole kohdallaan, valitsen toisen kaupan tai tuotteen.

      • se_sama

        Se v-mainen ongelma on juuri siinä, että saman nimen alla tuodaan ja myydän täysin eri hedelmä. Se ei ole ongelma vain näiden luumujen osalta kuin myös joidenkin muidenkin. Tuonti- ja myyntiketju viis välittää laadusta, kunhan asiakas muista sen nimen ja luulee saavansa sama mitä oli viime keralla hyvä. Kaiken huippu on siinä, että ensin tuodaan n.s. hyvän erän ja siten samalla lajikenimellä paljon huonompia, jopa ovat myyntipöydällä sekaisin samoissa laatikoissa. Petos-termin käyttö tuli ihan mieleen, mutta sehän onkin kaupan toimintaperiaate.


    • luu_muni
      • eräs_ulkomaalainen

        Tuosta valikoimasta hakkaa tämä lajike kaikki muut, vaikka se onkin makuuasia:

        1543 'SINIKKA' FINE luumu

        Täysin itsepölytteinen. Runsas sato kypsyy jo elokuun lopussa. Hedelmä on sininen, sisältä tummanruskea, makea ja aromikas. Se on erinomaista sekä tuoreena että säilöttynä. Hedelmä on pienehkö, mutta se ei varise eikä halkeile kovin helposti. Hillittykasvuinen puu jää matalaksi, joten sato on helppo poimia eikä puu kaipaa leikkaamistakaan. Varhain satoikään tulevaa puuta voi viljellä omajuurisena, sillä juurivesoja kasvaa niukasti. Lajike on löydetty Leivonmäeltä Keski-Suomesta.
        Vyöhykkeet I–III(IV).

        Tätä vastaava lajike oli minun kotipuolella ja kantoi vuodesta toiseen oksat notkollaan näitä pienehköjä tavattoman hyvänmakuusia luumuja, joiden hedelmäliha oli voimakkan keltainen, kivi irtosi helposti. Näillä oli monenlaista käyttö. Kestävä lajike-versiota olen Suomesta etsinnyt vuosia, enpä siten ennen Harvialasta kysynytkään kun 70-luvulla samanlainen paleltui vuodesta toiseen.

        Kiitos "luu-muni", kokeillaan taas.


    • plumus
      • eräs_ulkomaalainen

        Juu,tuklustahan en. Siinä se juuri onkin, että tukkuliikee ostavat ilman oma harkinta ihan sitä, mistä myyjä halua pästää eroon, halvalla.

        Tänään kävin Prismassa luumuja hakemaan. Hyllyn kyltissä oli joku muu nimi, mutta kassakuitissa luki Lepotica, jälleen. Hedelmä oli jälleen täysin erilainen kuin "oikea" Lepotica, mutta täysin ok ja maukas. Pari päivä siten "eri" lajike Minimanista oli aivan hirveän makuinen, heitimme pois.


    • Töölö_tytsä
    • Töölö_typy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      22
      1801
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      156
      1789
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      348
      1528
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      211
      1133
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      144
      1128
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      985
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      969
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      928
    Aihe