Ihmisten hiusten pituuden evolutiivinen historia

mitähyötyä

Mitä evolutiivista hyötyä on ollut ihmiselle pitkistä hiuksista? Lisäsikö pitkähiuksisuus kelpoisuutta?

Ihmisellähän hiukset, jos niitä ei leikata, kasvavat järjettömän pitkiksi. Perseeseen asti tai jopa pidemmiksi. Luulisi että niistä on ollut vain haittaa silloin kun ihminen on ollut metsästäjä-keräilijä, eikä ole vielä ollut hiustenleikkuuvälineitä. Tokihan niitä sutten on voitu nyrhiä lyhyemmiksi, kun opittiin tekemään kivityökaluja. Mutta entä ennen sitä? Vai ovatko hiukset kehittyneet pidemmiksi vasta kivityökalujen käyttöönoton jälkeen?

7

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sen ei ensinnäkään ole välttämättä tarvinnut lisätä kelpoisuutta vaan riittää, että siitä ei ole ollut kohtuutonta haittaa. Sehän voi olla vain sivujuonne jostain muusta piirteestä. Enpä tiedä miten asia on enkä ole lukenut, että tietääkö joku muu.

      Luulisi kuitenkin, että sellainen hillitön luonnollinen locksireuhka voi eristää niin kuumalta kuin kylmältäkin. Voihan sen kunnon paahteella vaikka kastella veteen. Viileässä se taas toimii eristeenä; vaikka kaulahuivina :D

      Niinkin voi tietysti olla, että se on vain tapa esitellä elinkelpoisuuttaan. Tunnetaanhan eliökunnasta erilaisia konsteja, joiden funktio käytännössä on vain osoittaa, ettää "Hei olen terve, eli minulla on hyvä immuniteetti, eli minulla on hyvät geenit."... ja saattaahan se kuontalokin olla jotain tuollaista perua.

      • mitähyötyä

        Niin... Että asiaan liittyisi seksuaalivalintaa. Ehkä niin.


    • jhkjhhkhk

      Suurella osalla hiukset eivät kasva ahteeriin asti. Hiuksia irtoaa jatkuvasti ja yksittäisen hiuksen "elinaika" on rajallinen.

      Kauneus&Terveys:
      "Meiltä kaikilta lähtee hiuksia. Tämä johtuu siitä, että koko ajan n. 15 % hiuksista on telogeeni- eli lepovaiheessa. Tässä vaiheessa hiusten kasvusykliä karvatuppi on siirtynyt lepotilaan, jolloin hius lähtee päästä helposti kipua aiheuttamatta.
      Tätä tapahtuu runsaiten eritoten hiusta pestessä ja harjatessa. Telogeenivaihe kestää noin 1-3 kuukautta. Lepotilan jälkeen karvatuppi laskeutuu takaisin anageeni- eli kasvuvaiheeseen. Tässä vaiheessa on hiuksista kerrallaan keskimäärin 85 %. Tänä aikana hius kasvaa pituutta 2-6 vuotta noin 1 cm kuussa. Jokaisella hiuksella on oma elinkaarensa, minkä aikana hius ei irtoa itsestään. "

      Kuudessa vuodessa hius kasvaa reilu 70cm. Suurimmalla osalla hiukset eivät kasva edes siihen pituuteen.

      • mitähyötyä

        Joo, mutta kyllä ihmisen hiukset ovat huomattavan pitkät muiden eläinten karvoitukseen verrattuna.

        Wiki - Hiukset
        "Ihmisen hiukset voivat kasvaa pidemmäksi kuin mikään muu ihmisen tai muun eläinlajin karvoitus, lukuun ottamatta hevosen häntää ja myskihärän karvoitusta"


    • afroreuhka

      Liittyy jotenkin karvattomuuteen.

      • mitähyötyä

        Miten?

        Voisi tietysti ajatella, että koska ihmisen karvoitus on muuten vähäistä, niin on hyödyllistä olla pitkät hiukset suojaamassa pään lisäksi ylävartaloa auringon uv-säteilyltä.


    • Olisiko sitä seksuaalivalintaa?
      Eikö ole miehistä viehättävää jos naisella on runsas hiuksisto?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe