Kasvisruoka on mahdollistanut väestöräjähdyksen, jonka vuoksi joudutaan raivaamaan hiilinieluja maataloudelle. Tätä valitettavaa kehityssuuntaa on hankala kääntää, ja se tulee koitumaan kohtaloksemme.
Ihmisten olisi tullut pysytellä metsästäjä-kerääjinä. Ravinto koostui silloin pääsääntöisesti lihasta ja kalasta, ainoastaan silloin tällöin kesäkauden päätteeksi saatettiin syödä marjoja ja sieniä.
Kaikki ravinto saatiin siis luonnontilaisilta alueilta, eikä mitään toimenpiteitä maan muokkaamiseksi tarvinnut tehdä, ellei mahdollisten ansakuoppien kaivamista sellaisiksi lasketa.
Suurin ekoteko minkä nykyihminen voi tehdä on kasvissyönnin lopettaminen.
Kasvisruoka koituu maapallon tuhoksi
7
260
Vastaukset
- Ortorektikko
Kasvisruokaa on toki monenlaista, mutta teollisesti muunnellut kasviselintarvikkeet ovat myös erittäin epäterveellisiä, pitkälle prosessoituja ja täynnä lisäaineita ts. täysin kelpaamatonta ihmisravinnoksi.
- VoiOnVoita
Mitä lähempänä ollaan raakaravintoa sitä parempi, mitä enemmän syödää raskaasti prosessoituja eineksi sitä enemmä saadaan ongelmia.
Elitarvikkeiden koko ketju tulisi tuntea ja mielellään myös ymmärtää kuinka haitallista esim kasvirasvalevitteiden käyttö ja tuottaminen voi olla. Yksi asiaan liittyvä juttu:
http://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/artikkeli/tutkijoiden-hurja-vaite-voi-on-margariinia-terveellisempaa/3296262
Ja toinen http://suomenterveysravinto.fi/blogi/margariinien-haitallinen-vaihtoesterointi/
Lisää löytyy jos viitsii ottaa selvää. - Vai_niin
Ja sitten kun kaikki jättävät kasvikset pois ja siirtyvät syömään pelkkiä eläintuotteita, niin se kaikki liha siis tuotetaan luonnontilaisilla alueilla, eikä mitään maan muokkaamista tarvitse tehdä?
- Ortorektikko
Miksi pitäisi "jättää kaikki kasvikset pois ja syödä pelkkiä eläintuotteita"? Vaikka harrastaisi pelkkästään kasvisravinnon nauttimista, ei silti tarvitse esittää ääliötä.
Itse ainakin vedän kasviksia kymmenkertaisesti enemmän kuin lihaa/kalaa.
Silti syön myös nirsoilematta eläinperäistä ravintoa sopivassa suhteessa.
- sarjis_sankarit
hiilijalanjälki
http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/lahiruoka_ei_palloa_pelasta_
ei kerro terveellisyydestä sen lisäksi ettö olet täysin oikeassa eko asioissa pitää ottaa huomioon että tässä pn sosiaalinenkin puoli.nimittäin se että vegetaristit ovat yleensä hippejä ja vasemmistolaisia (kommunismeja). kommunismihan on sairaus joka pitäisi tuhota kaikialta maailmasta.... tälläinen kasvisruoka päivä hulabaloo ei minun mielestäni sitä auta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 464309
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on134132Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443388Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai883330En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143167Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1642860Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?42460- 252449
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h602313Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141888