Vaikka enemmän minua on hämmästyttänyt vesilintu pöntössä. Kuten telkkä ja isokoskelo, joista ensimmäinen saattaa painaa kilon ja jälkimmäinen kaksi.
Kun ne lentävät suoraan pönttöön, ainakin minun käsitykseni mukaan, koska se on ainoa pääsy rungon reikään tai vastaavasti pönttöön ei muutakaan pääsyä ole.
Pääskysen kohdalla sen juuri ja juuri ymmärtää linnun keveyden ja isojen siipien vuoksi, mutta en painavan vesilinnun.
Siis, mikä on selitys siihen, että suoraan pönttöön lento onnistuu, kun lintu on sentään melkoinen möhkäle, jonka ilmassa pysyäkseen on lennettävä lujaa?
Vesilinnun pönttö
3
224
Vastaukset
- sorsajahdissa
Eiköhän se siihen reikään tähtäile. Vauhtihan on vaan katsojan silmissä.
- muuanmiäs
Kaikki kolopesijät niin isot kuin pienetkin käyttävät lähes samaa tekniikkaa. siitä on kyllä olemassa hidastettua videotakin, olen nähnyt.
Siinä ensin jarrutetaan siivillä vauhti viime hetkellä lähes kokonaan, otetaan jaloilla vastaan aukon reunasta samalla vetäen siivet vartaloon kiinni. Jäljellä oleva vauhti työntää linnun pään ja etuvartalon itsestään aukosta sisään. Suoraan pönttöön ei lennetä koskaan, vaikka se voi tapahtuman nopeudesta johtuen siltä näyttää.- Borgepeäskä
Noin se tapahtuu. Seurasin joskus kiikareilla telkän pönttöön menoa; se tulee alaviistosta pöntölle, pudottaa nopeuden pois, tarttuu kynsillään aukon alareunaan ja pujahtaa pönttöön. Tapahtuu todella nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1817188Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?481818- 191789
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am681720Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161541- 691353