Kihlakunnansyyttäjänä Posti on ollut oikeudenkäynnin aikana hämmästynyt muun muassa vastaajien asianajajan Juha Regelinin tekemästä neljästä, asianomistajaa ja kolmea syyttäjän nimeämää todistajaa koskevista tutkintapyynnöistä. Tutkintapyynnöt liittyvät esitutkinnassa annettuihin lausuntoihin.
– Hän epäilee, että todistajat ovat puhuneet perättömiä esitutkinnassa. Ihmiset ovat kertoneet oman näkemyksensä asiasta. Eihän tämä sillä tavalla voi mennä, että joka kerta, kun joku todistaja kertoo toisella tavalla kuin toinen, niin aina nostettaisiin juttu ja puheita väitettäisiin valheiksi. Meillä on vapaa todisteiden harkinta. Tuomioistuin sitten päättelee ja tekee harkintansa.
Oikeudessa on kuultu kuutta syyttäjän ja kahdeksaa vastaajapuolen todistajaa.
___
Että sillä lailla.
Ja ulkoilupäällikkö se vain jatkaa duunissaan ja ei kai sen alainenkaan eli aluepomo ole kenkää saanut!
Kun huomioidaan vielä muut sataman epäselvyydet, joita Espoon sisäinen tarkastus on tutkinut (?), niin tavallinen veronmaksaja-pulliainen ei voi ymmärtää parhaalla tahdollakaan näiden virkamiesten aina vaan jatkuvaa triumfia.
Suomenoja-Gatesta vielä
8
242
Vastaukset
Sattuu kylläkin olemaan rikos, jos todistaja valehtelee oikeudessa eikä meikäläisen oikeuskäytännön mukaan rikos "mitätöidy" sillä, että oikeus sillä kertaa uskoo tai ei ainakaan julkisesti sano todistajaa epäuskottavaksi. Ei se nyt niinkään voi mennä, että valehteluun ei koskaan puututtaisi.
Ulkopuolisena (ei Espoon veronmaksajajana tai palkansaajana) näyttää toistaiseksi vielä siltä, ettei perusteita erottamisille oikein ole.- 20-13
Je. Rötösherrat rulettaa ja nauravat partaansa.
Kyllä ainakin varoituksille olisi. Eikös se yksikin kaveri vaatinut lahjuksiksi olutta, että päästää veneilijän veneelleen. Kyllä se alkaa olla aika lähellä irtisanomisperustetta.
Bossu kirjoitti:
Kyllä ainakin varoituksille olisi. Eikös se yksikin kaveri vaatinut lahjuksiksi olutta, että päästää veneilijän veneelleen. Kyllä se alkaa olla aika lähellä irtisanomisperustetta.
Väitteet ja todistetut rikkeet/rikokset ovat kaksi eri asiaa.
Minulla ei ole erityisempää tietoa Espoon kuvioista muuta kuin lehdistä luettu. Mutta pointti tässä onkin se, että laituriparlamenttien ja lähiökapakoiden "tiedot" eivät riitä erottamisen tms. perusteiksi.10-14 kirjoitti:
Väitteet ja todistetut rikkeet/rikokset ovat kaksi eri asiaa.
Minulla ei ole erityisempää tietoa Espoon kuvioista muuta kuin lehdistä luettu. Mutta pointti tässä onkin se, että laituriparlamenttien ja lähiökapakoiden "tiedot" eivät riitä erottamisen tms. perusteiksi.No, tuostahan tuli jo käräjäoikeudessa tuomio, joten kyse ei ole vain puheesta. Taitaa kyllä mennä hoviin koko juttu.
- TietäjäIänIkuinen
Kyllä se syy taitaa olla virkamiehen asemassa yleensäkin ja Espoon kyseisen alueen johtajissa. Jotain hyvä-veli tai muuta vastaavaa mätää.
- KunanPätevyysvaatimus
Haloo, järki käteen!
Jos alunperin pätevyysvaatimuksena on jäsenkirja, niin pätevyys hoitaa virkaa ei katoa niin kauan, kun jäsenkirja on taskussa.
Jos rikokseen syyllistyminen tarkoittaisi sitä, että ihminen on epäkelpo luottamusta vaativaan työhön, niin Arkandianmäeltäkin lähtisi neljännes edustajista. - merikarrrrrhu
http://www.iltalehti.fi/world-cup-2016/2016092822384377_wc.shtml
No nyt on lähdetty kanadaan asti tutkimaan veneiden talvisäilytystä ..aahahahah.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62459Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant722291- 2001286
- 1121112
- 711088
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig220932Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211909Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10837- 47779
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta52766