Vesilinnun pönttö

Pönttönä

Vaikka enemmän minua on hämmästyttänyt vesilintu pöntössä. Kuten telkkä ja isokoskelo, joista ensimmäinen saattaa painaa kilon ja jälkimmäinen kaksi.

Kun ne lentävät suoraan pönttöön, ainakin minun käsitykseni mukaan, koska se on ainoa pääsy rungon reikään tai vastaavasti pönttöön ei muutakaan pääsyä ole.
Pääskysen kohdalla sen juuri ja juuri ymmärtää linnun keveyden ja isojen siipien vuoksi, mutta en painavan vesilinnun.

Siis, mikä on selitys siihen, että suoraan pönttöön lento onnistuu, kun lintu on sentään melkoinen möhkäle, jonka ilmassa pysyäkseen on lennettävä lujaa?

3

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sorsajahdissa

      Eiköhän se siihen reikään tähtäile. Vauhtihan on vaan katsojan silmissä.

    • muuanmiäs

      Kaikki kolopesijät niin isot kuin pienetkin käyttävät lähes samaa tekniikkaa. siitä on kyllä olemassa hidastettua videotakin, olen nähnyt.
      Siinä ensin jarrutetaan siivillä vauhti viime hetkellä lähes kokonaan, otetaan jaloilla vastaan aukon reunasta samalla vetäen siivet vartaloon kiinni. Jäljellä oleva vauhti työntää linnun pään ja etuvartalon itsestään aukosta sisään. Suoraan pönttöön ei lennetä koskaan, vaikka se voi tapahtuman nopeudesta johtuen siltä näyttää.

      • Borgepeäskä

        Noin se tapahtuu. Seurasin joskus kiikareilla telkän pönttöön menoa; se tulee alaviistosta pöntölle, pudottaa nopeuden pois, tarttuu kynsillään aukon alareunaan ja pujahtaa pönttöön. Tapahtuu todella nopeasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe