Toimiiko kaviot eristeenä, vai miten on mahdollista.
300 poron kuolema salaman iskusta
7
133
Vastaukset
- 47034
askeljännite
Tuon suhteen neliraajainen elikko on heikommalla kuin ihminen. Hyvin paha juttu jos potentiaali tasoittuu eturaajojen välillä tai etu- ja takapään välillä: aina sydän on tiellä.
- rollaattori
Askeljännite ei taida 30m päässä vaikuttaa.
Taitaa se vaan vaikuttaa, joskin heikommin kuin iskupaikassa.
Ilmatieteen laitos: "Jännite pilven keskusten välillä, tai niiden ja maan välillä, on silloin sadan miljoonan voltin luokkaa, ja paikallisesti sähkökenttä nousee arvoon 400-500 kilovolttia/m."
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwilyvjklOzOAhUBLCwKHd0IBFUQFggwMAM&url=http://ilmatieteenlaitos.fi/perustietoa-ukkosesta&usg=AFQjCNGsKG_7bfpm-ZPD0duswEmuaLqZ5g
Isku aiheuttaa käsittääkseni samansuurisen jännitepiikin neutraaliin maapotentiaalin nähden iskupaikassa. Jännite leviää vaimentuen puolipallon pinnalla verrannollisesti säteen neliön puolikkaaseen, mikäli maaperää voitaisiin pitää homogeenisena. Kyllä kolmessakymmenessä metrissäkin melkoinen askeljännite vielä löytyy.
- petteri_pk
Se ei taida paskainen kopara paljon sähköä eristää...
- Sorkat
En osaa sanoa, mitä kaviot porolla vaikuttaisivat - varmaan ihmeitä. Mutta nykyään niillä on sorkat, kuten lehmällä, hirvellä ja siallakin.
Jos on satanut, niin arvatenkin kostea johtaa kuivaa paremmin sähköä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058