Hampaita kanalla?

pokke

Onko joskus tavattu kanoja, joilla on ollut hammas tai hampaita? Munahammashan kananpoikasilla on, mutta sehän kuitenkin häviää pian. Siksi tätä kysyn, kun sanotaan, että jotain on harvemmassa kuin kanalla hampaita. Sehän tietysti tarkoittaa, että jotain on todella harvassa, mutta onko oikeasti tavattu kanaa, jolla olisi ollut hampaita?

8

1584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • debiilijeesus

      Onko tavattu tervejärkistä uskovaista?

      • votsku

        Minä olen tavannut montakin.


    • Kysymys on mielenkiintoisempi kuin luulisi:

      http://www.scientificamerican.com/article/mutant-chicken-grows-alli/

      Kanalla, kuten todennäköisesti kaikilla muillakin linnuilla on siis perimässään tarpeettomana kadonnut kyky kasvattaa hampaat.

      Taksonomialtaanhan linnut ovat dinosauruksia, ja on kiehtovaa kuinka linnut edelleen kantavat perimässään muinaisia koodeja kadonneista dinojen ominaisuuksista.

      • lentävä_dino

        "Taksonomialtaanhan linnut ovat dinosauruksia"

        Selitäpä miten dinosaurusten eturaajoista muodostui lentokykyisten lintujen siivet.
        Uskot siis lentäviin lohikäärmeisiin. Lohikäärmeethän ovat lentäviä dinosauruksia.


      • PellitKolisee

        Taitaa taas olla peltiseppä asialla. Kommentin asiapitoisuus lohikäärmeineen on samaa luokkaa kuin jutut synnyttävistä uroskentaureista.


      • lentävä_dino kirjoitti:

        "Taksonomialtaanhan linnut ovat dinosauruksia"

        Selitäpä miten dinosaurusten eturaajoista muodostui lentokykyisten lintujen siivet.
        Uskot siis lentäviin lohikäärmeisiin. Lohikäärmeethän ovat lentäviä dinosauruksia.

        Lepakko on nisäkäs. Selitäpä miten nisäkkäiden eturaajoista muodostui lentokykyisten lepakoiden siivet. Kun selittämään ryhdyit, niin ota selvää samalla miksi ei pingviineillä ole siipiä, vaikka lintuja ovatkin.

        Onhan tuokin selitetty, ja vaikka on painotettava, ettei evoluutiolla ole älyä eikä suunnitelmia, ovat esimerkiksi liitokäärmeet ja liito-oravat näköjään menossa samaan suuntaan hiljalleen. Eli eläimillä on tietty erikoisominaisuus, josta on vallitsevissa olosuhteissa hyötyä, joten perimä tämän ominaisuuden osalta hiljalleen kehittyy pienen muuntelun ja mutaatioiden kautta yhä erikoistuneemmaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6027
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3526
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2691
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2169
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2165
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1669
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1272
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1236
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      26
      1117
    Aihe